Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja nu er det jo også en dårlig sammenligning i den forstand at United jo aldrig ville have haft råd til de 3 spillere hverken sammen eller enkeltvis. Alle 3 ville have været Uniteds rekordindkøb eller meget tæt på i Bouaddis tilfælde.

Og som sagt må Mainoo jo så udligne den forskel der måske er på niveauet. Hvem måles han op i mod i dette scenarie? Kovacic? Nunes? Guehi?

Tielemans kontrakt er mærkelig ja. Mon det er en spiller man håber på vil til Saudi eller Tyrkiet om 3 år når benene forsvinder eller tror man virkelig på han holder i 5 år?

Jeg er personligt også glad for man droppede Ederson og endte med Baleba. Gulvet er det samme men loftet er langt langt større.
Manchester United Brøndby IF
Jeg er faktisk, apropos Mainoo, overrasket over hans rolle i truppen indimellem.

Flere herinde og pundits har sagt, med rette måske, at Wharton lignede for meget Mainoo = han blev ikke købt. Nu er han så heller ikke til salg Eftersigende så jeg begraver den der.

Men… her havde nok selv set Mainoo som vores Andersson og Wharton og baleba og at midtbanejagten handlede om at finde rette match til ham, men at han var selvskrevet starter. Mod Hull er det så Santos og tielemanns. Måske er rotationen stor i denne sæson? Men overrasket blev jeg
Øhh det handler da udelukkende om at han kom senest hjem fra VM? Man kunne måske have håbet han kom hjem noget før nu hvor han slet ikke spillede, men klubben har nok sagt det bedste er at holde 3 uger.

Han havde 29 minutter i alt mod Milan inden Hull kampen. Det er sgu ikke nok til at starte. Meningen var jo at Mount og Santos skulle have startet.
Manchester United Brøndby IF
Deebo

Det kan så være en årsag, ja! Men havde troet at Mainoo havde spillet alligevel. Har tielemanns alligevel haft så meget mere ferie?
Belgien var færdige 5 dage før England og så cuttede han og Lammens selv ferien kort for at komme hurtigere tilbage.

Tielemans var med i 3 preseason kampe. Mainoo med i en 1. 145 min vs 29 min.
Manchester United Brøndby IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Deebo

Jamen det kan godt være det betyder noget. Jeg var bare stadig overrasket 🙂
Declan spillede jo for England og var med for Arsenal?
Men ingen spilletid en hel slutrunde kan selvfølgelig have gjort ham rusten.
Rice fik jo en gratis kamp mod City i Community Shield hvor han var på bænken og mon ikke også han havde været det mod Coventry hvis ikke Bruno G var blevet skadet. Og ja så har han spillet masser for England.

Kan slet ikke se det overraskende i at en spiller der havde spillet 29 min de sidste par måneder startede ude og jeg tror roligt du kan antage at han kommer til at starte kampe inden længe.

Det positive eller negative ved den her midtbanesammensætning er at man har 5 spillere der umiddelbart er på omtrent samme niveau. God konkurrence hvor dem i bedst form og som passer bedst sammen spiller foruden god mulighed for rotation apropos den der snak om de ekstra kampe.
Manchester United Brøndby IF
Fair! Lad os se. For det er også svært forestille sig tielemanns på bænken, men vi har jo så heller ingen reel kvalitet og dermed konkurrence haft på midtbanen.

Måske det i virkeligheden er sådan det føles at være et storhold igen? 😂

Sælger Fiorentina Moise Kean så kunne Zirkzee godt være erstatningen. Han er i hvert fald kommet i søgelyset igen. Kean er mere eller mindre i Como, men Fiorentina vil have en kapabel erstatning ind før end Kean sælges.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce