Snak

Mere indhold efter annoncen
@NTD

Phil Jones er vel netop en alsidig spiller, som er ganske kompetent på bolden. At nogen i tråden har læst "no-nonsense" og tænkt at man havde hentet en ungdomsmester i højdersparknings konkurrencen, skal vel ikke gå ud over knægten. Om jeg vil gå så vidt som til at kalde ham boldførende er så noget helt andet. Det er ikke noget man som sådan praktiserer under FEDE Sam og jeg har ikke set så mange kampe med ham under Kussehår og Kyllingefarmerne.

Hvornår begynder nomineringerne til prügelknabe, nu hvor vandbæreren kulturbæreren Gibson lader til at smutte? Det er trods alt for fesent at skylde på dårligt spil og United har som bekendt altid dommeren i lommen, så det er ikke et alternativ.
Hvornår begynder nomineringerne til prügelknabe, nu hvor vandbæreren kulturbæreren Gibson lader til at smutte? Det er trods alt for fesent at skylde på dårligt spil og United har som bekendt altid dommeren i lommen, så det er ikke et alternativ.


Så bliver vi vel bare nødt til at vinde alle kampe, og spille godt i dem alle (medmindre vi støder ind i et hold der bare er bedre. Men nu er det jo begrænset hvor mange gange vi kan møde Barca på en sæson).
Forhåbentlig bliver det en 18-årige syvendevalg på højre back.

Hvis han ikke spiller som Cafu på hestesteroider, er det vel kun rimeligt at beskylde ham for at have ødelagt alt.
Hvornår begynder nomineringerne til prügelknabe, nu hvor vandbæreren kulturbæreren Gibson lader til at smutte? Det er trods alt for fesent at skylde på dårligt spil og United har som bekendt altid dommeren i lommen, så det er ikke et alternativ.

Forstår godt de ironiske stikpiller, men kaster man dem til side, er Gibson bare en mand, som er helt fejlcastet til et hold som Utd. Og kan man virkelig få 5 millioner i hvilken som helst møntfod for ham, så er det bare afsted med ham.

Han er et supergodt eksempel på Barry Glendennings (journalist, Guardian) kæphest med, at fodbold - og måske navnligt britisk fodbold - er en unik branche, hvor folk der ikke engang er særligt dygtige til deres job får en ulideligt masse penge for det. Enhver klamphugger eller tvivlsom græker i skotsk fodbold kan jo hive over 10 millioner om året. I det virkelige erhversliv skal man sgu typisk gøre en forskel for at få den slags lønninger, ikke trække produktet nedad.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fejlcastingen består vel primært i, at forventningerne til 3.-5. reserven på den centrale midtbane tilsyneladende er blevet så højt, så det i et eller andet underligt møde blev besluttet, at nu skulle rigtigt mange være enormt vrede. Det med hans twitter-ting er næppe Man Utd supporteres fineste to timer, men i virkeligheden er det jo bare udtryk for den linie, der i forvejen har eksisteret rundt omkring på internettet. Meget, meget apropos Glendenning, så kan jeg da tilslutte mig hans undren over, hvorfor i alverden fans bare skal være så enormt rasende?

Måske er der en risiko for, at et par årtiers succes har medført, at klubbens supportere er blevet bare en smule forvænte. Mange kan tilsyneladende overhovedet ikke leve med de sporadiske indhop af en reservespiller, som måske ikke helt var på niveau med Zico. Han har ikke kostet klubben andet end en (relativ set) lav løn, har altid leveret hårdt arbejde og salget af ham sikrer nu klubben en ganske pæn sum penge.

Man kunne - eventuelt - overveje bare at sige tak for alt.
Han har ikke kostet klubben andet end en (relativ set) lav løn, har altid leveret hårdt arbejde og salget af ham sikrer nu klubben en ganske pæn sum penge.



Nu er det ofte sådan at det er de sure medløbere som råber højest.
Vil vove påstanden at jeg ikke er den eneste United supporter som har stor respekt for Gibson. Han har altid givet alt i de kampe han har fået. Hans niveau har ikke været til Uniteds førstehold men hans indstilling og arbejdsindsats kan man ikke andet end beundre. Jeg er i hvert fald lidt ked af at se ham væk, men omvendt glad for han får chancen for regelmæssig spilletid.
Jeg har aldrig været stor fan af Gibson. Jeg har omvendt aldrig været hans største kritiker. Men af den simple grund, at jeg slipper for at læse 3 sider negative kommentarer, om at United kun kan tabe kampen nu hvor folk har fundet ud af at han starter inde, mener jeg det er fint han skifter. Og £5m er mere end jeg havde regnet med. Men han er landsholdsspiller, som har spillet rotationsspiller i en af verdens største klubber, så mon ikke hans niveau er lidt højere end vi alle mener, fordi vi har haft alt for høje forventninger til ham, som United-spiller.
Jeg tror ikke der er nogen der er uenige i, at Gibson er dygtig nok til, at være 5-6 valg på midtbanen.

Men han har imo fået en lidt for stor rolle på holdet i denne sæson pga. skader. Han har fået spilletid i næsten 50% af vores kampe.

Tilgengæld har vi i de 12 PL-kampe han har fået spilletid vundet 10 og spillet 2 kampe uafgjort. Så han kan ikke have været skyld i mange pointtab.

Wes Brown skulle være på vej til Blackburn eller Bolton.

Der er ikke mange spillere tilbage fra egen avl i næste sæson.
Zlatan doesn\'t do auditions
Man kan måske skære den lidt til ved at påpege, at Gibson gennem de seneste tre sæsoner er startet inde i 13 ud af 114 mulige ligakampe, heraf seks i den netop afsluttede sæson. Det er altså forholdsvis beskedne tal. Så er der selvfølgelig pokalerne, men det er næppe hovedprioriteten.
Annonce