Snak

Mere indhold efter annoncen
Dejlig sejr. Og for anden weekend i træk viser United, at man godt kan vinde en fodboldkamp, selvom korrekte mål ikke anerkendes. Der er altså ingen grund til alt tuderiet omkring dommerne. Det handler om kvalitet.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Well spoken Kongen
We love United, we do Some you lose, some you don\\\\\\\'t win
De første 60 minutter var vi overraskende dygtige taktisk. Det mindede lidt om vores CL-strategi. Rooney var i særklasse i første halvleg, hvor de to mål blev kombineret med en solid afskærmning af Yaya. Og når Ferdinand, Evans/Smalling og vores to backs var i højeste gear, er vi svære at slå. Cleverley er lidt en sjov størrelse, men han var velvalgt i dag, hvor hans løbevillighed frustrererede Citys midterakse.

Mancini må være presset. På en uge har han tabt europa og leveret mesterskabet til os. Oven i det er det jo en parodi at overvære, hvordan spillere som Rodwell, Garcia og Sinclair allerede nu synes godt på vej til at lide samme skæbne som Johnson blandt andet gjorde før dem. City bedste spillere er fortsat alle dem, der ikke blev hentet af Mancini.

\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Og enig med Fribytter - RVP ligner det bedste køb i mange år, og Young gjorde også en fornuftig figur, selvom jeg synes, han er svag i mand-mand duellerne.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Det er vel efterhånden tydeligt hvor håbløst salget af RVP var. Vi har effektivt styrket én af de to klubber vi prøver at hente, og det vil sandsynligvis koste væsentlig mere end salgsprisen, at kompensere for differensen i kvalitet mellem det vi taber og de I vandt på handlen. Desuden var det ganske usandsynligt, at han ville blive dårligere af at komme til et bedre hold. Den mand er, sat på spidsen, forskellen mellem et blåt og et rødt Manchester-mesterskab i år og vinder i det, er det et billigt et af slagsen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mesterskabet er selvfølgelig ikke vundet endnu. Det ville være torskedumt at tro det med det antal mål, vi har lukket ind, og med de problemer vi trods alt har haft.

Men det peger i den rigtige retning. Vores forsvarsspillere er på vej tilbage, Valencia er tilbage (var dog ikke knivskarp endnu) og Fletcher giver os større bredde på midtbanen. Og ja helt fremme er vi virkeligt godt kørende, når en født afslutter som Chicharito end ikke får en indskiftertjans.

Samtidig må man sige, at City ser mindre skræmmende ud end sidste år. Det burde være omvendt, for sidste år var der mange nye stjerner. Og City har stadig fantastiske spillere, Yaya, Silva, Aguero (og Tevez i dag), men de virker mindre overbevisende som HOLD. Jeg elsker Balotelli som type, men han er mere problembarn en en gevinst for et hold. Og jeg fatter ikke at Lescott er droppet, han og Kompany var to monstre sidste år.

All in all kunne det være værre. Ligesom kampen. Stadig hel høj over anden halvleg, selv om vi var presset store dele af den.

\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
"Og enig med Fribytter - RVP ligner det bedste køb i mange år, og Young gjorde også en fornuftig figur, selvom jeg synes, han er svag i mand-mand duellerne."

Hvem var det herinde, der ikke var ved at falde på halen over RvP kommen til klubben? Jeg husker flere, der rynkede på næsen. Det forstod jeg aldrig, og nu er jeres næse-rynkeri da for alvor blevet gjort til skamme. En så god spiller skal man altid gå efter - (næsten) uanset alderen. Ta´ bare Vieri-eksemplet:-)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Mon ikke det snarere var udtryk for, at man mente, at der var andre steder, der trængte til forstærkning?
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Købet af RVP var og er til stadighed et brud på den transferstrategi, man fremlagde for år tilbage. Og der var og er til stadighed en vis risiko forbundet med at købe en spiller, der har været så hårdt plaget af skader, som tilfældet har været med RVP.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Jeg mente, og mener stadig, at købet af RVP var en fejl. Alene af den grund, at han er en nar.

At han er en god spiller benægter/benægtede ingen vel.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Annonce