Snak

Mere indhold efter annoncen
"Ja der var chancer til flere mål, men det gælder i begge ender og ja Real var ikke så farlige som i Madrid, men der skulle åbenbart ikke mere til"

Sikke da en cirkelslutning. Pointen er jo netop, at det der skulle til var et rødt kort. Inden da var Real Madrid komplet impotente.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Det er da også markant bedre end alternativet.

Når man rammer en modspiller i brystet er der jo normalt en klar risiko for at blive hældt ud. Udmærket reaktion efter man kom bagud, men ingen arme, ingen kiks.
Pharzon, det må du skam selv styre. Når man ikke spiller som et hjemmehold med +70.000 i ryggen så er der noget galt.


Fergie spiller jo altid forholdsvist defensivt i CL og der er jo ingen tvivl om, at det var den rigtige taktik mod Real. I skabte da også rigeligt og holdt Real på et minimum.

Ja der var chancer til flere mål, men det gælder i begge ender og ja Real var ikke så farlige som i Madrid, men der skulle åbenbart ikke mere til


Real var jo ufarlige efter Ramos´ selvmål. Men så kom det røde kort og ødelagde bevisligt resten af kampen.

Hvorfor er det, at du mener, at Real var bedst? Eller at de havde godt styr på det? Det giver ingen mening og du har endnu ikke forklaret det.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Hehe Cheech said it (og selvfølgelig pharzon). Det er et frygteligt irriterende overskud.
Pharzon har fuldstændig ret - holdene var lige gode over de 2 kampe, men da Man. United hele tiden var foran ( på udebanemålet ), var det englænderne, der havde overhånden, hvilket også blev tydeligere og tydeligere i 1. halvleg.

Man. United kan ikke bebrejde sig selv andet, end at man lovligt tidligt braser sammen efter udvisningen og lukker 2 mål ind på kort tid.

Og Nani kan ikke bebrejdes noget heller.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er nu ikke en cirkelslutning bare fordi du ef uenig.

Det er da ikke umuligt United havde vundet uden det røde kort, men man havde store problemer med at holde bolden i egne rækker i mere end 1-2 afleveringer og den slags går ofte galt

Jeg er mere frustreret over, at vi ikke får reduceret på de ret store muligheder, der er i de sidste 10-15 minutter. Det var nemlig atypisk United
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
Når man rammer en modspiller i brystet er der jo normalt en klar risiko for at blive hældt ud. Udmærket reaktion efter man kom bagud, men ingen arme, ingen kiks.


Idet sammenstødet var forholdsvis hændeligt, virker det lidt hårdt at skyde skylden på Nani.
Jeg mener også at vi havde styr på kampen indtil det røde kort. Bare fordi Real havde bolden mere betyder det ikke at de var bedre. I hvert fald ikke i min bog. Er det der vi er uenige?

Jeg kæder det lidt sammen med Di Marias skade, han går ud og det samme gør deres bredde. Dertil havde vi lukket godt ned for Ronaldo (så meget som man nu kan) og Alonso var slet ikke inde i kampen og slet ikke i den rolle han var tiltænkt.
Manchester United Chicago Bulls
Pharzon, nu er dit forhold til Real nok lidt mere passioneret end mit er, så mon ikke der har betydning.


Jeg ville umiddelbart antage, at dit forhold til Man United er mindst lige så passioneret som mit forhold til Real, men jeg kan selvfølgelig tage fejl.

Uagtet mit forhold til madrilenerne, tror jeg, du vil have svært ved at finde nogen neutrale seere, der mener, at Real var det bedste hold i dag. Eller at det røde kort ikke blev afgørende.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Det er da ikke umuligt United havde vundet uden det røde kort, men man havde store problemer med at holde bolden i egne rækker i mere end 1-2 afleveringer og den slags går ofte galt


Alligevel begyndte man først at hænge i torvene efter udvisningen, hvor man groft sagt bare parrerede indtil Real kom på 2-1.
Annonce