Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var en skide rar kamp, som vi kan takke RVP og måske i højere grad Evra for. Hovedstødstrolden, som han vist blev kaldt, var fantastisk både defensivt og offensivt. Resultatet er jeg enig i, var en smule misvisende, men omvendt så var holdet mindre sejlende defensivt, end man ofte så det i sidste sæson, og Swansea blev i det store hele holdt fra fadet.

Welbeck scorede to mål. Det var fremragende. Han traf en masse dårlige beslutninger, mange af dem et tydeligt udtryk for, at han til tider mangler spilforståelse og et par af dem udgjorde en stor risiko for defensiven. Det var knap så fremragende. Giggs var frustrerende ringe, Ando er tyk, og Rooney ser ked ud. Så hos de tre ligger landet trods alt, hvor vi efterlod det.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Jeg ved ikke om det er fair at sige spillet var dårligt. De fleste fejl blev begået af Giggs og Welbeck. Mange af Swanseas chancer fra boldtab af Welbeck. Resten af holdet gjorde det faktisk okay, specielt med tanke på at banen var utrolig glat.
Manchester United Chicago Bulls
Jeg har måske misset indlægget, men har nogen kaldt spillet for "dårligt"?
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
1. spillerunde i overskrifter:

RVP = Robin Vinder Point. Verdensklasse. Manden er point i banken.

Welbecks målbonanza. Hvis atleten lærer at score, bliver han et kæmpeaktiv.

Midtbanenmaestro søges stadig. Det er trods en 4-1 sejr stadig der, vi er mest skrøbelige og mest oplagt savner forstærkning.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
FCK og United siden \'92.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kan vel næppe forvente, at Rooney render rundt og ser decideret glad ud for tiden. Det er positivt at han kommer ind og leverer en fin indsats. Hvis han fortsætter med det og viser lidt mere engagement på holdets vegne, skal han nok bide sig fast igen.

I øvrigt en fantastisk start på sæsonen, som giver Moyes arbejdsro frem mod de kommende ugers top-kampe. Havde Welbeck ikke driblet rundt foran eget felt, havde der ikke været noget at sætte en finger på.
Hvorfor vi ikke var med i jagten på Paulinho forstår jeg ikke. Han er fanme god.
FCK og United siden \'92.
Det var mildest talt overraskende at se os spadsere sejren hjem så gnidningsfrit. Trods en noget rodet pre-tour, manglende indkøb, en ny manager og rodet med Rooney var det umiddelbart svært at se, at det var starten på en ny æra.

Moyes valgte i mine øjne rigtig klogt med startopstillingen. Det er jo snart milanske tilstande med Rio og Vidic i midterforsvaret for gud ved hvilken sæson i træk, og selvom man med rette kan have sine forbehold med Cleverley, holder Carrick og ham altid et tilfredstillende bundniveau. Giggs spillede en skuffende kamp, og det var vel egentlig ret rart at se, at han også blev hevet ud efter en time - i øvrigt med banens laveste afleveringsnøjagtighed på 66%.
Det hører dog retfærdigvis med til historien, at Evra næppe havde strålet på samme vis, hvis ikke det var fordi, at Giggs automatisk søger ind og skaber rum bag sig.

Robin Van Persie er ubetinget ligaens bedste angriber, og man kan kun håbe, at Moyes modsat Ferguson i højere grad vil spare RvP, når muligheden er der, så han ikke løber ind i det formdyk igen, der ramte ham i foråret, og som med al sandsynlighed var et udspring af træthed.

Welbeck var rigtig god, og selvom mål nummer to i udførsel og eksekvering var det mest nævneværdige, var mål nummer 1 en af den slags mål, en rigtig målscorer laver.



\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Vores umiddelbart langt fra overbevisende ageren på transfermarkedet fortsætter åbenbart. Dybt suk.

http://www.liverpoolecho…ily-5749316

\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
Moyes virker til at have skiftet mening ifht hvad Felleani og Baines burde koste ;-)
From doubters to achievers.
Annonce