Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha, ham Baker skal da have en flad.
Ja han er et fjols.
Det var da noget bedre.

Jeg så gerne vi beholdte Cleverley og Welbeck, en holdning jeg også havde før kampen i dag. Der skal spillere ud, og det smerter mig at sige det, men Hernandez er nok en af dem.

Et par enkelte blundere i dag fra Jones tror jeg det var og han var heldig Rafael var der til at rydde op.
Manchester United Chicago Bulls
Vedr. Koke.

Koke er ikke kant, men Atl. Madrids succes ligger i kompaktheden; og det vil for midtbanen sige, at de to forreste midtbaner ( Koke og Arda ) spiller sideordnet, hvilket kræver, at de forskyder let ud i banen.

Men også kun let, da backs - Filipe Luis og Juanfran - også skal have rum for at komme udenom.

Der er således ikke grundlag for at benævne Koke for kant, og hvor det kun er systemets sammensætning, der gør, at han ikke spiller decideret centralt, er han som spillertype overhovedet ikke kant.

Ofte spiller Koke endda centralt, og Arda på kanten, hvorefter Filipe Luis støder ekstra meget frem, og Juanfran holder sig mere tilbage.

Derfor er Koke bla. også i betragtning til klubber, der ikke spiller med midtbanekanter.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."

Enig mht. Nani.

Kagawa og Valenvis skal ikke ud.

Cleverly burde få en chance (halvsæson til)

Rio? Han må blive til han stopper

Danny kan vi evt. leje ud??

Fellaini er jo lige købt. Han har spillet pivringe, men han må da i det mindste få bare halv så meget snor som den lille fede brasilianer har fået.

Kagawa blev købt som det store midtbane talent, men han har indtil videre gjort det værre, end Anderson. Kan man få ham skippet til Dortmund og eventuelt bruge det som en del af betalingen for en af de to man efter sigende er interesseret i derfra (Gündogan eller Reus), vil det nok være det optimale med ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce

De midtbanenavne jeg har set nævnt i forbindelse med United de fleste steder, er Matuidi, Guarin, og Fernando. Koke-rygtet er vist primært kommet fra at nogle mener at have set Moyes på Calderon da Atletico slog Porto i onsdags. Der kunne han så også have set på Fernando(og Mangala, som man vist også snuser lidt omkring).

Moyes var på Calderon i onsdags - det er ikke bare et rygte. Men om det var Koke eller andre han var der for at se, kan vi jo kun gætte på.
Håber godt nok ikke at United køber Guarin, for jeres egen skyld. Magen til lavt bundniveau skal man fandme lede længe efter, plus at I kommer til at forstærke Inter med en pæn pose penge. Matuidi ville være et glimrende køb, til en overkommelig pris, hvis han ikke har tænkt sig at forlænge i Paris.

Inter vil jo have Chicharito med som en del af handlen, efter de seneste forlydener - det tror jeg ikke vil ske.

Jeg tror Barkley koster en bondegård, og en bondegård United ikke nødvendigvis har. Barkley står på tærsklen til sit helt store gennembrud i Everton og PL, og er i år kommet med ind omkring landsholdet, og er temmelig sikkert i spil til en VM-billet.

Der spiller 3 gigantiske talenter i Everton lige nu, men kun en af de 3 ejer Everton. Det er Barkley, og han bliver dyr. Og så er der hele snakken om engelske spillere der handles nationalt, prisen på de unge englændere, etc.

Er Barkley overhovedet så god??
- Mod Liverpool spillede han vel sit livs kamp, men han imponerede mig ikke synderligt, da vi mødte Everton.
powell scorede igen i dag :)
Så mødte Crazy lige ind, ser jeg.

Ja, Barkley er så god. Mod Arsenal var han banens bedste.

Jeg vil tro de fleste vil være enige i at han er blandt Evertons 3 bedste indtil videre i denne sæson.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce