Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon den pludselige fart hvormed Zahas udlejning har taget fat, skyldes en vished om at der kommer en ind den anden vej? Man kan jo håbe.

Nu vil jeg nødigt sælge skindet før bjørnen er skudt, men med to wings med store evner indad i banen, i form af Januzaj og Mata, og Rooney i 10´er rollen, kan en stationær midtbane bestående af Carrick og Fletcher/Fellaini måske lige frem blive anvendelig.
20
Twittertrommerne fra BBC siger at Manchester United har givet et formelt bud på Juan Mata på 35 millioner pund.

Ville være kærkomment - plus vi har vel lidt ekstra millioner at give af hvis der skal forhandles lidt.
FCK og United siden \'92.
Coppell, når det er så klart at Mata ikke er blandt Mourinhos foretrukne, og så få over 300 mio, er jo en god handel.

Jeg tror også det skal ses i det lys af, at Man Utd mangler utrolig meget til at være en trussel til mesterskabet igen. Og derfor har Mourinho ikke problemer med at sælge til Man Utd.

De Gea er begyndt at stå godt. Men Evra har været helt skidt, og er vel også væk til sommer? Vidic og Ferdinand er ikke hvad de var for et par sæsoner siden. Og så der den midtbane. Selv Barry som vi har lånt ville pynte hos jer. Og der har været snakket om op mod 10 spillere skal væk til sommer. spillere som Nani, Young bl.a. Giggs med hans 40 år. Hvilken karriere! Men burde også stoppe. Cleverley og Hernandez, de er ikke med til at gøre Man Utd til en top-2 klub.

Wellbeck er dog ved at steppe op. Valencia og Jones kan jeg godt li´. Og selvfølgelig er unge Januzaj spændende.

Og så der også snakken med Rooney. Man bliver aldrig rigtig klog på hvad han vil. RVP som ikke bliver yngre, og får skader. Der er så mange faktorer der spiller ind, at salget er ikke til en direkte konkurrent, ikke på nuværende tidspunkt.

Men det vil være en handel, som vil være god for Man Utd også, og hvor Moyes vil score mange plusser hos fans. Det jo så et håb om at det bliver fulgt op af 2-3 minimum af samme klasse til sommer.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.
Det rygte med træningen var forkert, ja. Men rygterne om salget tager til.

Jeg er med på at handlen også kan være fornuftig for Chelsea, det er jo en skyhøj pris for en spiller man ikke bruger. Jeg tror bare der er en risiko for at Chelsea kan komme til at fortryde det. Skidt med det. For kan Utd bruge ham? Hell yeah, hvis man spørger mig.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
Er der ikke andre, mere "ufarlige" klubber (abroad), der kunne tænke sig at ville aftage en mand med Matas kvaliteter? Vildt nok, hvis I lander ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Mercenary

Ifølge Skysports har United budt £40 mio., og spørgsmålet er så, hvor mange andre klubber, der ville følge det bud.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Jeg er med på at handlen også kan være fornuftig for Chelsea, det er jo en skyhøj pris for en spiller man ikke bruger. Jeg tror bare der er en risiko for at Chelsea kan komme til at fortryde det. Skidt med det. For kan Utd bruge ham? Hell yeah, hvis man spørger mig.

Mata er en god spiller - helt sikkert. Men passer han bedre til United, end en Özil ville have gjort. Kan han spille decideret wing (som vel må være den plads han er tiltænkt, hvis vi antager at Rooney sidder tungt på pladsen som hængende angriber)??
Jeg går ikke ud fra, at man har tiltænkt ham en plads på den centrale midt (i så fald skal han jo omskoles).
IMO vil det være en åbenlys mulighed, at ændre taktikken, hvis vi signer ham. Så vil der også være en åbning for Kagawa (hvis man spiller uden deciderede wings, eller med en skæv opstilling med 1 wing, og 2 hængende angribere/offensive midt (i så fald en 4-2-3-1, hvor 2 af de 3 i næstforreste række ikke nødvendigvis sniffer kridtstreger).
Jeg så klart hellere en decideret midt midt og en venstre back og en centerforsvarer (selvfølgelig kvalitetsspillere - eller kæmpe talenter på pladserne).
Men det vil på den anden side være noget mere af en ´marquee signing´, end Fellaini.
Paris kan og er villige til at bruge den slags penge uden at blinke. Ifølge The guardians "football weekly" så har Paris x-antal 100-millioner euro de agter at bruge de næste par transfervinduer. Cabaye og Mata kunne godt være et par nogenlunde herrer og polstre truppen med.

KROENKE RAUS!
@Hænning

Det kan du godt have ret i, men er rygterne sande, så er der kun modtaget et bud på Mata fra Man Utd...

På den anden side, betyder det selvfølgelig heller ikke, at det er United han går til, da der kan komme flere bud på ham. Hvis han altså er på vej væk, hvilket jeg selv begynder at tro.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Jeg sigtede nu også mere til formuleringen "hvem der kunne ske og følge et bud på 40 millioner pund". For det kan Qatar SG. Det er svært at finde ud af hvad der er op og ned i hele sagaen omkring Mata. Paris har tidligere været rapporteret til at være interesseret, men det kan jo bare være det sædvanlige gøgl. Der er dog efterhånden så meget røg omkring Mata til Man Utd, at der næsten må være ild.

Og Mata. Dear me. 40 millioner pund er rigtig mange penge, men han er jo en gudsbenådet fodboldspiller, der, på sine dage, kan afgøre kampe alene. Eller ved at sætte andre op. Han er en sjælden diamant i europæisk topfodbold, og jeg vil anse det som værende lidt af et scoop hvis han ender i Man Utd. Også selvom han måske ikke er den meste oplagte spiller til David Moyes. Måske han får en Steven Pienaar rolle?

@ Schmitte. Jeg så ikke lige din redigering. Vi er enige kan jeg se.
KROENKE RAUS!
Annonce