Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mener ikke der er nogen undskyldninger eller gyldig grund til, at vi er gået fra 1. til 7. pladsen på et års tid, den må hænge på Moyes, der slet ikke har fået nok ud af den trup han har, primært fordi hans taktik ikke passer til materialet.

Hvis vi ser på nogle af de bærende kræfter sidste sæson, så snakker vi om Carrick, RvP, Rooney, Evra, Vidic, Scholes (til dels) og Rio (til dels).
Det er altså 6 spillere, som spillede størstedelen af kampene i sidste sæson, som i denne sæson enten har været langt under sidste sæsons niveau, eller været en del ude med skader. Det siger en del, når RvP er en af de mest scorende i ligaen pt. men har været ude i ca. 50% af vores kampe.
Skader er en ting. Det kan Moyes ikke tage ansvaret for. Men det er i sidste ende hans ansvar, når folk ikke præsterer på samme niveau som sidste sæson.

Nu er de omtalte spillere tilbage fra skader - plus man har fået tilføjet Mata. Indtil videre er det blevet til et nederlag imod Stoke og et point hjemme mod det dårligste hold i ligaen.
Hvis vi ser på nogle af de bærende kræfter sidste sæson, så snakker vi om Carrick, RvP, Rooney, Evra, Vidic, Scholes (til dels) og Rio (til dels).
Det er altså 6 spillere, som spillede størstedelen af kampene i sidste sæson, som i denne sæson enten har været langt under sidste sæsons niveau, eller været en del ude med skader. Det siger en del, når RvP er en af de mest scorende i ligaen pt. men har været ude i ca. 50% af vores kampe.


Jo, men et fald på seks pladser er for meget uanset. Det er et voldsomt fald, og vi er godt igang med at tangere Blackburns 7. plads fra 95/96, som den dårligste placering for et forsvarende mesterhold i PL-æraen. Faktisk er de forsvarende mestre aldrig sluttet udenfor top 3 i PL-æraen, bortfra fra Blackburn dengang.

Går man helt tilbage til 1980, så er det blot sket tre gange, at de forsvarende mestre er endt udenfor top 4, og kun Aston Villas 11. plads som forsvarende mestre i 81/82, er værre end den 7. plads vi ligger på nu. Her skal det så med, at Villa vandt mesterholdenes Europa Cup den sæson, som et plaster på såret. Noget lignende skal vi gøre, ellers har denne sæson været en skandale.

EDIT: Nej, undskyld. Leeds´ 17. plads i 92/93 er den værste sæson for et forsvarende mesterhold siden 1980.


Skader er en ting. Det kan Moyes ikke tage ansvaret for. Men det er i sidste ende hans ansvar, når folk ikke præsterer på samme niveau som sidste sæson.

In all do respect, så snakker vi om spillere der skulle være købt dækning for for lang tid siden. Det kan Moyes altså ikke lastes for. Evra, Vidic, Rio, Scholes, Giggs (som jo faktisk havde en rimelig 2. halvdel af sæsonen sidste år). Og Carricks og RvPs (hvis man da kan sige det om RvP) fald i form er jo en direkte konsekvens af den manglende spilletid som en følge af skaderne.

Men ja, med Mata, Rooney og RvP, bør man kunne forvente mere.

Derudover er vores direkte modstandere jo også blevet bedre end sidste år.
Derudover er vores direkte modstandere jo også blevet bedre end sidste år.

Vores direkte modstandere er nok blevet en anelse bedre, men det forsvarer go forklarer ikke, at vi ikke er i stand til at vinde hjemme over nr. sjok eller for en stor del af vores hjemmekampe i år har været i stand til at styre spillet og skabe målchancer.

Vores spil er stereotypt, og vi begår fejl - offensivt og defensivt - i ien grad og mængde, som er hidtil uset.

Jeg er enig i, at vi ikke har truppen til at blive mestre. Men jeg mener ikke, vores trup er så dårlig som vores nuværende pointantal viser - heller ikke, hvis man tager diverse skader og formdyk med.

Holdet er blottet for selvtillid, hvilket måske også er årsagen til de mange fejl, som så igen tapper holdet yderligere for selvtillid, og sådan kører det i ring.

Jeg ser ikke Moyes som manden, der kan løse det - han ligner ikke én, der selv tror på det. Men omvendt kan jeg heller ikke sige, hvem der skulle erstatte ham - for der er nok ikke nogen til rådighed p.t.

Det er ikke fedt....
We love United, we do Some you lose, some you don\\\\\\\'t win
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kratos, det er en forsimplet kritik. Som Coppell også skriver, havde Fulham voldsomt mange mænd i den centrale del af banen, og jeg tror selv, at Barcas små vævre spillere ville have haft problemer med at nørkle det op.

Husk nu lige på, at vi scorer 2 mål, har chancer til flere og i det hele taget skaber en masse muligheder. Det kan da godt være, at det så planløst ud med de mange indlæg, men uanset hvor stærke Fulhams forsvar var, er det opslidende at stå og forsvare på den måde en hel kamp, hvilket da også kom til udtryk i slutfasen, hvor vi scorer 2 mål.

\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
In all do respect, så snakker vi om spillere der skulle være købt dækning for for lang tid siden. Det kan Moyes altså ikke lastes for. Evra, Vidic, Rio, Scholes, Giggs (som jo faktisk havde en rimelig 2. halvdel af sæsonen sidste år).


Som ganske neutral, synes en del af grunden til den aktuelle tilstand at være mangel på fornyelse i rette tid.
www.wolvesheroes.com
Amen sump padder, det eneste jeg hører er undskyldninger.

1) Jeg er dybt enig i vi skulle have fornyet os på mange pladser, Men det var jo så Moyes job i sommers. Hvorfor skulle Sir Alex lave et generations skifte for Moyes? Det ville jo være Saf´s drenge og ikke Moyes. Moyes havde alle midler til at tage den rigtige beslutning. Men han fejlede bragt i håb om "hvis Saf kan, kan jeg også"

2) Indlæg er et fint standpunkt for at få scoret, når et hold står så langt tilbage. Men først og fremmest går der jo Barcelona i denne taktik. Når man ikke kan se vi ikke har en Crouch inde i feltet + vi rammer en modstander 75% af gangene. Hvordan fanden kan det være en træner af Moyes kaliber ikke opdager det bliver for monotomt?? Skud dog forhelvede noget mere udefra feltet. Derved opdager Fulham jo også at de ikke bare kun skal fokusere at heade diverse bolde væk. Jeg magter ikke Moyes længere og hans oldinge taktik. Manden er jo blank for at tænke logisk og kreativt.

3) Når vi nu endelig har et "koncept" som hedder smid 5000 indlæg i løbet af en kamp, hvordan kan det så være Young/Rafael/Valencia mm. ikke træner det? For jeg håber da inderligt ikke de har trænet indlæg hvis man ser på kvaliteten af dem.

4) Moyes har til sommer og så skal han ud af vagten. Han er sikkert en rar mand, men en top træner bliver han ALDRIG. Det er jo tåbeligt at ønske Moyes skal have sommeren med, for derefter at fejle på taktikken i den næste sæson. Så skal vi først smide ham på porten efter han har brugt et 3 cifret million beløb, hvor derefter skaffe en ny træner som så skal bruge det mandskab vi nu engang har.

5) Ja vi har ikke et Mesterhold, men med det spillermateriale vi har, skal top 4 være minimum kravet. Moyes kan få 2 milliarder at handle ind for, og vi vil stadig have mindre boldbesiddelse på OT imod de store hold og blive slagtet taktisk er han uduelig. Statistikken igennem hele hans Everton tid, fortæller jo netop ALT imod de andre top hold.

Jeg magter ikke at læse flere undskyldninger for/fra Moyes, og hvad der nu har været så pisse godt. 1 ting kan Moyes få ros for, og det er han gav Januzaj chancen i rette tid. Men der formår han jo så også at fucke up for sig selv. vi spillede 2-2 imod det mest bovlamme Fulham hold jeg nogensinde har set!
Manchester United Real Madrid vs Barcelona 27/4-11 En kæmpe hån for fodbolden!
Jeg hylder som udgangspunkt den arrogante bruger, der ikke pakker tingene ind og tager konfrontationerne med oprejst pande. Men den slags kræver format og dybde, og du Psygnosis, du har ingen af delene.

Hvis du rent faktisk evnede at sætte tingene i perspektiv, at stave korrekt eller for den sags skyld at bidrage med noget kvalificeret, stod det dig frit for at buldre igennem med en storskrydende retorik.

Men det gør du ikke. Så stram op og diskutér pænt indtil da.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Netop du Alsen virker til at have et naivt udgangspunkt i hvor slem en situation dette er for United. Jeg høre kun undskylninger om det nok skal vende. Det er også fint nok hvis jeg kan se en rød tråd i det Moyes laver. Men fakta er vi står med lort til halsen, og Moyes kan ikke forsvares. Det er fint at være positiv, men lad nu vær med at være positiv bare for at være det. Jeg mener vores situation er så kritisk og katastrofal, at hvis man tror på Moyes, støtter ham etc. er man naiv og turde ikke se realiteten i øjnene.

desuden har jeg ytret om, hvorfor jeg ikke tror Moyes bliver en succes. Ville passe dig/resten som tror på Moyes glimrende, hvis i gad komme med noget konstruktivt om hvorfor vi ikke behøver at bekymrer os, og det hele nok skal blive godt i sidste ende. Jeg vil meget gerne lytte til hvad i har at bidrage med, for at Moyes skulle blive en succeshistorie i sidste ende..

Med hensyn til stavefejl, går det lidt stærkt nogle gange.
Manchester United Real Madrid vs Barcelona 27/4-11 En kæmpe hån for fodbolden!
Annonce