Snak

Mere indhold efter annoncen
Nick powell kan bruges som den eneste fra egne rækker som jeg ser det.
LUHG
Nick Powell er ikke fra egne rækker. Vi hentede ham for et par år siden.

Sidder undtagelsesvist og ser El Classico. Damn hvor er der langt op til det niveau og damn hvor er Ancelotti fed, og hvor spiller hans hold fedt. Selv Chelsea gjorde det, da han var det. Ærgerligt at vi ikke fik hapset ham, da muligheden var der.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
"ikke specifikt, mere en kommentar til de United fans som ønsker Moyes bliver uden at komme med nogle acceptable argumenter for hvorfor."

Ok psygnosis. "acceptable argumenter" - så er du da garderet.

Jeg er nu ikke enig i, at der ikke har været nogen "fremgang what so ever", ej heller at Moyes ikke har vist nogen "taktisk snilde". Det ændrer dog ikke ved, at det samlet set ikke har været godt nok under Moyes. Hverken resultatmæssigt eller spillemæssigt.

Men, er/var spillermaterialet godt nok. Er truppen Moyes overtog skruet sammen som han gerne vil ha´det. Det mener jeg ikke, og det tror jeg ikke. Behovet for nye spillere, på forstærkninger, er til at få øje på. Det er en formildende omstændighed, ligesom de mange skader har gjort det langt sværere for Moyes. De nye spillere løser ikke alle problemer, men det giver forhåbentlig bedre og flere muligeder for at opnå målene. Derudover skal der arbejdes med en del på træningsbanen, eksempelvis presspillet, og den slags tager tid. Moyes har brug for mere tid, og jeg både tror og håber han får tiden. Jeg vil blive virkelig,virkelig, virkelig overrasket hvis klubben fyrer ham til sommer.



Football What is It All About? It is about being UNITED. \\\"Vi kender ikke noget til nogen, gå din vej.\"
Jeg kan godt forstå håbet om, at Moyes forbedrer sig i fremtiden. For alternativet er ikke rart.

Men jeg har meget svært ved at så de påståede eksempler på fremgang og endog taktisk snilde.

Hvornår har vi vist taktisk snilde mod et ordentligt hold i denne sæson? Eneste nogenlunde hæderlige sejr er over Arsenal, hvor det var en blanding af relativt pres på boldholderen og parkering af bussen. Ikke meget nyt eller opløftende der, synes jeg. Jeg har svært ved at huske nogen andre eksempler, medmindre kampe mod West Ham, Crystal Palace og Aston Villa tæller med.

Den kommende tid giver Moyes nogle nye, og ret vanskelige, lejligheder for at vise denne snilde: mod City, Bayern og Everton for eksempel. Jeg vil gerne se noget fremgang der, før jeg vil tilskrive Moyes noget som helst. Med fare for igen at blive beskyldt for at ville lukke en debat synes jeg det giver mere mening at diskutere Moyes´ eventuelle fremgang efter disse kampe, eller i det mindste til efter i morgen.

Ideen om at give Moyes mere tid er jo ædruelig, men den er kun fornuftig HVIS, og det er et meget stort hvis lige nu, han er den rigtige mand. Ellers er den kurs en katastrofe. Det er det knivsæg klubben balancerer på.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
@Inferno

Jeg garderer mig ikke, jeg forholder mig til realiteterne. At du netop ikke har den realitetsans og ønsker i blind tro noget som ikke er der, eller indikere vil komme. Gider jeg ikke engang at spilde min tid på. Fakta er jeg har statistikker samt de rene facts på min side, hvor du har et håb.

Det skal jeg ikke pille fra dig, men for at dette ikke skal endnu ud i endnu en "crazy" debat, tror bare jeg stopper her.
Manchester United Real Madrid vs Barcelona 27/4-11 En kæmpe hån for fodbolden!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Coppell

Ancelotti? Seriøst?

Manden rummer ikke skyggen af de værdier eller kvaliteter vores nuværende hold efterspørger. Ancelotti er ikke en mand, der bygger noget nyt op. I PSG, Chelsea og nu Real Madrid har han på bedste Mourinho-vis timet sine tiltrædelser med at overtage hold, der spillemæssigt var på toppen, og hvor udfordringen har begrænset sig til at skabe ro på de indre linjer og stille med 11 bedste hver gang. Hans arbejde i Milan var forbilledeligt, men de betaler jo i høj grad prisen nu for hans modvillighed mod at spille ungdommen ind og lade nye spillere træde til. I modgang virker han heller ikke særlig stærk - særligt hans 2. sæson i Chelsea var jo præget af en lang række nedture, og det var med et mandskab, der ellers så temmelig stærkt ud.

Jeg undrer mig generelt over de navne, der bringes i spil herinde sommetider. Van Gaal, Hiddink for at nævne et par stykker - det er jo trænere, der bygger deres karrierer på at shoppe rundt og overtage gode hold og smutte videre, når modgangen melder sig, hvis ikke de er blevet fyret inden. Det er i min optik useriøse forslag, der grundlæggende ikke rummer forståelse for vores klubs kerneværdier.

\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Jeg nævnte Bilbaos træner for et par måneder siden.
Manchester United Chicago Bulls
2 navne Klopp & Simeone.
Manchester United Real Madrid vs Barcelona 27/4-11 En kæmpe hån for fodbolden!
Simeone skulle vist stå for noget virkelig kedelig fodbold, og selvom han har succes med det i Atl. Madrid, så må en United-manager gerne både kunne leverer resultater og underholdning. Og så glemmer jeg lykkeligt, at de sidste 2-3 sæsoner under Ferguson ikke var berusende fodboldmæssigt.
Jeg håber da i så fald du ikke er fortaler for at Moyes bliver efter denne sæson. Meget muligt der siges Simeone skulle stå for kedeligt fodbold. Jeg vælger bare at fokusere på Atl. Madrid spiller da så langt mere underholdene fodbold end vi har gjort i over 3-4 år nu.

Manchester United Real Madrid vs Barcelona 27/4-11 En kæmpe hån for fodbolden!
Annonce