Snak

Mere indhold efter annoncen
http://www.youtube.com/w…oHhgllqSKro

Det virker som et passende tidspunkt at sige tak for kampen her på bold.dk. Jeg gør hermed min lille ferie på bold.dk permanent. Takken går til alle United-fans uden undtagelse. Inklusive - eller måske endda især - et par stykker jeg kom lidt i clinch med til sidst. Også tak til andre gode fans på sitet, især nogle Arsenal-fans, som jeg har haft en svaghed for.

Jeg har altid holdt af det mundheld, der går nogenlunde sådan "man skal huske at skride før man bliver det sure gamle røvhul". Måske kan jeg lige nå det.

Det er ikke et tegn på, at en medløberfan stikker af. Som nogen måske vil vide er jeg gammel nok til at have oplevet 80´ernes United. Og denne sæson er nok den, hvor jeg har set allerflest United-kampe, God help me. Men jeg stikker af fra bold.dk.

Er Moyes den rigtige mand? Tiden vil vise det. Jeg tror det ikke. Men han har nok købt sig lidt tid med et par overbevisende sejre over bundhold, Matas tegn på forår og et hæderligt - men heller ikke mere - exit mod Bayern.

Pas godt på hinanden... No, fuck it. Skide være med jer :-) Pas godt på United.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
En smiley! Så står verden da ikke længere.
Tak for alt, selvom jeg som regl blot holder mig til at observere.
God tur
Og selv tak til dig, Coppell. Jeg har personligt været glad for dit bidrag i tråden, også selvom vi var uenige til sidst. Det har aldrig været personligt. Du er selvskreven til vores virtuelle Hall of Fame, der foreløbig tæller NTD, Kongen og Razz. Alt godt.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
coppell,

trist med dit farvel. du har altid været én af de mest interessante at læse i denne tråd - altid med et højt og sagligt bundniveau. du vil blive savnet.
gik i seng efter første halvleg
Overordnet om de to kampe mener jeg ikke, at de hverken sætter Moyes frem eller tilbage. Moyes fortjener kredit for det taktiske et langt stykke af vejen, men det hører også med til historien, at vi mødte et Bayern-hold, der er set stærkere hele sæsonen, og at vi aldrig fik slået kapital af de to føringer, vi fik i kampene. I gårsdagens kamp mener jeg, at Moyes tager et helt uforståeligt valg, da han smider Chicharito på banen i stedet for Fletcher. På det tidspunkt resterede der godt og vel 20 minutter, og jeg mener, det var vigtigere at holde Bayern fra fadet indtil det 80 minut, hvorefter man kunne satse de sidste 10. Moyes sætter Chicha ind på et tidspunkt, hvor vi tydeligvis er rystede, og ved Robbens mål manglede der netop opbakning fra den centrale midtbane.


\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så.. Han får høvl når han IKKE idetmindste prøver på at tage chancen og få scoret, og han får høvl når han gør..?

Nemt har han det sgu ikke.
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Problemet med at tage en midtbanespiller ud for en angriber med 20 minutter igen er, at det ødelægger holdets grundform, og når modstanderen ikke bare har tænkt sig at parkere bussen, så er der en god chance for, at de skaber chancer den anden vej, og potentielt lukker og slukker endegyldigt.

Jeg tror også vi havde stået bedre, hvis vi bare havde lukket af for Bayern frem til det 80. minut, og så havde satset, og her ville jeg måske nok hellere have taget en forsvarsspiller ud fremfor en midtbanespiller.

Jeg vil også sige, at vi nok fik scoret for tidligt, hvis man skal gå helt ned i detaljen, for nøjagtig som på Old Trafford havde Bayern alt for lang tid, til at komme tilbage. Man kan naturligvis ikke planlægge, hvornår man skal scorer, men jeg tror vi havde haft den største chance for overraskelsen/sensationen i går, hvis det havde stået 0-0 indtil det 80. minut. Så kunne Bayern i teorien være blevet lidt nervøse, og havde vi så slået til med under 10 minutter igen, så kunne chokket måske i højere grad have sat sig i dem, end det var tilfældet i går. Dog må vi naturligvis aldrig lukke dem direkte tilbage, kun 22 sekunder efter de gav op, det er uacceptabelt på så højt niveau, men desværre klassisk for denne helt igennem elendige sæson.
TimE, nu er der nuancer, og som kampen forløb var det selvmord at tage en midtbanespiller ud på et tidspunkt, hvor vi i forvejen havde mistet grebet over kampen. I sidste ende handler det om, hvordan man bedst muligt iscenesætter sin egen chance, og 20 minutter (+ tillæg) er lang tid, hvorfor det i første omgang handlede om at komme undgå, at kampen blev lukket.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
@sørenspiller

"Sympatisør af Liverpool siden altid."

Jeg forstår udmærket hvorfor du gerne ser Moyes få mere tid, og allerhelst får lov at blive de næste 25 år.



Jeg sympatiserer med Liverpool, men jeg hader ikke Manchester United.

Fan af FCM. Sympatisør af Liverpool, Atletico Madrid, og Bayern München Jeg elsker SønderjyskE-genet. Vibor* og AGF rykker ned i 13/14 sæsonen \"Der er godt nok mange grunde til ikke at kunne lide dig.\" - bold.forside
Coppell? Det kan du ikke gøre mod os. Først Kongen så Razz og nu dig? Men det er forståeligt. Tak fordi du altid har holdt højt niveau samt haft en svaghed for transferrygter. Ha det godt og pas på dig selv. Når det kommer til alt, er det jo bare fodbold...eller. Håber du en dag genopstår. Mange hilsner
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce