Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor kan man se kampen henne?
\"It\'s City, isn\'t it? They are a small club, with a small mentality. All they can talk about is Manchester United, that\'s all they\'ve done and they can\'t get away from it.\" - Sir Alex Ferguson, 1986-2013
Tak for det! :)
Ser desuden ud til, at Adnan får nr 11! http://www.plbold.dk/201…iggs-nummer
\"It\'s City, isn\'t it? They are a small club, with a small mentality. All they can talk about is Manchester United, that\'s all they\'ve done and they can\'t get away from it.\" - Sir Alex Ferguson, 1986-2013
Hvad er det nyeste med Fellaini?
Er han slet ikke på holdet i preseason?
"I think it took a deflection of Fletcher, Stuart."
"He´s not on the field, Paddy."

"I think it´s number 18 lying there, Stuart."
"He´s not on the field, Paddy."
Manchester United Chicago Bulls
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fellaini pls
FCK og United siden \'92.
Fin kamp med flere gode præstationer fra både startere og indskiftere.

Mata så man ikke meget til.
Kagawa virkede energisk.
Cleverley tager skylden for målet imod os, men spillede faktisk en fin kamp.
Fellaini kan måske få en plads på holdet med sin fysik og den trussel han er der førte til det vindende mål.
Blackett satte ikke en fod forkert.
Manchester United Chicago Bulls
Tak for det! :)
Ser desuden ud til, at Adnan får nr 11! http://www.plbold.dk/201…iggs-nummer

På Uniteds twitter profil op til kampen stod/står der at numrene for sæsonen ikke er endelige, så dem de spillede med i dag (hvor Januzaj selvfølgelig spillede med 44) kan man ikke regne med på lørdag.

Hvad er det nyeste med Fellaini?
Er han slet ikke på holdet i preseason?

Fellaini og Januzaj var med længe til VM, og startede først træningen op mens de andre var i USA. De var begge med som indskiftere i aftenens kamp, hvor de gjorde det fint i de 20 minutter de var på banen.

van Persie er vist først startet med træningen for nylig, fordi han var med til VM noget længere, og van Gaal regner ikke med ham til lørdagens kamp.

Mht. Dagens kamp:
Fellainis bedste 20 minutter for United - han lavede ikke mange fejl, og havde mange gode førstegangsafleveringer. Det er lige før man håber han bliver, hvis man kan forvente det niveau fra ham. Og han virkede også ret glad for scoringen, så mon der er en chance for at han bliver - han var langt bedre end Cleverley i dag.

Januzaj viste at han sagtens kan spille som en af de forreste 2, når nu Kagawa og Mata er 1. og 2. valg på 10´er positionen - hvilket samtidig må betyde, at Hernandez må være på vej væk, da han så vil være 5. valg som angriber.

James og Blackett spillede fint begge to, mens Keane havde lidt fejl, da han kom ind (det var dog først da vi udskiftede 4 mand og så ud til at være gået over til en slags 4-3-3, at det kostede). Lingard var ikke god.

Efter aftenens kamp er mine bud på spillere på vej ud (med forbehold for skader):
- Cleverley
- Nani
- Anderson (omend jeg gerne ville se ham under van Gaal)
- Hernandez
- Zaha (ligner en der som minimum bliver lejet ud)

Boblere:
- Rafael (på rygtebasis - han skal have gjort noget ved det glasben, hvis han skal have en fremtid i PL. Men spillemæssigt er han god nok til at blive)
- Fellaini (på rygtebasis - men dét han viste i dag var godt nok til at lade ham blive, hvis vi ikke henter en midtbanespiller)
- Lingard (bør nok lejes ud, eller spille centralt, hvor han havde en god kamp i USA)
hvordan kommer startopstillingen til at se ud nu til weekenden?
Bliver blackett brugt fra start og starter shaw inde eller ude?
LUHG
Det kommer jo an på skader og spillernes form. Jeg kunne godt forestille mig, at Shaw og Evans enten var småskadede, eller pressede af opstartsprogrammet. Ingen af dem var på bænken i dag.

Så mon ikke der i det mindste er en rimelig chance for, at mindst en af dem (James eller Blackett) kommer i aktion lørdag.

Det bliver i hvert fald en spændende start på sæsonen. Vi bør vel nærmest skulle have 18 points ud af de 6 første kampe, men får det nok næppe.

I mellemtiden håber vi på mindst et par forstærkninger og nogle salg.
Annonce