Snak

Mere indhold efter annoncen
ALLE pålidelige mufc-journos siger at Falcao til United på et (meget dyrt) lån er en done deal.

Hvis man tænker over at Chicharito og Welbz er fortid er det måske en meget god ide, selvom den er dyr.

EDIT:

Ilsem: Vi har sgu´ brug for spillere over det hele. Men en CB+CM ville umiddelbart være højeste prioritet jo. Dog er vores angreb meget statisk, vi har en RvP der er småskadet hele tiden og så sælger vi muligvis vores 3.+4. valg.
FCK og United siden \'92.
Vi har brug for at få stabiliseret den defensive del af holdet, ligesom balancen på midtbanen er ikke-eksisterende. Vi kan ikke bare scorer os ud af problemerne, og selv med Rooney, Van Persie, Di Maria og Mata kunne vi ikke scorer mod Burnley, eller skabe mere end et par chancer. Falcao er kun en god løsning, hvis resten af holdet kommer på plads, ellers er det endnu et statement uden bund.
Hvis vi får nogen til den midtbane, bliver det en lappeløsning á la Nigel De Jong.


Haha, lappeløsning. De Jong er en klassespiller, der vil gå lige ind på Uniteds defensive midtbane. Et niveau over Carrick.
Der er brug for stabilisering af holdet ja, men hvis både Chicharito og Welbeck smutter nu her har vi kun RvP, Rooney og Wilson til de forreste pladser. RvP skal eftersigende opereres snart og så har vi kun 2 angribere til 2 pladser. Så det giver god mening at købe/låne en angriber.

Vi må bare håbe der er mere i støbeskeen til resten af opstillingen....
FCK og United siden \'92.
Det ser ud til at låneaftalen på Falcao koster £6M + løn der garanteret ligger oppe omkring Rooneys dog.

Hvis det passer er det helt i orden købmandskab fra Woodward.

Ingen europæisk fodbold og vi signer Di Maria og Falcao. Kan godt forstå man hellere ville have Lallana og Lambert.
FCK og United siden \'92.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vel ikke helt tosset, hvis RvP skal opereres. 6 mio. pund er ikke specielt dyrt for at leje en angriber af Falcaos kaliber et år.
Rygterne siger, at der er samtaler omkring 3 forskellige spillere til midtbanen (jeg forventer man garderer sig, ved at være i dialog om 3, og vælger en, hvis man får en aftale).
Jeg tror ikke der kommer en mand til forsvaret. Men forventningerne er, at hvis Falcao bliver købt, bliver han ikke den eneste i dag.

Det er jo efterhånden det vildeste transfervindue for United nogensinde. Men der var også brug for fornyelse.

Jeg mener også der er fyldt godt op - der mangler desværre stadig en general til midtbanen og en general til forsvaret. Men det kan jo være de ikke har været tilgængelige - mon ikke Strootman bliver hentet til vinter.
moderator
Som rendyrket skraldemand er han bedre. Til gengæld er han ret begrænset på bolden, og kan ikke diktere spillet, som Carrick har været skarp til. Og pt. synes jeg der mangler en del kontrol af spillet. De Jong tror jeg ikke vil være en stærk løsning, selvom han da ville kunne hjælpe på nogen af problemerne.
https://kortlink.dk/sudv
Er helt enig med Ferguson. Dog skal vi lige have i mente, hvis Welbeck bliver solgt. Samt Hernandez bliver lejet ud, RVP bliver rygtet til at skulle have en operation. Virker dette køb ikke hasarderet.

Men midtbanen skal fornys med en leder. Dog går rygterne på at Strootman er United spiller til vinter.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Hvis/når Falcao og Blind går helt igennem tror jeg desværre ikke der sker mere i dag.

Vi har fået Rojo til det centrale forsvar og 3 nye midtbanespillere + en angriber.

Det skulle da kun være hvis en højprofileret spiller pludselig bliver tilgængelig. Den type spiller som vi mangler i bagerste kæde tror jeg dog bare ikke pludselig bliver tilgængelig i de sidste 12 timer af vinduet.
FCK og United siden \'92.
Annonce