Snak

Mere indhold efter annoncen
@Fribytter:

Indtil videre har Man. Utd. vel begået alle transfervindueforbrydelserne.


Som i at de har handlet meget eller hvad? Eller handlet dumt? Mængden af transfers synes jeg ikke rigtig man kan klandre dem for, de har jo ikke handlet ordentligt ind i mange år. Om hvorvidt det er gode køb må tiden vise.
Manchester United siden Schmeichel det sagde hun også i går
@ Inferno

Rojo blev inden VM betragtet som det svage led på Argentinas landshold. Han overraskede positivt ved ikke at være et svagt led, men nogen profil var han heller ikke. Blind købes på et tidspunkt, hvor han lige er blevet kåret til den bedste spiller i Holland, og efter at have været en fast del af startopstillingen for Holland, der vel var VM´s overraskelse. Det lugter af VM-overpriser.

Falcao koster £24 mio. for en enkelt sæson. Derefter skal han købes fri, hvis Man. Utd. vil sikre sig ham permanent, medmindre de allerede har indgået en aftale med Monaco om at købe ham næste sommer for en allerede aftalt pris. Di Maria er den dyreste spiller, en britisk klub nogensinde har købt. Det lugter af desperation efter at hente store navne

Shaw er den dyreste venstreback nogensinde, og det bekræfter i den grad reglen om overpriser for britiske spillere.

Herrera? Han er 25 år, men har endnu sin første landskamp for Spanien til gode. Og At. Bilbao sælger aldrig billigt. Igen er det svært ikke at sidde tilbage med et indtryk af overpris.

Men priserne dikterer jo ikke, om spillerne bliver successer. Det gør spillernes præstationer, selvom priserne selvfølgelig er med til at bestemme succeskriteriet.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Så er blind bekræftet :)

Ift overpriser...det er klart vi betaler overpriser...vi er verdens mest værdifulde klub. Var det FCK havde de nok sluppet meget billigere. Se som eksempel på hvad napoli blev spist af med i deres bud for agger og hvad brøndby endte med at betale. Overpriser er desværre et nødvendigt onde for os for at sikre os spillere. Jeg er godt klar over at der er nogle af de rige klubber rundt omkring som slipper billigere for klasse, men woodward virker fandme heller ikke synderligt kompetent hvad angår transfers. Han skulle måske bare holde sig til sponsor-boldgaden i stedet !
LUHG
Welbeck til arsenal for 16mio £ som det ser ud til...
Fandme dumt at sælge vores største angrebstalent siden mark hughes til en direkte top4 konkurrent...
LUHG
Fortæller vel mere om hvor elendige vores talenter har været igennem de sidste 15+ år Både offensivt samt defensivt. Vores talent udvikling har jo været jammerlig.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke desto mindre synes jeg stadig at han har en vigtig rolle i klubben og på holdet. Vi smider bare spillerne med united dna ud til højre...heriblandt welbeck.
LUHG
@ Toggle

Jeg tror ikke, at hovedforklaringen er Man. Utd.´s mange penge. Manglende CL har betydet, at Man. Utd. ikke længere kan vælge og vrage mellem alverdens spillere, hvorfor man i højere grad er villige til at betale, hvad de sælgende klubber forlanger umiddelbart. En ny træner har betydet, at man er gået helt væk fra den spillestil, som truppen er bygget op om. Det er selvfølgelig ikke alle spillere, der er ubrugelige af den grund, men holdet har med trænerskiftet i endnu højere grad fået brug for profiler, der tydeligt markerer den ønskede spillestil, og breddespillere, der grundlæggende forstår systemet og principperne. Det er med til at indsnævre feltet af interessante spillere endnu mere. Trænerskiftet har også betydet, at klubben ikke har kunnet forberede sig optimalt på vinduet. Den sportslige struktur har været gearet til en anden type fodbold, og det betyder også, at mange af de spillere, som man har holdt øje med, måske ikke har været de ideelle spillere for Van Gaal. Nogle har dog nok som Herrera eks..

Der blev engang lavet en opgørelse over træneres forbrug på spillere, og her var konklusionen, at nye trænere spildte flest penge på fejlkøb.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Hvordan er reglerne i forhold til skatter, løn og lejemål? Falcao betaler vel ikke rigtig skat i Monaco, så skal United matche den reelle løn, eller skal Falcao have det samme efter skat som han hiver hjem i Monaco?

Han kom til fyrstendømmet med forventning om ikke at skulle betale skat. Men det franske ligaforbund har tvunget spillere i Monaco at betale skat, for at undgå favorable vilkår for Monaco. Han var efter sigende utilfrads med dette, da han kom til med en forventning om, at han slap for skat.

Mange af de kilder der har været i dag beretter en sum på £5-6m til Monaco for lånet (med forkøbsret på omkring £50m samlet) og en grundløn på €9m - det er jo langt under £24m.
Di Marzio mente dog at det var €15m for lånet og €12m i løn = €27m eller £21m
United har betalt klar overpris hele vinduet (jeg har svært ved at vurdere priserne for Blind og Rojo, når jeg mildest talt kun kender dem fra VM), men Shaw, Herrera, di Maria og Falcao (hvis vi henter ham) har været lidt for dyre ift. markedsprisen på den slags spillere.
Prisen på di Maria var, efter sigende, også præget af den signalværdi man ville have ud af at betale så meget. Personligt mener jeg han burde være handlet for omkring £40-45m - men så er det jo ikke sikkert han var havnet i United.
Priserne i sidste sæson var også for høje i forhold til markedsværdien (og det faktum, at man ikke havde brug for Mata, og at han var uønsket i Chelsea). Men ellers har vi faktisk ikke villet betale ret meget for de transfers vi har lavet de sidste mange år.
United var kommet i en situation, hvor man ikke havde erstattet de gamle med tilpads dygtige spillere i tide, og man var derfor nødsaget til at betale overpriser for de spillere man nu har hentet. Til gengæld har Woodward så sørget for at økonomien i klubben faktisk er så god, at der er råd til den slags. Man kan vel nu forvente, at de kommende vinduer vil være meget mere moderate, da man nu har hentet en halv trup, og faktisk fundet spillere til mange af de svage områder der var i truppen.
Der mangler stadig en midtbanegeneral og en forsvarsgeneral. Det kan koste i ligaen, at disse mangler. Men kan man få en Strootman ind i et af de næste par vinduer og en stærk spillende forsvarer der kan styre de andre, har vi faktisk en ret god trup.
Så kan man igen begynde at satse på at hente talenter, fremfor (alt for) dyre stjerner.
Vrøvl, Crazy.

http://www.theguardian.c…-tax-exempt

Videre er det ikke spillerne, men klubberne som pålægges millionærskatten, der har lavet så meget påstyr. Med andre ord, har Falcao sit helt på det tørre.
Annonce