Snak

Mere indhold efter annoncen
At defensiven ikke er PL værdigt. Og så mangler de placebo pillen, som Ferguson fodrede dem i årevis, og derved er der revner i den mentale ballast.

Der er vel næppe nogen som er overrasket, med tanke på hvor lidt der er gjort for at styrke defensiven, og fiaskoen fra sidste sæson, der stadigvæk sidder i hovedet på spillerne. Selvfølgelig med den bløde start in mente, havde man nok forventet mere end 5 point på nuværende tidspunkt.
Tilfældigheder, skrøbelig psyke ovenpå en dårlig sidste sæson og start på denne, mange nye spillere som ikke er sammenspillet og personlige fejl/manglende niveau..
Alle der kender til fodbold og dermed taktik og opstilling ved jo, at man ikke kan stille med så offensivt et holdi hvor der ingen balance er i forhold til forsvar/midtbane og op til angrebet, uden at kampen ender i indianermål-inferno! Det har man lært siden CM01/02 dagene samt gennwm et utal af fx real madridkampe. Der skal være balance!!! Hvem skal sørge fir det lige nu? Den helt bye Blind? Hererra (som jo ikke er den tacklende og styrende/ledende type) Rooney? Han er ALT for offensiv! Der mangler en Obi Mikel, Vidal, Lampard, Toure, Schweini- type!! Forsvaret sejldr med rystendd usikre Blackett. Rafael er alt for svingende. Hvor er Stam, Rio, Vidic- typen???

Hvad helvede laver Shaw??
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Det er svært at spå om hvordan det var gået hvis de ikke havde fået det første straffespark. Men havde vi fx vundet kampen 3-1 havde vi ligget nr 6. Ja 5p i 5kampe er på ingen måde tilfredsstillende men giv nu holdet en chance. Det var i øvrigt kun 2 . kamp vi spillede med 4i bagkæden siden maj måned så vidt jeg husker. Det kommer til at tage en måned eller to at få styr på det defensive. Især også set i lyset af de skader og udskiftninger der sker der hele tiden. Jeg så kun højdepunkterne fra kampen igår og der kunne da ligesåvel have stået 4 eller 5mål på kontoen inden de får straffespark
LUHG
moderator
"Der mangler en Obi Mikel, Vidal, Lampard, Toure, Schweini- type!"

Hvad er fællesnævnerne? De nævnte spillere udfylder ret forskellige roller. Hverken Lampard, Touré eller Vidal er spillere der binder forsvar og midtbane sammen. Schweini er vel heller ikke helt.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nemanja Matic ville pynte, men ham får I ikke lov at købe.

Toure er dog så god, at han stadig kunne gøre en kæmpe forskel selvom han jo selvfølgelig excellerer primært i en to-vejs eller overvejende offensiv rolle for City.
De nævnte spillere er alle defensive ( nogle af dem er også offensive) tovejsspillere. Det de har til fælles er, at de skaber balance. Hvem gør det for United lige nu? Carrick og Fletcher i form kan, men kommer de nogensinde i form? Hvor var den defensive leder i går? Ham der stoppede bolden. Spillede sikkertgog roligt samt dirigerede sine medspillere (defensivt)
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
He he, Lampard er sgu da ikke defensiv.

Med King Louis udfordring med at klemme alle de mange offensive superstars ind i den samme opstilling, er det sidste I har brug for da Lampard på den defensive midtbane, hvor han jo i bedste fald gør det hæderligt og slet ikke har sine spidskompetencer.
moderator
Såfremt du fortsat tænker på bindeleddet mellem forsvar og midtbane er det da langt fra alle der skaber balance. Flere af dem har netop en mere defensiv makker ved siden af sig. Eksempelvis har Touré Fernando/Fernandinho som en mere defensiv makker. Lampard fyldte slet ikke nok defensivt, og havde Ramires/Matic/Mikel som den mere defensive makker.

Men det du så efterspørger er vel en yngre udgave af Carrick, no?
https://kortlink.dk/sudv
Nej, Lampard er måskd ikke udpræget defensiv. Ser ham som en balance-spiller, men er ikke defensiv som fx Mikel. Han ville alligevel pynte, da han ville lede og styre midtbanen
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Annonce