Snak

Mere indhold efter annoncen
Vi er dårlige på udebane, ingen tvivl om det, men QPR skal vi simpelthen slå. De har ganske vist en pæn hjemmebanestatistik (5-4-2), men de har heller ikke mødt mange kvalitetshold på Loftus Road indtil videre:

Hull (0-1)
Sunderland (1-0)
Stoke (2-2)
Liverpool (2-3)
Aston Villa (2-0)
City (2-2)
Leicester (3-2)
Burnley (2-0)
WBA (3-2)
C Palace (0-0)
Swansea (1-1)

Alt andet end 3 point vil være meget kritisabelt.
Selvfølgelig er det en kamp der skal vindes, men med det spil vi har vist for tiden er der ikke mange nemme kampe - især ikke ude hvor vi blot har hentet to sejre, som i øvrigt var mod spil og chancer.
Ligesom Wenger på Emirates ville sige, at grunden til de ikke er blevet mester de godt 10 år, det har også været pga skader. De har i den grad været hårdt ramt gennem årene. Hvordan hænger det så sammen med at holdet tabte i dag, når alle spillere efterhånden er ved at være klar? Falcao var end ikke på bænken og han har da set nogenlunde ud på det sidste.
Det er klart at Arsenal ville have haft flere points med færre skader - sådan er det jo for alle hold. Uden at have undersøgt det vil jeg dog alligevel vove at påstå at det er ganske uhørt at noget hold skulle have haft 55skader i sæsonens første halvdel. Om man som arsenal fan kan legitimere undskyldningen med skader og ingen premier league titel igennem de seneste 10år skal jeg lade stå uvist, men jeg vil som unitedfan i hvert fald gerne acceptere den undskyldning i denne sæson. Sammenhængen med nederlaget igår er jo netop som jeg har sagt efterhånden utallige gange - vi har ikke haft noget kontinuitet på holdet - hverken til kamp eller til træning og spillet på banen vil være derefter. Vi mistede markante spillere efter sidste sæson - kulturbærere på og udenfor banen: vidic, rio, evra og giggs og derudover kagawa og welbeck. Så mangler vi jo noget flair fra typer som chicharito og nani, som lige pt kunne være et bedre bud på en plads i vores startopstilling end de fleste andre. Derudover er der kommet 5 nye ind til startopstillingen - uanset hvad er det jo en kæmpe udfordring at få det til at fungere fra første fløjt.
Jeg er af den holdning at falcao er fejlcastet først og fremmest fordi jeg ikke tror på at en fodboldspiller med en korsbåndsrekonstruktion nogensinde finder sit tidligere niveau.

Det er på den sidste tredjedel af banen der skal arbejdes benhårdt i denne uge så der kommer noget mere fantasi, kreativitet og flair ind. Og så må LvG stoppe sin stolthed op et vis sted og sætte 4 mand ned i det forsvar...
LUHG
Vi kan sagtens blive enige om at det I har mistet spillere (som har været kulturbærere på holdet) det har kostet jer. Sådan er det selvfølgelig og det er da også en af grundene til jeg har sagt at jeg ikke tror på at I tager mesterskabet i denne sæson. Næste sæson kan sagtens blive anderledes og hvis de rigtige spillere bliver købt og her tænker jeg ikke bare "verdensklassespillere", men spillere der passer ind i holdets system og Van Gals fodboldfilosofi, så kan det blive rigtig sjovt. En af de bedste forstærkninger i dette års PrL er Fabregas. Han var lige netop det Chelsea manglede udover en habil målscorer og de har de også fået i Costa. Der har I stadigvæk mangler på holdet, selvom I fik tilgang af rigtig gode spillere i sommerens transfervindue.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Bare vent Messi spiller i rødt næste sæson.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tvivler på at barcelona skifter farve ;)
Tror ikke på messi, ronaldo eller bale! og det er heller ikke det vi har brug for. Vi har brug for en 6er - en leder der tager ansvaret inde på banen når holdet oplever lidt modgang, og som kan styre tempoet i kampene. Carrick er for gammel - blind har gjort det fornuftigt men han bliver nok aldrig verdensklasse på den plads !

Ift mesterskabssnakken tidligere så mener jeg til enhver tid at havde vi 5-6 points op når januar var slut - herunder en ubesejret stime på i såfald 14 kampe så kunne vi have brugt det momentum til at ende med at presse city og chelsea som sagtens kunne gå hen og få gummiben. Desværre blev det ikke sådan. Nu kan vi så fokusere på det der er realistisk...bronzemedaljerne, og det er da klart et skridt eller to op ift sidste sæson, selvom folk åbenbart helt seriøst mener at vi er ligeså elendige i denne sæson som i sidste sæson under moyes !
LUHG
På hjemmebane er vi blevet bedre under Van Gaal, både resultat og spillemæssigt, men på udebane har det til gængæld været håbløst det meste af tiden, og vores to eneste sejre har været svineheldige i begge tilfælde.

Skaderne og fortidens meritter er det der redder Van Gaal fra de mest kritiske røster p.t., for alt i alt har det været en skuffende omgang.
Ift mesterskabssnakken tidligere så mener jeg til enhver tid at havde vi 5-6 points op når januar var slut - herunder en ubesejret stime på i såfald 14 kampe så kunne vi have brugt det momentum til at ende med at presse city og chelsea som sagtens kunne gå hen og få gummiben. Desværre blev det ikke sådan.


Jeg tror også, at hvis bare Arsenal vinder de næste fem kampe i streg, er vi favoritter til tredjepladsen.
Og det kan vi nemlig sagtens. Sikker sejr over hele linjen...
Jep...i starter bare mod city :)

LUHG
Annonce