Snak

Mere indhold efter annoncen
Elendig første halvleg af Liverpool og det er vel kun Ki´s skyld at Swansea ikke får noget med. Han spillede så dårligt er det nærmest var mistænktsom..

Umiddelbart vil jeg sige vi er bedst stillet baseret på den seneste form, men som andre pointerer så kan alt ske i det her derby.. Men der er grundt til optimisme. City og Chelsea spiller heller ikke deres bedste bold for tiden, så det er absolut ikke det værste tidspunkt at ryge ind i alle de her topopgør. Særligt hvis vores spil samtidig begynder at køre som mod Spurs, hvilket jeg faktisk synes der har været tendenser til siden Swansea kampen..

Skulle jeg frygte jer fordi i formår at hive en sejr hjem fra wales? Næh...vi leder efter en bedre præstation søndag end vi formåede sidste sæson. Traditionelt har vi det svært på anfield så sælger den gerne for en uafgjort. Men jeres spil skal i hvert fald op i omdrejninger søndag hvis i skal have noget med fra den kamp

Edit
carrick kan sagtens blive forskellen
LUHG
Okay, det er ikke meningen at blande mig alt for meget, men...

Umiddelbart vil jeg sige vi er bedst stillet baseret på den seneste form, men som andre pointerer så kan alt ske i det her derby..


Hvad? Liverpool er klart det mest formstærke hold i PL, ja vel nærmest i Europa.
You'll Never Walk Alone
Haha Toogle. Ja, vores spil skal forbedres. Med jeres udebane statistik denne sæson, så ser jeg frem til at se hvor meget vi skal løfte vores spil.
/When I heard Cristiano Ronaldo was pictured holding a manbag, I was surprised it was a gucci bag and not another guy’s sack./ Frankie Boyle.
True that. Vi må se søndag... spillemæssigt er vi i hvert fald bedre kørende end længe - måske det bedste siden fergie tiden.
LUHG
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Baseret på én kamp eller hvad, Toggle?
Nej der har være fremgang at spore i spillet siden Swansea kampen som United paradoksalt nok endte med at tabe, men det ved du selvfølgelig ikke noget om..
Det er muligt. Der var dog delte meninger om jeres Newcastle-kamp, som blev vundet på et lignende mål som det vi scorede i dag.

Sunderland giver jeg ikke meget for. De er ringe(!) og dem skal man selvfølgelig slå, omend det selvfølgelig stadigvæk er opløftende, hvis man har spillet noget inspirerende fodbold. Om det har været tilfældet, skal jeg dog ikke kloge mig på, da jeg ikke så kampen.

Jeres største trussel, som jeg ser det er dog klart det som Fellaini bringer og så Rooney, som ser ud til at være i god form. Og at Fellaini er en del af jeres gameplan vil aldrig være et udtryk for at I spiller sprudlende fodbold. Han er kynisk og effektiv, men han er ikke ligefrem en spiller man vil bruge, hvis man skal spille hurtigt og teknisk betonet fodbold. Ikke dermed sagt at alt er bundet op på ham, men han er et meget godt udtryk for, hvor I er lige nu, rent spillemæssigt, synes jeg.

Jeg er dog overbevist om at det vil blive en hæsblæsende kamp på søndag og det kan helt bestemt gå begge veje. Det er to hold i fin form, især resultatmæssigt, så det bliver nok hvem der viser mest kynisk på dagen der trækker det længste strå, hvis det ikke ender med en uafgjort, som begge mandskaber kan leve med.
I øvrigt længe siden vi har mødtes i en kamp, hvor vi ligger og kæmper direkte om den samme plads i tabellen.

Måske der ligger et rødt kort eller to og venter også.

Der er i hvert fald lagt i kakkelovnen.
Fellaini er en trussel, ja - og han har vist sig at være en gamechanger i denne sæson. Men det gode spil jeg snakker om er nu mere en kombination af andre ting som du har valgt at udelukke af din analyse..

Rooney er kommet tilbage på toppen. Herrera er endelig begyndt at starte inde, hvilket han i den grad har bevist at han bør. Young viser en form han sidst har vist i 2011. Læg dertil at Carrick lige er kommet tilbage og viste storform mod Tottenham. Det er ikke kun Fellaini der er en trussel for andre hold lige nu, men det kan jo være at i får det at se i weekenden..


Det sagt, tror jeg dog også den bliver uafgjort
Annonce