Snak

Mere indhold efter annoncen
Fribytter, man kan da nu ellers godt kalde et straffe for en stor chance.
“Where two principles really do meet which cannot be reconciled with one another, then each man declares the other a fool and a heretic” ― Ludwig Wittgenstein, On Certainty
Det er rigtigt. Man. Utd. havde tre skud inden for rammen sådan ca..
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Altid saglig og slet ikke partisk i din bedømmelse, fribytter .. Eller noget.. United havde 4 skud på mål.. Liverpool havde til sammenligning 1
Ellers er jeg enig. Man Utd. var ikke imponerende. Fra overtidens begyndelse i anden halvleg og frem til straffet, var det dog flot Man Utd. spil. Ganske overlegent. Det vil jeg give dem.
“Where two principles really do meet which cannot be reconciled with one another, then each man declares the other a fool and a heretic” ― Ludwig Wittgenstein, On Certainty
Det er blankt at forsvare ham men det er lige så blankt at jones ikke går samme vej 10 min senere
ved ikke hvor du ser mig forsvare jones? Til gengæld skulle først balotelli og senere skrtel ligeledes vlre sendt tidligt i bad.

Så er vi tilbage hos de gode gamle ABUs...havde næsten glemt følelsen. Selvom united havde 3 indenfor rammen der i øvrigt alle burde være endt i scoring så havde liverpool kun 1 og det var endda et afrettet skud de gea havde reddet hvis det havde været en ren afslutning. Hele 1. halvleg var vel tæt på en magtdemonstration rent spillemæssigt hvor liverpool intet havde og hvor deres eneste reelle chance opstod efter en halv times spil. 2. halvleg var rodet og liverpool var vel kun en smule farlige på standarder. Derudover forventer man vel heller ikke at vi skal være dominerende i en kamp på anfield hvor vi kan være tilfredse med en uafgjort og liverpool skulle vinde.
LUHG
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan da godt være, at det var en magtdemonstration i første halvleg, men holdene skabte ca. lige mange chancer i den halvleg og generelt i kampen. Man. Utd. var bare mere effektive. Men generelt var det jo en ekstremt chancefattig kamp.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Vi kan så langt være enige om at vi har været skidt kørende på den sidste tredjedel hele sæsonen og så er det endda endnu mere imponerende at vi skaber to så store chancer til mata hvor liverpool er spillet tynde. Man kan ligeledes argumentere for at havde dimaria været en anelse skarpere var rooney spillet helt fri og så (mener jeg at der måske) havde stået 0-3 og så ville liverpool sandsynligvis være blevet kørt helt over. Forskellen på kampen idag og så den i december er at idag var vi klart det bedste hold i alle spillets facetter og det er jo netop den fremgang jeg har talt om ville opstå når vores skadessituation lysnede og der ville komme mere kontinuitet på holdet. Mesterskabet er i chelseas hænder men det vil være dumt ikke at gå efter sølmedaljerne nu - og der bliver de næste tre kampe jo meget afgørende.
LUHG
Selvom United ikke skabte mange chancer, var de i kontrol det meste af kampen. Dette er også illustreret ved, at Liverpool kun havde én afslutning inden for rammen. Sjovt nok var spillet bedst i første halvleg. Offensiven var ikke sprudlende, men det var en god præstation af United og der er flere af spillets facetter, hvor pilen peger den rigtige vej. Især presspillet, bevægelse uden bold og rolighed når man er på bolden er bedre end længe set.
Det er ofte på den sidste tredjedel af banen, at det flotte og offensive spil spilles.

Det er netop ikke imponerende, at Man. Utd. kun skaber to gode muligheder udover et lidt tvivlsomt straffe. Jeg har før linket til en fyr, der opererer med expected goals. Man. Utd. havde et xG på 0,5 idag. LFC havde et på 0,6. Det er meget lavt, og ofte går hold målløse fra banen, når der produceres så få chancer. Effektiviteten var forskellen idag.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
men det vil være dumt ikke at gå efter sølmedaljerne nu


Ren nysgerrighed - hvad ville der ligge i ikke at gå efter sølvmedaljerne, at holdet prøver at tabe deres kampe?
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce