Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Helt igennem idiotisk at sammenligne Cheech med BIF. Mens begge kan være hårde i tonen, så er Cheech netop ikke blind for argumenter. Tværtimod.
https://kortlink.dk/sudv
Hehe, prøvede du lige at sammenligne Cheech med BIF fordi han påpeger det åndssvage i din manglende kildekritik?

Nej, jeg sammenlignede Cheech med BIF, fordi han er sådan en bedrevidende type, der ikke interesserer sig for indhold, men mere om at sætte andre på plads.
Ikke kun i denne forbindelse.

moderator
Det er da netop indholdet, eller mangel på samme, der skaber reaktionerne.
https://kortlink.dk/sudv
Når du selv går ind i debatten og inddirekte nedtaler mig, som om jeg er en idiot der ikke forstår værdierne eller succeskriterierne hos United, skal du nok forvente lidt af samme boldgade. Og jeg skulle jo nok skære det ud i pap før du vil opfatte mit indlæg.

Du kan jo ikke sammenligne fortidens succes historier med nutidens situation. Vi havde en gruppe spillere fra the Class of 92. Dette er ikke tilfældet idag. Desuden er jeg da udmærket klar over køb dyrt ikke er = Succes. (Se City i Chl)

Så jeg fatter stadig ikke hvad dit problem er.

United er ikke i den gunstig position at vi kan tillade os at afprøve uskrevne blad, eller "nøjes" med akademi spillere, til de kæmpe huller vi tilsyneladende har. Hele vores grundstamme (rygsøjle) på holdet er ikke intakt. Jeg snakker om en CB / CM / ATT.
Ja bevares vi har Rooney, men hvis han skal ned og agere Scholes, er han også tydeligt ude af sync.

Så United mangler en forsvars spiller, der kan gå ind og tage føringen. Samt stabilisere defensiven. Der har vi netop Hummels, som har været i en Chl finale vundet det tyske mesterskab samt et VM for Tyskland.

Og jeg kunne fortsætte med de andre spillere. Men hvorfor overhovedet gør det...
Der er intet som er sikkert. Og hvem ved måske er de spillere jeg henviser mig til ikke de rette folk når det kommer til tiden. Dog mener jeg når man køber ind kan man lige så godt gør det rigtigt fra starten. Og det er ligemeget hvilken pris spillerne er købt ind til. Men de spillere jeg nævner er der en dybere mening med, VG filosofi samt de mangler United har.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Men Foxy, jeg mente egentlig at den laaange periode uden succes gjorde at du havde trukket dig tilbage?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var det Foxy der skrev at han ikke gad mere pga. vores manglende succes? I så fald hvad fanden vil vi/i debattere med en der smutter når det ikke går som han vil?
Manchester United Chicago Bulls
moderator
"Nedtaler" jeg dig? Vrøvl. Jeg kom med en kommentar der udelukkende handler om det du skrev. Intet andet. Måske du lige selv skulle læse hvad du svarede på igen. Og Arsenal-kommentaren var stadig på ingen måde relevant eller oplagt. Det var en tydelig reaktion fra din side, der udelukkende fik vist du har det svært med at der bliver gået kritisk til det du skriver.

Og jeg sammenligner ikke med ´92-holdet. Klubben har sådan set haft succes en del år efter det. Seneste mesterskab var i 2013.

"United er ikke i den gunstig position at vi kan tillade os at afprøve uskrevne blad, eller "nøjes" med akademi spillere, til de kæmpe huller vi tilsyneladende har."

Er det virkeligt de alternativer der er til stjerneindkøbene!? Hvad med de mindre profilerede spillere, som er bundsolide? De findes ikke i din verden?

Og hvad var i øvrigt idéen i at foreslå Benteke som et alternativ til Bale? Det er to spillere der udfylder vidt forskellige rolle, som har forskellige konsekvenser ift. holdets måde at spille på.
https://kortlink.dk/sudv
I læser som i vil, og Mercenary du bliver ved i samme boldgade og følger med i hvad jeg skriver. Så finder jeg det besynderligt du ikke fattede den dybere mening med mit indlæg efterfølgende den dag. Jeg behøver ikke stille mig til ansvar overfor dig eller andre, om mine indlæg klinger hult efter den bemærkning står til eget ansvar. Jeg har gav min mening til kende den dag. Og jeg står stadig ved den...
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
@Geddar

Det kan være jeg var for hurtigt ude med aftrækkeren, men jeg sad med den følelse og står for egen regning, det undskylder jeg.

Bale skal ses i relief af vores omstillinger i kampen. Vi mangler en spiller som Bale der giver en trussel i hans hurtighed og på kontra angreb. Det vil Depay også kunne tilføje. Benteke kontra Bale skal ses i relief af manglende mål og den offensive trussel. Den skal ikke tolkes som de har samme kunnen og skal kunne erstatte hinanden.

Hvis en Bale bliver erhvervet kunne jeg sagtens se os spille en 4-3-3

Hvis en Benteke bliver hentet, så lugter det mere af en diamant eller 4-4-1-1 / 4-4-2

Er det virkeligt de alternativer der er til stjerneindkøbene!? Hvad med de mindre profilerede spillere, som er bundsolide? De findes ikke i din verden?


Selvfølgelig gør de det, dog er det stadig et sats når man ser hvad man skal op imod. Så hvorfor ikke købe den bedste spiller, her snakker jeg en spiller som kan gøre en forskel og som vil passe til den spillestil vi fører samt har en jordisk chance for at stå imod de hold vi skal op imod både liga sammenhæng men sågar også i Chl....
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Bale skal ses i relief af vores omstillinger i kampen. Vi mangler en spiller som Bale der giver en trussel i hans hurtighed og på kontra angreb. Det vil Depay også kunne tilføje.


Men hvis Bale skal forstærke Uniteds omstillinger, så virker det mærkeligt, at du i samme ombæring ønsker Di Maria væk.

Argentineren var i langt højere grad end Bale manden bag Reals omstillingsspil anno 13/14. Han kan ligeledes rykkes tilbage på midtbanen, hvor han med bolden ved fødderne er eminent til at bryde kæderne skabe overtal via sine driblinger og fart.

Både Bale og Depay i samme vindue synes imø. at være overkill. Ikke mindst fordi Bale ville blive absurd dyr.

(4-3-3)
Depay-Rooney-Mata
Di Maria-Carrick-Herrera
Shaw-Hummels-Smalling-Clyne
De Gea
Annonce