Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er et MEGET stort spring fra Matic og Cesc ned til Boldmongolen og Mikel, hvilket kunne ses på vores spil i den anden halvdel af sæsonen.

Eller nej, vent... Det var jo Costas skyld.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Det kunne ikke tænkes at de underpræsterede fordi de netop havde varmet bænk et halvt år, som resultat af at Mourinho er meget varsom med at lave ændringer på sit hold ?

De har jo begge været en del af Chelsea´s trup i rigtig mange år efterhånden - et og andet må de da kunne finde ud af.

Hvis Yaya smutter - som han nok gør - ser jeg City som en mere sandsynlig destination end Chelsea og Arsenal.. Vil dog stadig mene, at den mest oplagte klub for Schneiderlin ville være United.



@Rec

Men et af de store problemer man har haft i Chelsea med bl.a. Ramires var manglen på en boldstærk spiller. Så det er der intet nyt i selvom han har været skadet og siddet på bænken.
CFC - Fan since Dennis Wise! 19/5-2012, A day never to forget.
Du er fremragende til at analysere vores spillere, Rec. Din manglende indsigt ift. Chelsea, Costa og vores bredde er imponerende.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
CHFCHackney

Har ikke analyseret Chelsea´s spillere ! Har bare nævnt at klubben pt råder over både Mikel og Ramires til den position Schneiderlin spiller, hvortil United vil være et mere oplagt bud, da Blind er den eneste back-up hos United. Særligt med øje på at Matic/Fabregas synes at være det klare førstevalg, og med Mourinho´s tendens til ikke at rotere holdet særligt ofte.

Har dertil nævnt at både Mikel og Ramires har været en del af Chelsea´s trup i lang tid, så noget må klubben/Mourinho da se i dem - ellers var de nok blevet skiftet ud - Mou har trods alt haft 4 vinduer til at skille sig af med dem..

Men din fremragende og dybdegående analyse af dem som ´boldmongoler´, viser selvfølgelig at du har klart mere indblik i deres evner end både klubben og Mourinho.

Costa? Ham har jeg slet ikke nævnt. Så jeg må alligevel give dig, at din evne til at fyre lort af, er imponerende.. Fjols



Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ramires er en boldmongol, det kan der ikke herske tvivl om. Det er Mikel ikke, men han er alt for langsom til at være makker til en langsom Cesc.

Ergo er der ingen af de to, der er gode nok til at agere backups for Matic og Cesc. Der ville Schneiderlin passe bedre.

Ift. Costa så mente du for få uger siden, at han var årsagen til vores sløve spil siden januar. Jeg sagde så, at Cesc og Oscar, hvis rolle du ikke lader til at forstå hos os, var langt mere afgørende for det dårlige spil. Blandt andet pga. træthed og manglende på backups, der var gode nok.

Men bliv du da endelig ved med at kloge dig på ting, som du ikke har sat dig ind i.

Fjols? Sikke dog moden du er. Held og lykke på Bold.dk med den slags idiotier.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19


Hvorfor? Fordi United "plejede" at vinde trofæer under Ferguson, mens Arsenal ikke vandt noget som helst i lang tid? Mig bekendt er Fergusonæraen forbi og Arsenal har vundet FA Cuppen de sidste to sæsoner og er sluttet over United i ligaen. Arsenal har fået mere luft i budgettet og har de sidste to år hentet stjernenavne som Øzil og Sanchez, så noget kunne tyde på, at de er ved at bevæge sig tættere på toppen.


Ja Ferguson æraen har nemlig endelig lagt sig. Jeg siger det fordi der er mere fremtid i det united har gang i nu. Wenger har siddet for længe i arsenal så det vil unægteligt gå slemt for sig når han stopper. Derudover er de økonomiske muskler i united også større end arsenals ditto
LUHG
@Toggle

Grunden til at det gik galt for os efter Ferguson var ikke, at han havde siddet længe på posten, men at holdet var for ringe (kun Ferguson kunne vinde mesterskabet med det hold), samt at vi ansatte Moyes, der slet ikke var kvalificeret til jobbet. Jeg tror Wenger efterlader sig et bedre hold, og så nægter jeg at tro på, at Arsenal giver en eller anden middelmådighed jobbet som hans afløser, de bliver nok Klopp eller noget i den stil.

Fremtidsperspektivet i United kontra Arsenal ser jeg heller ikke som større nødvendigvis, for bare fordi vi sad på flæsket i 20 år, er vi ikke garanteret noget, bare se på Liverpool. Hvis ikke vi foretager gode beslutninger (manager og spillervalg), så kan vi nemt tabe vores status fuldstændigt.
Der er dog den store forskel på Liverpools situation dengang og Man Utds i dag at Man Utd står langt bedre økonomisk og økonomi i fodbold spiller en langt større rolle end dengang.

Fundamentet i Arsenal ser jeg dog som noget bedre end i Man Utd lige pt.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Arsenal og United er jo begge klubber med økonomien i orden. City og til dels Chelsea skal jo håbe lidt på at deres rigmænd ikke smutter.
Jeg ser Arsenal og United lidt som Real og Barca i Spanien. De er kæmper, som begge kan have perioder, hvor de måske ikke lige er i toppen, men vender stærkt tilbage og kæmper med om mesterskaberne efter 1-2 sæsoner.
Arsenal kommer, som jeg ser det, til at kæmpe med om mesterskabet med City og Chelsea til næste sæson. United skal stadig forstærke sig, hvis de skal kæmpe med.
Annonce