Kan du fortælle mig, hvordan det hænger sammen, at det er POSITIVT for United at skille sig af med Ferguson, som har siddet på trænerposten i 100 år, fordi der nu er "mere fremtid" i det, mens det for Arsenal vil have en NEGATIV effekt at skille sig af med Wenger, som også har siddet utrolig længe men dog ikke så længe som Ferguson?
Hvor skriver jeg det er positivt for united at skille sig af med fergie? Tror du at jeg er dum? Det var den største katastrofe i moderne fodbold at fergie gik på pension. Anyways, det jeg mener er at ferguson-æraen endelig har lagt sig. Trupsammensætningen er slet ikke det samme som ferguson efterlod for 2 år siden, ligesom de rester der er tilbage har set at virkeligheden nu er noget helt andet og at tingene ikke kommer af sig selv. Resterne der er tilbage er dog vigtig hvis vi skal generobre mesterskabet da de har prøvet det før og rutine i den sammenhæng aldrig må undervurderes. Tilgengæld tror jeg stadig mere på projekt united over de næste 5år end jeg tror på projekt arsenal. Hvorfor jeg gør det hænger først og fremmest sammen med at jeg forventer at wenger forlader arsenal indenfor de næste 5år. Dernæst må vi jo også erkende at tiltrods for at arsenal har vundet to pokalfinaler på to år, så har wenger trods alt mistet noget touch ift det at vinde mesterskaber. Faktisk har arsenal skuffet mig utrolig meget i denne sæson da jeg faktisk forventede at de ville ende med mesterskabet inden sæsonen startede.
Ift schneiderlin lyder det heller ikke videre sandsynligt at han skulle være interesseret i et skifte til chelsea pga den store konkurrence på 6er pladsen der. Medmindre at mourinho ser en mulighed for at omskole ham til CB...hvilket igen ville være usandsynligt.
I øvrigt har den italienske journalist Nicolo Schira (GDS?) for et par timer siden skrevet på twitter at otamendi skifter til united for 25mio £ på en 4årig kontrakt - det ville da være super hvis der er hold i det rygte.