Snak

Mere indhold efter annoncen
Beklager crazy jeg mente at han nåede at være assistent, My bad. Det ændrer dog ikke pointen i at han ikke havde den store manager erfaring.
LUHG
Beklager crazy jeg mente at han nåede at være assistent, My bad. Det ændrer dog ikke pointen i at han ikke havde den store manager erfaring.

Men du kan heller ikke sammenligne mulighederne for United i slutningen af 2. verdens krig med situationen i dag. Dengang var trænere (jeg tror ikke engang det var managers, som styrede det hele) ikke højt profilerede personer (næsten rockstjerner i dag), som tjente det samme på en måned, som folk med en normal gennemsnitsløn tjener over en livstid.
Nej, men dengang havde busby tilegnet sig ansvaret for alt det sportslige i sin kontrakt, så han havde stadig en stor del af ansvaret.
United er klubben i mit hjerte - og klubben i mit hjerte skal også træffe beslutninger med hjertet engang imellem så derfor fortjener Giggs chancen. Moyes og LvG er begge truffet med hovedet og det har jo tilsyneladende heller ikke fungeret. Sat på spidsen havde verdens pt bedste træner jo rent faktisk ligeså meget erfaring som Giggs har lige nu (eller endda mindre) da han fik hovedansvaret for FC Barcelona...og det gik jo egentlig ganske fint. Jeg synes også at spillet på banen i de 4 kampe Giggs havde ansvaret som interim virkede mere som noget jeg ønsker at se et unitedhold praktisere fremadrettet. Ligesom Giggs alt andet lige vil vurdere akademiet højt.
Men som jeg skriver i en anden tråd. Glazers tænker kun penge, hvorfor det oplagte valg selvfølgelig er Mourinho
LUHG
Jeg mener stadig ikke Guardiola har bevist han er verdens bedste træner.
Han har i de 2 klubber han har haft ansvaret for fået overdraget nogle af verdens bedste hold, og han har ikke været der længe nok til at være med til at forny nogen af holdene markant. Og så har han endnu ikke vundet CL medbayern, selvom de var forsvarende mestre da han kom til.
Da han overtog i Barcelona havde han et klassemandskab, og var dybt involveret i la masia. Det er en helt anden situation der er i United lige nu. Giggs er ikke den rette til at tage over nu - måske efterden næste træner, hvis holdet er kommet længere.
Hold dog op. Med de trofæer Pep har så er han da klart blandt de bedste nuværende trænere.

Det er jo ikke somom du kan give hvem som helst et godt hold og så kører det bare derud af. Nogle managers er bedre egnet til de store hold end andre.
FCK og United siden \'92.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Moyes gjorde Fergies mesterhold til et midterhold. Mourinho var på vej til at rykke ned med sit eget mesterhold da han blev fyret.

Van Gaal solgte Chica og købte Martial. Mourinho solgte Lukaku og købte Costa.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Hold dog op. Med de trofæer Pep har så er han da klart blandt de bedste nuværende trænere.

Det er jo ikke somom du kan give hvem som helst et godt hold og så kører det bare derud af. Nogle managers er bedre egnet til de store hold end andre.

Helt seriøst, så synes jeg det er langt mere imponerende hvad Klopp formåede med Dortmund, end hvad Guardiola har formået med Barcelona og Bayern. Klopp havde et væsentligt mindre budget og væsentligt mindre tiltrækningskraft end Bayern, og alligevel vandt de 2 mesterskaber i træk og kom i CL finalen.
Guardiola startede med et Barca hold som måske havde 4-5 af verdens 10 bedste spillere (herunder en af verdens 2 suverænt bedste spillere), og et hold hvor de fleste var opvokset i klubben og havde systemet i blodet - han havde selv trænet ungdomsholdene med samme taktik, og ændrede ikke ret meget i spillet, da han overtog første holdet. Han rydede lidt op i aldrende spillere med lidt for mange nykker, og hentede de spillere han havde brug for (han havde ikke problemer med at tiltrække de bedste spillere, da klubben havde både pengene og tiltrækningskraften).
Da han kom til Bayern havde de lige haft en sæson hvor de vandt alt, og han har endnu ikke vundet CL med dem.
Selvfølgelig er det ikke alle der ville kunne overtage de hold han gjorde, og bare få det til at køre. Men han har indtil videre fået alt serveret på et sølvfad, og har endnu ikke rigtigt mødt modgang.
På den baggrund mener jeg ikke man kan sige at han er verdens bedste.
Formår han at vinde the double (CL og PL) eller the trebble med City, som pt. stadig er noget efter Bayern og Barcelona kan man begynde at snakke om ham som verdens bedste træner. Men han vil i City møde både forventninger, modstand og modgang han ikke har oplevet før i sit trænervirke. Det er nu hans største test kommer til at stå.
Jeg tror godt han kan få succes, hvis City har tålmodighed, men jeg tror ikke bare City kommer til at cruise igennem ligaen de næste 3 sæsoner.
Til siden, til siden, bagud. Sådan kommer man ikke i top4 eller vinder Euroleague ;(
Stakkels zouma...det ligner 2 eller 3 overrevne ledbånd i knæet...puuuuh

Jeg tror man undervurderer nogle ting som fodboldfan når snakken går på trænerne. Man kommer langt med pengene, men man kommer altså langt fra hele vejen. Jeg synes det er imponerende hvad pep har gjort med både barca og bayern. Det er aldrig for givet at man bare vinder CL - der er sgu en grund til at der ikke er nogen hold der har vundet den 2 gange i træk. Derudover er det heller ikke bare at vinde la liga - der er altid mindst 1 andet hold at kæmpe med.


LUHG
Puha, det gjorde helt ondt at se på.. stakkels Zouma.
Manchester United siden Schmeichel det sagde hun også i går
Annonce