Hold dog op. Med de trofæer Pep har så er han da klart blandt de bedste nuværende trænere.
Det er jo ikke somom du kan give hvem som helst et godt hold og så kører det bare derud af. Nogle managers er bedre egnet til de store hold end andre.
Helt seriøst, så synes jeg det er langt mere imponerende hvad Klopp formåede med Dortmund, end hvad Guardiola har formået med Barcelona og Bayern. Klopp havde et væsentligt mindre budget og væsentligt mindre tiltrækningskraft end Bayern, og alligevel vandt de 2 mesterskaber i træk og kom i CL finalen.
Guardiola startede med et Barca hold som måske havde 4-5 af verdens 10 bedste spillere (herunder en af verdens 2 suverænt bedste spillere), og et hold hvor de fleste var opvokset i klubben og havde systemet i blodet - han havde selv trænet ungdomsholdene med samme taktik, og ændrede ikke ret meget i spillet, da han overtog første holdet. Han rydede lidt op i aldrende spillere med lidt for mange nykker, og hentede de spillere han havde brug for (han havde ikke problemer med at tiltrække de bedste spillere, da klubben havde både pengene og tiltrækningskraften).
Da han kom til Bayern havde de lige haft en sæson hvor de vandt alt, og han har endnu ikke vundet CL med dem.
Selvfølgelig er det ikke alle der ville kunne overtage de hold han gjorde, og bare få det til at køre. Men han har indtil videre fået alt serveret på et sølvfad, og har endnu ikke rigtigt mødt modgang.
På den baggrund mener jeg ikke man kan sige at han er verdens bedste.
Formår han at vinde the double (CL og PL) eller the trebble med City, som pt. stadig er noget efter Bayern og Barcelona kan man begynde at snakke om ham som verdens bedste træner. Men han vil i City møde både forventninger, modstand og modgang han ikke har oplevet før i sit trænervirke. Det er nu hans største test kommer til at stå.
Jeg tror godt han kan få succes, hvis City har tålmodighed, men jeg tror ikke bare City kommer til at cruise igennem ligaen de næste 3 sæsoner.