@Crazy: Selvfølgelig skulle der nyt blod til og Moyes forsømte IMO at få styrket holdet hvor det haltede - Primært en arvtager fra Vidic og Ferdinand samt en ny ung venstre back som kunne læne sig op ad Evra det første år. Offensivt havde vi ud over Rooney og RVP, Wellbeck og Hernandez. Synes en RVP skade er lige lovlig ringe undskyldning.
Men det var dig der sammenlignede med Fergusons sidste sæson, og ikke næstsidste sæson. I Fergusons næstsidste sæson havde vi ikke RvP, og var langt fra mesterskabet. RvP var forskellen på de 2 sæsoner, og når han nu var både skadet og ude af form (og for gammel) i de efterfølgende sæsoner, er det da klart, at man er nødt til at forholde sig til, at de 26 mål og 15 assists han lavede i den sæson i gerne vil sammenligne med, er en af forskellene nu (nok den væsentligste).
Jeg er med på, at Ferguson som kendte alt til klubben og truppen ville have kunne skaffet bedre resultater, end Moyes og van Gaal, og en hvilken som helst anden træner der havde taget over. For han var klar over hvilke mangler der var i truppen, og hvilke spillere der ville kunne fylde hullerne og hvordan han skulle sætte spillerne op til kamp mm.
Den slags viden ville ingen anden træner have, og derfor betød truppens alder og forfatning bare så meget mere i transitionen, ligesom Gills exit og hans ekspertise udi transfermarkedet også var et slag for United, der var efterladt med en grøn Woodward til at hjælpe den nye træner.
Mit bud er, at ingen anden træner ville kunne være kommet meget længere mht. trupsammensætning, end man er nu. Spillemæssigt ville vi være kommet meget længere, hvis taktikken havde været simplere (a la den Leicester benytter sig af).
Men folk der f.eks. nævner Pochettino ville sandsynligvis være lige så skuffede over spillet lige nu, da hans taktik også kræver meget forståelse af spillerne.