Snak

Mere indhold efter annoncen
De har også hentet Hummels. Efter sigende er der tillægsklausuler i Sanchez kontrakt, så den kommer til at koste Bayern det samme, som rygterne sagde, at United ville byde.
@crazy

Hvis altså klausulerne udløses...

Havde slet ikke set ham komme til Bayern. Kunne I ikke købe Badstuber og Robben, så vi kunne få lidt penge i kassen?
Renato Sanches til Bayern for det halve af, hvad han blev rygtet til United for? Hvad skete der lige der?

Almindelig forhandlingstaktik. De pressede på for en bedre kontakt.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Nej tak - Robben er notorisk skadet (Bayern har været heldige at få det meste ud af ham, mens han i både Chelsea og Real var så skadet, at de valgte at sælge ham videre), og har ikke meget tid tilbage på topplan, Badstuber er vel ike god nok. Så hellere Benatia, hvis vi skulle hente en forsvarsspiller fra Bayern.

Men jeg håber stadig på Marquinhos - han er en hurtig god forsspiller, som stadig er ung. Om PSG vil lade ham gå er jeg ikke sikker på.
Almindelig forhandlingstaktik. De pressede på for en bedre kontakt.


Med andre ord har Woodward igen igen igen ikke gjort sit arbejde godt nok - og ladet en eftertraftet spiller gå til en anden klub.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Crazy

I plejer heller ikke at have den store succes med de spillere, I henter i Bayern...

Bastian og Hargreaves har vel næppe spillet 20 kampe tilsammen...?

Benatia er ok, mon ikke han ryger retur til Italien? Han har været meget skadet i sin tid i Bayern.
Med andre ord har Woodward igen igen igen ikke gjort sit arbejde godt nok - og ladet en eftertraftet spiller gå til en anden klub.

Hvem, ud over de engelske tabloid aviser, siger, at han overhovedet har været inde i billedet. Måske har det hele tiden været planen, at han ville til Bayern, og at United rygtet var plantet af hans agent, for at presse både pris og løn i vejret.

@hodja: jeg tror stadig godt Bastian kan blive en værdifuld spiller i United. Han kostede heller ikke ret meget, og hvis han er medvirkende til at vi kommer tilbage på sporet, og kan give noget værdifuld erfaring videre til yngre spillere, har han været pengene værd.
"Så det er ikke at få det optimale ud af truppen når man fører ligaen? Det er heller ikke optimalt, at du mener pointhøsten de seneste kampe er godkendt?"

Trannel, Det kan det godt være, men ikke nødvendigvis. Det afhænger af omstændighederne. Nok om det.

" Både og. For en klub af Uniteds størrelse er der nogle minimumskrav der skal indfries, sådan er det bare."

Ja ok, naturligvis er der nogle minimumskrav, men nu spurgte du jo til forventningerne. Jeg vil gerne lige afvente hvad der sker på cheftræner/manager posten, og se hvad der sker mht tilgange og afgange. Lad os bare tage den snak senere.


Fandens også mht Renato Sanchez til Bayern. Fantastisk spiller. Tør slet ikke tænke på hvor god han kan blive hvis han kan undgå skader og bliver ført rigtigt frem.
Football What is It All About? It is about being UNITED. \\\"Vi kender ikke noget til nogen, gå din vej.\"
@Crazy

Han er uden tvivl en fodboldgud! Også uden for banen.

Jeg havde det fysisk dårligt, da han skiftede fra Bayern til United, dog under jeg ham personlig succes, hvorend han spiller.
@Crazy

Ja, det er rent held, at han har vundet mesterskaber med 4 forskellige klubber inden United og vundet CL. Jeg ved ikke hvilke statistikker du ser på, men ville de samme statistikker så ikke også pege på, at Ferguson var heldig med at vinde 13 mesterskaber, når nu han vandt 1-0 så ofte, og hans hold meget ofte "var heldige" med at score afgørende mål langt inde i overtiden? (han havde i øvrigt også nogle af verdens bedste målmænd til rådighed i bl.a. Schmeichel og van Der Sar - uden de to var det nok kun blevet til 6 mesterskaber for United under Ferguson, hvis man skal følge dit eksempel)


Skal vi ikke lige blive enige om hvad LVG rent faktisk har vundet i nyere tid udover mesterskaber med et vanvittig stærkt Bayern hold. Hvor vi netop spillede selv samme Bayern under græs tæppet på OT i første halvleg. Jeg var slet ikke imponeret over det arbejde han lavede i BM. for det meste er et mesterskab obligatorisk. Men i Chl spillede BM jammerligt, og blev da også sat grundigt til vægs af Mourinho´s drenge i Inter. Arbejdet med at omskole Alaba / Schwieni var genialt. Men spillet som helhed var absolut ikke Bayern værdigt! Samme kan man sige om spillet i Barcelona. Hvor han netop også blev fyret.

Desuden at komme med en Chl triumf som skete for over 20 år siden, er netop mit problem med dig. Hvad skal man bruge den information til eller triumf, hvis man ikke kan udvikle sig som træner og videreføre det til holdet? Og please lad nu vær med at rose LVG til skyerne over de efterfølgende triumfer BM / Barcelona har fået efter han blev fyret, pga. LVG gjorde hele forarbejdet for de kommende trænere. Det er jo ren spekulation! Desuden hvorfor blande SAF ind i den samtale? han formåede da om nogle at skaffe resultaterne, noget LVG ikke har formået endnu.

Jeg går ud fra at du mener Klopp - ellers er der tale om en træner jeg endnu har til gode at stifte bekendskab med.
Men du glemmer, at han allerede dengang (både da United skulle udskifte Ferguson og da vi skulkle udskifte Moyes) udtalte at han følte med Uniteds fans, men at han ikke ville skifte - altså ikke en træner vi kunne have fået. I øvrigt ville også han skulle ud i en større oprydning, hvis han havde været tilgængelig, ligesom han skal i gang med en stor oprydning i Liverpool.


Han hedder selvfølgelig Klopp, hvorfor jeg ville have et O umlaut, skal jeg ikke kunne sige. Men ja selvfølgelig skulle han ud i en større oprydning og genopbygnings fase som han netop gjorde i BVB. Og jeg tror nok ledelsen kunne have overbevist ham om at tage til United, hvis de virklig gerne ville have haft ham.

Pochettino kom til efter Boas Villas, som røg ud med et brag, men det var Villas Boas der startede forvandlingen (for Bale pengene). Men Tottenham endte mig bekendt ikke i top 4 i sidste sæson. Ligeledes ender Liverpool heller ikke i top 4 i denne sæson. Deres spil har været ret flygtigt - men fordi Klopp er en træner der engagerer sig i klubben, og viser det til pressen, har alle vurderet, at han allerede er en succes - hans win % er 48, mens Rodgers var over 50% - van Gaals er 49,2%.
Jeg ville gerne have set Klopp i United - men faktum var, at han kun var tilgængelig på et tidspunkt, hvor United ikke rigtigt søgte efter en træner. Og så har han endnu til gode at vise sit værd i Liverpool.


Der skal så lige tilføjes vi har brugt over 2 milliarder med den samme træner. Noget som hverken Poch / Klopp har gjort endnu. Så netop dine % viser jo også Lvg ikke engang har resultaterne med sig. Hvis du har fulgt Tottenham og Liverpool siden deres ankomst. Så har pilen peget i den rigtige retning, noget som jeg endnu ikke har set fra United´s side på et kontinuerligt niveau.

Der har været masser af fremskridt. Og hvorfor det vil være 2 skridt tilbage?
- fordi en ny træner først og fremmest skal vurdere sin trup, før han kan lave ændringer - det vil betyde, at man ikke får den ønskede udskiftning i dette vindue, men tidligst næste sommer - til den tid vil en stor del af Uniteds fans (og måske ledelsen) kræve hans afgang, fordi han ikke har opnået de ønskede forventninger, fordi han jo ikke gjorde det så godt, som man ville kunne forvente Ferguson ville kunne have gjort det.
Hvis det tilmed er en træner der har andre filosofier, end van Gaal, vil der skulle langt flere udskiftninger til, end van Gaal umiddelbart kan have planlagt.

Man kan selvfølgelig også hente en træner der, som Ranieri, har en mere simpel strategi, men den slags vil Uniteds fans jo heller ikke leve med, da man gerne vil dominere kampene, da det jo er "the United way".
Jeg kan ikke se, at nogen træner vil kunne videreføre det van Gaal har startet bedre end van Gaal i næste sæson - jeg kan se flere, der ville kunne tage over efter ham, men det vil passe bedre efter 16/17 sæsonen.
Klopp kan vi skyde en hvid pil efter - skulle han blive tilgængelig, er det fordi han har fejlet i Liverpool, og vil han så være så attraktiv?
Pochettino vil måske være en mulighed efter van Gaal - men så vil han være en mulighed efter næste sæson, og sandsynligvis også nemmere at hente dér, medmindre vi slutter ringere, og/eller Tottenham rent faktisk vinder titlen i næste sæson.


Og hvad så om 1 år? Der skal der alligevel findes en erstatning. medmindre du også gerne vil have forlænget kontrakten med Louis?
Jeg kan ikke sætte mig ind i din og Inferno´s positive holdning hvad angår holdet. både spillemæssigt og resultaterne. Ja det er langt bedre end under Moyes. Men denne form for fodbold kommer vi ingen vegne med medmindre vi skifter på samtlige offensive positioner - Martial. For der skal langt mere talent og kreativitet ind på offensiven. Den form for fodbold kræver individualister, nogle som kan formå at sætte sin markering. Ingen på United holdet besidder den kvalitet udover Martial. Med det matriale vi har burde spillet være langt mere flydende homogent. pres og genpres skal forgå som hold. vores angreb skal ikke blot bestå af 4-5 spillere hvor i chancerne skal skabes. de skal skabes som hold. dette besidder United ikke. Og Louis har fejlet gevaldigt på den sidste 1/3 af banen.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Annonce