Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad skulle 2 uger hjælpe en spiller der ikke har præsteret kontinuerligt i over 2.5 sæson? Rooney skulle have været solgt i sommers, og der skulle nye boller på suppen. Alt dette følelses porno over hvad han har gjort for klubben etc. Er til at lukke op og skide i!

Dette er pure business. Og når du ikke kan være med længere så er det ud af vagten. Stik ham en rolle i klubben og tilfredsgøre de fans som har hovedet oppe i røven.

Vi snakker om en spiller der trækker 3 MIO! ud af klub kassen hver evig eneste fucking UGE! Med den løn forventer du en spiller der ikke mindst er blandt de ALLER bedste i verdenen, men ikke også mindst en spiller som gør en forskel! Tværtimod mener jeg United pt. kun står svagere med ham i start 11´eren.

Rooney besidder ingen af disse kriterier. End ikke en god leder er han på banen. Meget muligt han er en fortaler i omklædningsrummet. Men det nytter da ikke og en skid når spillet på banen sejler.
Manchester United & Indianapolis Colts Deutschland Weltmeister 2014 !!!
Det er som Gerrard det sidste år i Liverpool. Han hindrede spillet mere end han gjorde gavn, og der var der også mange der ikke var tilfreds med behandlingen af ham.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@Foxy


Det er tæt på umuligt at sælge Rooney netop fordi han hæver over 3 mill kr i løn om ugen i United. Ingen klubber i verden ønsker at overtage en sådan kontrakt. Og Rooney selv ville da heller ikke have noget incitament til at gå voldsomt ned i løn for at få lov at spille i en mindre klub end United.

Fakta er at i hænger på Rooney og de lønudgifter der følger med. Måske vil i kunne betale jer ud af kontrakten med Rooney, men det vil i givet fald sikkert koste flere hundrede mill kr.

Jeg er ikke fortaler for at Rooney skal forblive i Uniteds ideal startopstilling men jeg synes ikke han fortjener at blive gjort til syndebuk i klubben.

Desværre har Woodward og Co de senere år fået købt alt for mange middelmådige spillere til dyre penge og det lider United under lige pt. Alt for få spillere i den nuværende trup er rigtige topspillere der kan gøre en markant forskel, men det er jo ikke en situation man kan løse i løbet af et enkelt transfervindue eller to. Zlatan var efter min mening den rigtige type spiller at hente omend han må ses som en kortsigtet løsning. Derimod mener jeg ikke Pogba var pengene værd, og hidtil har han ikke modbevist den vurdering. Personligt mener jeg at Kante havde været et bedre valg til Uniteds defensive midtbane og så var han endda 600 mill kr billigere end Pogba.
Hvad skulle 2 uger hjælpe en spiller der ikke har præsteret kontinuerligt i over 2.5 sæson? Rooney skulle have været solgt i sommers, og der skulle nye boller på suppen. Alt dette følelses porno over hvad han har gjort for klubben etc. Er til at lukke op og skide i!

Han har jo faktisk to gange!!! offentligt givet udtryk for, at han var ved at skifte til nogle af de største rivaler.
Jeg mener ikke han har givet klubben mere, end den har givet ham. Han har altid fået det næsten som han ville (kun i den sidste halvsæson under Fergie var han ofte bænket). Han fik en forgyldt kontrakt, da han var den første spiller i England der brød £100K/uge barrieren, og ville i øvrigt i tillæg have en klausul der foreskrev, at han til enhver tid skulle være den bedst betalte i klubben.

Tværtimod mener jeg United pt. kun står svagere med ham i start 11´eren.

Helt enig.
Det er tæt på umuligt at sælge Rooney netop fordi han hæver over 3 mill kr i løn om ugen i United. Ingen klubber i verden ønsker at overtage en sådan kontrakt. Og Rooney selv ville da heller ikke have noget incitament til at gå voldsomt ned i løn for at få lov at spille i en mindre klub end United.

Mon ikke han kan sælges til Kina, hvis ikke PSG vil bide på - de mangler i hvert fald en angriber til at overtage tøjlerne fra Zlatan, og Cavani virkede ret uskarp mod Arsenal. Det kunne være de ville købe en billig Rooney, og betale lønnen for det. Alternativt kunne Everton måske lokke ham med en noget lavere løn, så han får mulighed for at slutte ringen.

Derimod mener jeg ikke Pogba var pengene værd, og hidtil har han ikke modbevist den vurdering. Personligt mener jeg at Kante havde været et bedre valg til Uniteds defensive midtbane og så var han endda 600 mill kr billigere end Pogba.

Jeg er helt enig i, at Pogba ikke er pengene værd (omend man kan håbe han med tiden bliver det), men at sammenstille ham med Kante, er som at sammenligne pærer med enhjørninger. De spiller godt nok begge på midtbanen, men der hører sammenligningen så også op.
Jeg tror i øvrigt gerne Mourinho ville have haft begge spillere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rooney er slet ikke god nok til PSG, og selv i Everton bør han ikke stå foran Lukaku og Barkley. Det er slut for Rooney på højeste niveau, men desværre er der meget sandhed i, at han ikke er til at sælge med sin gigantiske løn, så vi hænger på ham, dog ikke mere end at han stadig bør tage plads på bænken, hvis han da ikke skal helt ud af kamptruppen.
moderator
"Mon ikke han kan sælges til Kina, hvis ikke PSG vil bide på - de mangler i hvert fald en angriber til at overtage tøjlerne fra Zlatan, og Cavani virkede ret uskarp mod Arsenal."

Cavani har nu vist betydeligt bedre angribertakter. Og tror du Rooney selv ønsker at skifte til Kina? Jeg tror sgu også det bliver umådeligt svært at slippe for hans løn.
https://kortlink.dk/sudv
I Kina kan han få endnu mere i løn, så det er bare afsted til januar. Indtil da kan han være supersub, ikke mere end det.
Jeg tror nu Rooney er fint tilfreds med lokalområdet, og de £300,000 der ryger ind på bankkontoen hver uge.
I Kina kan han få endnu mere i løn, så det er bare afsted til januar. Indtil da kan han være supersub, ikke mere end det.


Hvor meget mere taler vi om her? Hvis han får 300.000 pund i ugen, så det meget i omegnen af, hvad Hulk får derude, som er 150 mio. kr. i året.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Annonce