Snak

Mere indhold efter annoncen
Bare rolig, Mou sender Felé i front hvis ikke han kan hente en verdenstjerne.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Er det helt utænkeligt, at Zlatan laver en lyn-recovery og kommer tilbage engang i efteråret?
Ja, det er helt utænkeligt...desværre !

Jeg håber stadig på rashford som fast starter næste sæson. Klar eller ej, det samme har man jo tidligere sagt om Rooney, Becks, Scholes, Giggs, Neville x2 etc.
LUHG
Jeg er ikke sikker på, at Chelsea køber Lukaku. Men jeg er heller ikke sikker på, at United køber ham. Jeg synes så heller ikke han er den mest oplagte kandidat.
De snakker om en pris på omkring £100m for ham, hvilket jeg ikke tror hverken eller United synes han er værd. Det er han da heller ikke imo - det er kun spillere som Messi og Ronaldo, hvis de var 25 der ville være det værd.

Måske Neymar er det værd, men han skal heller ikke nogen steder, selvom der er masser af rygter om, at både City og United er villige til at betale frikøbsklausulen på et eller andet sindsygt (vel omkring £150-170m).

Mbappé har kun haft 1 god sæson, og har brug for mere hår på brystet, før han er klar til en af de helt store klubber. Det samme med Dolberg, der i øvrigt "kun" har scoret 16 kasser i æresdivisionen.

Aubameyang vil gerne til Real, men vil Real gerne have ham?

Hvem der ville være mest oplagt, er svært at sige - måske Harry Kane, som også er umulig at hente.

Jeg håber stadig på rashford som fast starter næste sæson. Klar eller ej, det samme har man jo tidligere sagt om Rooney, Becks, Scholes, Giggs, Neville x2 etc.

Rashford har været fast starter det meste af sæsonen. I øvrigt blev dem du nævner (måske bortset fra Rooney, der jo allerede havde været fast starter for Everton i et par sæsoner, da vi hentede ham) indlemmet langsomt som en del af førsteholdet - som Ronaldo i øvrigt. Phil Neville var rotationsspiller, lidt a la O´Shea, der som regel spillede en af back pladserne eller den defensive midt.
Jeg ville gerne være enig med dig, Toggle. Problemet er bare, at jeg ikke er sikker på, at Rashford nogensinde bliver den der store målsluger der laver 25-30 kasser på en sæson. Han skal da uden tvivl blive god nok til at være en starter for United, især med den attitude han lægger for dagen, men spørgsmålet er hvor på banen.

Det var først et år inden hans førsteholdsdebut, at han begyndte at spille 9´er. Indtil da havde han spillet hængende angriber og på kanten. Og da han blev rykket frem for ungdomsholdet brænde han også et hav af chancer, så på den måde var der mange, der var overraskede over den kynisme han udviste i begyndelsen af sin seniorkarriere (FCM, Arsenal, City mv.)

Vi har jo også set i denne sæson, at en chance alene med målmanden langt fra er garanti for et mål når det er Rashford, der kommer til chancen. På den front er Martial noget mere kynisk, selvom han bestemt også har haft sine udfald i år. Vi har brug for den type som Kane, der sparker enhver løs bold i kassen. Kane er selvsagt ikke en option, så vi skal finde på noget andet. Jeg er vild med Rashford, men jeg er ikke sikker på det er ham, der bliver den helt store målsluger i de kommende år. Det tror jeg faktisk i højere grad Martial er, hvis vi skal kigge inden for den nuværende trup.
Jeg er vild med Rashford, men jeg er ikke sikker på det er ham, der bliver den helt store målsluger i de kommende år. Det tror jeg faktisk i højere grad Martial er, hvis vi skal kigge inden for den nuværende trup.

Martial bliver aldrig førstevalg med mindre han ændrer sin attitude.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved ikke om jeg nødvendigvis synes, at Martial har problemer med attituden. Jeg synes han fightede fint mod Arsenal og Spurs fx, selvom han jo viser det på en lidt anden måde end Rashford.

Jeg ville nok snarere sige, at han skal hæve niveauet op til noget i nærheden af sin debutsæson, hvor han jo altså trods alt lavede 17 mål. Det niveau han har vist i denne sæson er vel knap nok godt nok til at være udskifter for et hold, der spiller med om mesterskabet.

Når det så er sagt, så mener jeg han er den spiller i truppen med det største potentiale. Når man kan sætte en mand så let, som han kan, så kan man blive rigtig, rigtig god. Derfor er det selvfølgelig bare endnu mere skuffende, at han ikke har fået mere ud af det i år.

Bakayoko har forøvrigt mere eller mindre hintet på sin Instagram, at han skifter til Chelsea. Jeg synes ærlig talt også han passer bedre ind hos dem, så det kan jeg ikke fortænke ham i.
Det er svært at sige mht Rashford og hans manglende kynisme foran mål. Han har fået en del chancer som 9´er, og har indtil i mellem udnyttet tilliden. Når det er sagt, har han godt nok også brændt big time samtidig med at nogle af hans scoringer, ikke har været "sikre" i min optik. Ronaldo var jo heller ikke kynisk foran mål i begyndelsen af karrieren?? Altså, måske Rashford kan lære det?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg skal da ikke afvise, at Rashford kan tillære sig målnæse og kynisme ligesom Ronaldo. Det er bare ikke så tit, man ser det.

--

Det rygtes at Smalling starter i morgen. Suk.

https://imgur.com/m0zY36l
Jeg er umiddelbart kun i tvivl om en plads og det er hvorvidt Carrick eller Fellaini spiller. Ellers bliver det vel Romero på mål. Valencia-Smalling-Blind-Darmian i forsvaret. Carrick/Fellaini - Herrera - Pogba. Fremme Henrikh - Lingaard - Rashford. Fellaini har været lidt småskadet, men er han klar tror jeg Mourinho foretrækker ham. Jeg er ikke Lingaards største fan, men er valget mellem ham og Martial, så er Lingaard det rette valg. han har været bedre kørende set over hele sæsonen.

Eftersom Jones spillede 90 minutter mod Palace tror jeg ikke på han starter inde. Det har i øvrigt stået sløjest til i midterforsvaret når Jones og Smalling har spillet sammen. Begge må for min skyld gerne finde en ny klub til sommer. Personligt forstår jeg slet ikke at De Gea ikke står. Det er en finale og man bør spille med de bedste spillere. Jeg er ikke utryg ved Romero, men han er bare ikke så god som De Gea.
@Boldhenter "Rio Ferdinand er kun kommet på holdet på grund af mesterskabet! Kan i flæng nævne Lescott, Jagielka, Ashley Williams, Sebastien Bassong, måske sågar en Mertesacker eller Winston Reid?"
Trannel: Jeg ville have gættet på de samme forreste 6, men ud fra dagens træning lignede det mere følgende:

Herrera, Pogba;
Lingard, Mata, Mkhi;
Rashford.

Fellaini trænede sammen med Jones og Fosu-Mensah i en gruppe ved siden af. Spørgsmålet er, om man kan bruge det til noget som helst. Mourinho ved jo godt, at der er kammeraer på og han virker som typen, der gerne vil vente så længe som overhovedet muligt med at afsløre sin startopstilling.
Annonce