Snak

Mere indhold efter annoncen
Så faldt tiøren, Crazy. Ja, kunne man finde en 21-årig Roy Keane et eller andet sted derude, så var det bare at gå all in...

Hehe, jeg læste lige mine 2 sidste indlæg igen, og kan sagtens se det kan misforstås.

Jeg mener Bakayoko mere er en type, som Roy Keane, end så mange andre vi er blevet kædet sammen med. En hård klippe på midten, som løber solen sort og rent faktisk kan spille fodbold i det opbyggende spil, uden at skulle være den helt store kreatør.

Fabinho er en lidt anden type, men også en god mulighed til den defensive midt.

Carrick er jo også en helt anden type, men har været fantastisk på pladsen - dog ikke lige så vigtig for holdet, som (Roy) Keane var det.
Enig i at Keane som indpisker, hidsigprop, fugleskræmsel var vigtigere for holdet end Carrick har været det med hans rolige og kølige gemyt, men synes helt klart Carrick i hans top sæsoner var vigtigere spillemæssigt..

On topic, tror både bayaoko og fabinho kunne løse vores problem omend på to forskellige måder.. Begge kan tillægges nye metoder, fodboldintelligens og løbemønstre til at være den 6er vi mangler nu når Carrick trods forlængelse ikke er et fremtidssikker kort..
Cantona idolet, Manchester United klubben Følger: Dortmund Wednesday Valencia AGF
Enig i at Keane som indpisker, hidsigprop, fugleskræmsel var vigtigere for holdet end Carrick har været det med hans rolige og kølige gemyt, men synes helt klart Carrick i hans top sæsoner var vigtigere spillemæssigt..

Jeg er ikke enig i det spillemæssige. Keane var måske verdens bedste midtbanespiller, da han peakede - baseret på hvad han gav til sit hold. Scholes var fremragende playmaker, Zidane var den bedste individualist, Viera var fremragende midtbanemotor, men Keane havde om nogen vindermentalitet (eller måske nærmest anti-taber mentalitet - han var verdens dårligste taber, og tillod ikke sig selv, eller holdet, at tabe).
Det eneste sted hvor Carrick overgår Keane, er i spilfordeler rollen - men det var Scholes rolle, da Keane spillede, og det bliver Pogbas rolle de næste mange år.

Som Fergie udtalte efter kampen mod Juventus i Torino: "It was the most emphatic display of selflessness I have seen on a football field. Pounding over every blade of grass, competing as if he would rather die of exhaustion than lose, he inspired all around him. I felt such an honor to be associated with such a player."

Jeg tror aldrig Fergie har givet så stor ros til en spiller, hverken før eller senere (og slet ikke nu, hvor de kun har dårlige ting at sige om hinanden).
Hvad f.... skal vi med Perisic. Middelmådig kantspiller, og så er han ikke ligefrem ung
In 1986, when I arrived, Liverpool led United 16-7 in League titles won.
Jeg kan heller ikke se det. Mærkelig signing.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes det virker fornuftigt med en rutineret, målfarlig kantspiller.
Han må have vurderet, at Perisic kan gøre en forskel nu og her. Vi har nok spillere med udviklingspotentiale. Jeg stoler på, at Mourinho ved, hvad han gør.
Jeg er nu også rimelig fortrøstningsfuld mht. denne transfer, bare husk på hvor dygtig han var under EM, hvor han har blandt Kroatiens bedste spillere.

Jeg synes vi mangler en fløj som kan gå til baglinjen, og sådan som jeg husker ham, så er han rimelig dygtig med begge ben og noget nær uforudsigelig ift. hvilken vej han vil rundt om forsvaret.
Spørgsmålet er hvem der er på vej ud. Martial?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Tror mere på Young :-)
Vi skal (forhåbentlig) spille rigtig mange kampe i næste sæson, så der bliver brug for både Mata, Mkhitaryan, Martial, Lingard (og Griezmann + Perisic eller hvem det bliver) til de tre pladser bag angriberen.
Behøver nogle at ryge den anden vej?
Jeg tror Rooney har spillet sin sidste kamp, mens en spiller som Young kan bruges på backen, hvorfor jeg tror han holdes på.
Så ind med Perisic og en angriber mere og ud med Rooney, tror jeg er et fint bud på afgange og tilgange denne sommer.

Men det jo slet ikke officielt endnu med Perisic, så ro på :) - selvom det er meget sjovt at gætte lidt!
Annonce