Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man ikke kan komme op med noget nyt så foreslår jeg at man stopper, eller accepterer tilstandene, for det bliver ikke bedre med tiden.

Jeg føler mig nødsaget til at svare, når en eller anden tosse, der har spillet lidt for meget FM eller FIFA mener at DKK 100 mio. er småpenge, som man da bare skal betale for at sikre sig sit 2. eller 3. valg, når nu man mangler en angriber.

Anderledes kan det ikke være. Det virker som om der er en masse curlingbørn i denne tråd, der ikke rigtigt forstår hvor store beløb vi snakker om, og hvad det har af betydning for de spillere der er tale om.
Alle de argumenter der har været i denne tråd for et køb af Morata, kunne sættes på en spiller som Gibson (som Pink også nævner), og så ville det lige pludseligt være en valid tanke, at en af de mindst populære United spillere i nyere tid skulle kunne have gået vil £30-40m, fordi han jo rent faktisk havde et ret skarpt skud, og nogle gode indlæg.
Igen overser man Aubameyang, hvilket er ganske utroligt. Hvis jeg var United fan ville jeg nærmest hellere se Sandro Ramírez i klubben end Morata.


+1
Det kunne vi da godt lave et væddemål på, hvis du har lyst.

over/under 35 mio euro i dette vindue?

Jeg er med på et væddemål om, at han forbliver i Real - så det må vel være under £35m
Jeg nævnte ikke Aubameyang i rækken af frontangribere, fordi han måske netop er mulig at købe til 700 mio kr - ligesom Lukaku og Morata.
Der kan være en pointe i, at han ville være et bedre køb. Men han er også 3-4 år ældre end de to andre.

Spillerne skal jo også lige vælge at ville spille i United.
Ifølge rygterne kræver Inter Milan op imod £61 mio for Perisic. ALT FOR DYRT.
Min all time start 11: Schmeichel, Evra, Ferdinand, Vidic, Valencia, Giggs, R. Keane, Scholes, Cantona, Ronaldo og Van Nistelrooy
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@The Crazy Gang

Jeg mener blot, at hvis det der adskiller os fra at hente vores 1. prioritet er €10 mio., så håber jeg ikke det er en dealbreaker for en fodboldklub, der sidste år omsatte for lige knap €600 mio. og i øvrigt er verdens rigeste. Uanset hvor mange penge det måtte være for dig eller mig, så er det ikke et synspunkt, der på nogen måde gør mig til et curlingbarn eller FM-narkoman. Jeg er klar over, at jeg højst sandsynligt aldrig nogensinde kommer til at råde over €10 mio., men det kan Manchester United nu engang ikke tage sig af, når de skal tage beslutninger om, hvad der er bedst for klubben. De €10 mio. kommer jo ikke til at vælte virksomheden, og det er formentlig heller ikke dem, der får hele budgettet til at skride. Det skal især ses i lyset af, at klubbens Morata-alternativ er Belotti, som er mindst lige så dyr.

Du er velkommen til at have din holdning om Moratas niveau, men det bliver sgu anstrengende når du sænker niveauet for debatten til at komme med hysteriske udbrud når folk ikke er enige med dig. Aldrig nogensinde har jeg foreslået at vi skulle byde £500 mio. på Neymar, og det er heller ikke en logisk slutning ud fra nogen af mine indlæg.

--

Skal vi diskutere hvem der har været førstevalg og andetvalg, så bliver det jo formentlig rent gætværk. Derfor er mit bud heller ikke nogen som helst form for fakta, men det er i min optik den mest plausible udlægning. Jeg tror Griezmann var tiltænkt Rooneys plads i truppen, dvs. som hængende angriber. Derfor tror jeg ikke jagten på Morata har været initieret af Griezmanns afslag, selvom det måske kan have intensiveret den. Jeg tror vi kom lidt sent igang, fordi Mourinho havde regnet med at skulle spille med Zlatan som forreste mand i næste sæson. For godt to måneder siden bliver han alvorligt skadet, og jeg tror vores forberedelse på en ny angriber er startet i kølvandet derpå. Her tror jeg Lukaku har været førstevalget, men jeg tror også, at man er blevet afvist af ham og i stedet har vendt sig mod Morata og evt. derefter Belotti.

Hvorfor er vi så ikke interesserede i Aubameyang? Jeg synes ikke han er den type angriber, som Mourinho gerne vil have. Så er det selvfølgelig helt fair, hvis man mener, at vi bør spille fodbold på en måde, der giver Aubameyang mere gunstige vilkår, men jeg kan egentlig godt forstå, at Mourinho gerne vil have en boksspiller, der er skarp på indlæg, fordi det som regel er den måde, han spiller fodbold på - og det er jo trods alt gået okay i tidens løb.

--

Mht. om United ved at forberede sig godt bare kunne have alle handler klar til når transfervinduet åbnede i begyndelsen af juni, så er jeg tvivlende overfor hvorvidt det kan lade sig gøre. Jeg forestiller mig, at det langt fra er alle spillere, der er interesserede i at diskutere transfers undervejs i sæsonen, og umiddelbart tror jeg klubberne i endnu mindre grad er tilbøjelige til at snakke priser på spillere. Altså tror jeg det er svært at forberede sig mere end at have en liste klar med forskellige mål og skabe den indledende kontakt til spillerens agenter (undercover, ikke Liverpool-style).
"Hvorfor er vi så ikke interesserede i Aubameyang? Jeg synes ikke han er den type angriber, som Mourinho gerne vil have. Så er det selvfølgelig helt fair, hvis man mener, at vi bør spille fodbold på en måde, der giver Aubameyang mere gunstige vilkår, men jeg kan egentlig godt forstå, at Mourinho gerne vil have en boksspiller, der er skarp på indlæg, fordi det som regel er den måde, han spiller fodbold på - og det er jo trods alt gået okay i tidens løb. "

Problemet er vel bare at United så ikke køber den bedste angriber de kan få. At Mou ikke kan tilpasse sit hold til Aubameyang fortæller vel en del om ham.

Jeg har svært ved at se Morata er i nærheden af Aubameyang.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
^What LaPioche said.

@Crazy

Du skal da have lov til at kommentere alt det du vil. Det står dig helt frit for. At du så selv vælger at hive debatten ned på det niveau du gør, er din egen sag.

Vi har ligesom hørt hvad du mener og ligemeget hvor meget du taler ned til folk så ændrer de nok ikke deres mening.

Edit: Btw, FM er ikke lige det jeg bruger mest tid på, men Fifa er nu helt ok ;)
Vi har ligesom hørt hvad du mener og ligemeget hvor meget du taler ned til folk så ændrer de nok ikke deres mening.

Det samme kunne siges den anden vej!!!
Jeg kan ikke se at jeg taler ned til dig?
Annonce