Jeg gad nok vide, hvordan han gang på gang får overbevist sine klubber om, at han er langtidsholdbar. Al historie siger jo, at næste sæson er hans sidste i denne klub.
Den ligning kræver vidst lidt kontekst, for det er vel ret logisk at han står til en forlængelse med det arbejde han har lagt for dagen. Kan faktisk ikke se hvorfor han ikke skulle være langtidsholdbar?
I både Porto og Inter var han vellidt og eneste grund til at han ikke fortsatte de to steder var at andre og større jobs ventede.
I Chelsea og Real Madrid lavede han mange fejl og var ekstremt meget i fokus. Vel og mærket ikke af de rigtige årsager og han skulle åbenbart clashe med alle. Men en del af historien fra de to klubber er jo også, at deres historik med at have trænere i længere tid, er nærmest ikke-eksisterende. Læg dertil at han ikke var ligeså egenrådig på transfermarkedet, som det virker til at han er i United (med visse begrænsninger i forhold til mængden af transfersummen der må bruges), og du har en manager der ikke har den opbakning han føler han skal have. Om det er rigtigt eller ej skal jeg ikke kunne sige, men virker til at han har brug for den sikkerhed.
Synes simpelthen det er for nemt at sige at han ikke kunne være langtidsholdbar. Hvis du spørger en Real Madrid eller Chelsea fan så er det sikkert det de vil fortælle dig, men jeg kan simpelthen ikke se at de to klubber skal være referencepunkter, for hvor længe en træner holder i en given klub.
Omvendt så er jeg dog også spændt på om det så bliver til det lange forhold, men det er nu mere fordi den moderne fodboldverden tilsiger, at en træner i en storklub skal præstere og vinde hvert år. I PL med 6 potentielle tophold så er det selvfølgelig ikke muligt og derfor kan det jo sagtens ske at United ender 4´er næste år selvom de skulle vinde i år. Så tæt er det.