Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu bad fynboen mig jo trods alt kun at se to år tilbage. Skal vi se helt tilbage til fergie dagene er der jo ikke den store fremgang at spore men ser vi på tiden fra moyes united til hvad mourinho har udrettet indtil nu er der da kæmpe fremgang på stort set alle parametre. At man ikke kan se det må skyldes et blindt had til mou. Jeg synes ikke fellaini har haft gode perioder i united udover den start han har haft i denne sæson.


Hvis jeg ikke husker helt forkert så var fynbo´s original spørgsmål hvem der var blevet bedre eller dårliger inden for de sidste 2 år

Fynboen bad om en liste over hvem der var blevet bedre under Mourinho - altså sammenlignet med tidligere.
Og når man starter med at skrive, at man mener at Valencia er blevet bedre, fordi Mourinho har omskolet ham, bør man i hvert fald stoppe med at flame alle der er uenige med de holdninger man præsenterer, som Toggle gør i slutningen af sit indlæg "Kan man ikke se det er det fandme mest af alt pga blindt had til manden"
Slutter man med at skrive, at folk er blinde, hvis de ikke kan se, at alle de spillere han mener er steget i niveau, skal man altså have sine fakta rigtige, når man starter sit indlæg. Valencia havde spillet 50-100 kampe som back, da Mourinho tog over.

Som en anden er inde på, virkede det faktisk til, at Rashford udviklede sig langt mere i de små 10 kampe under van Gaal, end han har gjort i 15-16 måneder under Mourinho.
Han har altid haft fighterinstinktet, hurtigheden, og teknik. Det eneste Mourihno har gjort ved ham, er at trække ham længere tilbage i banen, og låse ham mere i sit spil, hvor hans kompetencer kommer mindre til sin ret - lidt som det han har gjort med Martial.
I øvrigt har jeg været stærkt imponeret af Dier indtil videre. Første halvlegs bedste spiller i min bog.
Ud med Mkhi nu, hold op han sløseri.
Beklager crazy. Selvfølgelig er det ikke mourinho der har omskolet ham men til gengæld har han udviklet sig til en verdensklasse back under mourinho og det har han altså næppe været tidligere. God men ikke verdensklasse.
LUHG
OK det hjælper åbenbart at Lingard varmer op.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mourinhos_Red_Army:
Jeg forstår godt hbad du mener, men Rashford er ung og kan sagtens udvikle sig til en mere kraftfuld spiller. Ikke at han skal være Lukaku eller Zlatan. Min bekymring er, som the Crazy Gang nævner, at jeg ikke har set megen udvikling over en lang periode. Ser du ham som en rollespiller med helt klare spidskompetencer?

the Crazy Gang:
Jeg kan godt se det fra dit synspunkt. Og det er faktisk ret interessant - som en mere taktisk end teknisk skoling, måske?
Meldte Mkhi sig lige ind? Bailly ligner en, der er ved at koge over. Stor svinestreg på Alli lige før.
Jeg synes hverken Valencia er blevet bedre eller ringere som back under Mourinho (altså ud over at indlægene er blevet ringere. Men Mourinho har til gengæld talt hans kompetencer op.
Braum: Ja fart, afslutninger og driblinger. Det han mangler er koldblodighed, beslutningsevner og bedre placering.
Hvor er det dog forfærdeligt at se på Herrera. Han filmer, brokker sig, klynker og bidrager med absolut intet i det fremadrettede spil. Mou må være ekstremt tålmodig mand.
Annonce