Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis det er rigtigt så er det sgu helt forrykt.

Lyder som om at lægerne havde planlagt at bruge en voodoo dukke på Jones for at få ham rask, men i alt deres hast må de have glemt at alle nålene skulle stikkes ind i dukken og ikke Jones selv.
Voodoo og forrykt!

Der er ikke megen voodoo i brugen af smertestillende indsprøjtninger
Og som LaPioche skriver, er det langt mere udbredt end som så
Også herhjemme

Når Mourinho anklager dels FA og Jones i denne sag, er det bare Mou classic.
Kynisme så det brager. Han vil stå i det bedste lys

Når Jones har haft så mange skadesperioder, som han har, hvad er så sandsynligheden for at det netop er Mourinhos og lægens valg, der er skurken i det foretagende?
Enhver fodboldspiller ved at muskelskader ikke kan behandles andet end konservativt.
Det betyder hvile og intet andet.
Det gælder selvfølgelig også Mourinho og Uniteds læger. Og FA´s ditto.
Ikke mange spillere kan undslå sig dem, hvis de fortsat gerne vil være inde i billedet og står man foran evt. kontraktforlængelse, vil det være nærmest umuligt at undslå sig. For hvad er så sandsynligheden for kontraktforlængelse? Ergo spiller spilleren på sprøjter, med mindre man tilhører de få, der har lukrative tilbud fra andre klubber og som klubben gerne vil beholde.

Lur mig om ikke det netop er tilfældet omkring Pogba. Her har analysen været at han skal være helt klar, før han bruges. Af økonomiske og taktiske grunde. Ikke af menneskelige.

Hvad gør man, når man er Jones og ens plads på holdet ikke er åbenlys?
Man takker ja til sprøjten, vel vidende at det er risikabelt og i bedste fald forlænger skadesperioden. For så viser man vilje og interesse. Men nogen god idé bliver det aldrig, skaden forlænges bare.

Og vil man et smut med FA til Rusland næste sommmer, så gør man det samme. For man vil beholde sin plads.

Alt det her ved Mourinho helt soleklart og når han går ud med sin kritik, glemmer han fuldstændig sine egne og Uniteds lægestabs egne valg.

Det er kynisme. Det er hykleri.
Og prisen, den betaler (i det her tilfælde) Phil Jones
Nu er Rojo tilbage og han må se til, mens andre har chancen for at fratage ham pladsen og måske også turen til Rusland.

De virkelige skurke er måske lægerne, for de ved om nogen at det ikke hjælper på skaden.
Men hvad er chancen for at samme læger kan beholde job hos United eller FA, hvis de insisterer på at spilleren skal hvile?
Ja, jeg spørger bare.


Kun døde fisk flyder med strømmen!
Skulle Jones ikke også lige selv kunne sige fra her? Med hans skades historik kan han ikke selv tænke at sige nej tak til 6 indsprøjtninger for at spille en komplet ligegyldig venskabskamp? Mig bekendt udtages VM holdet først om et halvt år. Enig i at FA og holdes lægestab ser skidt ud her, men det gør Jones fandme også selv.
Som sagt er jeg helt med på, at Phil Jones har er medansvar. Han er en voksen mand, der skal kunne tage voksne beslutninger. I det her tilfælde ville den voksne beslutning være at trække sig i lighed med Henderson, Kane og hvem der ellers meldte afbud. Jeg tror i øvrigt Phil Jones ville spille en vigtig kamp med et brækket ben, hvis han kunne. Det er sjældent entusiasme, han mangler.

Men det er netop derfor jeg siger, at der må være andre, der træffer den her beslutning på vegne af spillerne. Havde det være en fuldstændigt afgørende play-off kamp, så ville der jo heller ikke være denne her kritik fra Uniteds side - ikke i samme grad i hvert fald. Men Phil Jones har lignet førstevalg på det engelske landshold i efteråret (med rette i øvrigt), så jeg nægter at tro på, at hans mandat er så yderligt, at det var nødvendigt for The FA at se ham an i en venskabskamp mod Tyskland, hvor han tydeligvis ikke engang er fit. Det er i min optik håbløst. Der skal de jo simpelthen bare sende ham hjem, eller i det mindste holde ham langt væk fra startopstillingen.
Jones viser da fin interesse ved at lade sig udtage velvidende han er småskadet, modsat andre som Henderson og Kane. Så må man jo løbende evaluere om skaden er bragt i orden inden kampen. Hvordan ikke én, om det så har været læge, en fra staben eller Jones selv ikke er stoppet op på et tidspunkt og lige tænkt, okay, måske er det bedst du bare sidder over, er helt ude over min fatteevne.

Ingen bør fritages for ansvar i sådan en sag, men grunden til jeg vil forholde mig ekstra kritisk overfor Jones er at han har forpligtigelser over sin arbejdsgiver. Dem skider han højt og flot på, og så er jeg sådan set ligeglad med om der er et VM rundt om hjørnet. At være fodboldspiller i den kaliber stiller bare nogle forpligtigelser til hvordan man agerer i sin fritid, som menig lønmodtager ikke er underlagt.

Jeg håber Mourinho stikker ham en intern karantæne på et par kampe, så kan han samtidig pleje sit overindsprøjtede ben.
@Boldhenter "Rio Ferdinand er kun kommet på holdet på grund af mesterskabet! Kan i flæng nævne Lescott, Jagielka, Ashley Williams, Sebastien Bassong, måske sågar en Mertesacker eller Winston Reid?"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ikke megen voodoo i brugen af smertestillende indsprøjtninger


Har du hørt om ironi?

Uanset om det sker på daglig basis så er det sgu da stadig forrykt. At du så igen kan få taget en negativ Mourinho vinkel på det, er da bare rigtig fint. Din holdning er velkendt, og alle er efterhånden med på den, men er det virkelig nødvendigt at komme ud med den hver gang. Ja, jeg spørger bare.
Der er overraskende mange journalister, der mener at vide detaljer om vores startopstilling i dag. Hvis man skal samle lidt op på det, så skulle Rojo, Pogba, Fellaini og Lingard alle starte i dag. Herrera og Mkhi skulle til gengæld være på bænken. Zlatan er jo som bekendt bekræftet på bænken også.

Det lyder jo næsten som en 4-3-3. Alternativt 3-5-2, idet der pludselig er 3 centrale midtbanespillere i Matic, Fellaini og Pogba.

Et bud kunne være:

De Gea;
Valencia, Bailly, Rojo, Young;
Fellaini, Matic, Pogba;
Lingard, Lukaku, Rashford;
Den opstilling køber jeg gerne - tror virkelig de 3 "nye" idag vil være med til at løfte hele truppen. Kunne godt se os komme tilbage på 4-0 stimen, et par kasser af Lukaku og så med Martial og Zlatan der kommer ind i 2. halveg og lukker den.
Don_M

Nej ironi? Hvad er det?
Har det noget med jernmænd og jernforsvar at gøre?
Undskyld, men jeg er helt lost på den front

Beklager også hvis min holdning virker stødende (på dig og andre)
Men som fan er jeg nødt til at opponere igen og igen, når jeg oplever at en charlatan er villig til at sætte årtiers opbygget spilfilosofi og klubsæregenhed overstyr for egen vindings skyld.
Det harmer mig og det skuffer mig usigeligt at det kan foregå.

Det sagt skal jeg alligevel prøve at nedtone "den konstante Mourinho vinkel"
Manden er jo verdens bedste træner, ikke og har vundet både dit og dat.
En sådan succesrig verdensmand kan man ikke sådan bare affærdige som værende en kynisk igle, der ikke går af vejen for at hænge hvem som helst ud.
Nej da, det går ikke og han har jo også kun haft snart halvandet år til at skabe et fodboldspillende vinderhold.

Det er alt for lidt!

Kun døde fisk flyder med strømmen!
Hvorvidt Jones og den engelske stab tager hovedet under armen og tænker med røven har dog intet med Mourinho at gøre.

Du skriver f.eks det her:

"Alt det her ved Mourinho helt soleklart og når han går ud med sin kritik, glemmer han fuldstændig sine egne og Uniteds lægestabs egne valg."

Mens der blot to indlæg inden dit står dette:

Mourinho on Jones, "I´m no angel, I´ve had my players injected for big games, but a friendly? I´ve never heard that before."

Det er præcis den slags der gør det svært at tage seriøst hvad du kommer med. Det er lidt som om du mener din mening skal have lov til at stå fuldstændig uantastet alene fordi den er din.
@Boldhenter "Rio Ferdinand er kun kommet på holdet på grund af mesterskabet! Kan i flæng nævne Lescott, Jagielka, Ashley Williams, Sebastien Bassong, måske sågar en Mertesacker eller Winston Reid?"
Annonce