Snak

Mere indhold efter annoncen
fantastisk kamp i dag 4-4-2 hvem skulle have troet det!
ikke fan af lukaku i højre side, men han er et bæst foran mål
men ellers er det sku svært at være negativ over noget når man vinder 4-1
første halvleg var denfensivt skidt - young og lindelof med åbenlyse fejl, men smalling var heller ikke god.
offensivt syntes jeg ikke vi kan sætte en finger på noget, Mata var god til mellemrummene og fine indlæg, Martial med mål og udfordrende og farlig hele kampen igennem, rashford lidt ivrig, men syntes han var okay. zlatan kom ind med 10min så svært at vudere meget fra ham, havde et okay forsøg til sidst
Paul pogba, kæft han har været savnet, han har bare alt hvad man kunne ønske sig i en midtbane spiller.

konspirationsteori:
Jeg har på fornemmelsen at smalling gør han makkere ringere, jeg kan huske ham og rojo da de var i center forsvaret, så var det den rene chaos, men så snart jones og rojo var makkere var det guld og grønne skove.
vil virkelig gerne se lindelof ved siden af jones eller bailly.
Dagens bedste mål fortjener naturligvis et gensyn: https://imgtc.com/w/TtvV2H0

Nyd i øvrigt lige hvor hurtig Rashford er. Jeg er vild med den måde, han angriber rummet på med sine løb - og så må han altså være blandt de hurtigste spillere i ligaen.
Jeg bed også især mærke i Rashfords løb ved det mål.
Jeg lagde mærke til det, da Lukaku fik bolden, og kunne kun håbe på at lukaku kunne finde ham. Og et koldt hovedstød i situationen. Mange andre (især i den alder) ville ikke have haft overblikket (eller teknikken) til at lægge den så godt til rette for Pogba.

Jeg er i øvrigt enig i, at han ikke fungerede ret godt på højre kanten. Men hvis han ikke får kampe derude, bliver han jo næppe bedre derude - jeg synes ham og Martial skal have nogle flere af de her kampe, hvor de eventuelt mikaer lidt rundt. Ronaldo var til at begynde med også langt bedre på højre (uden dog at være ringe på venstre) . Spilletid, spilletid, spilletid i den position en spiller skal øves i er det eneste der virker.

Ligeledes med Lindelöf, som falder kluntet, men er alene i feltet med 3-4 Newcastle spillere. Det lader til at den slags gør ham nervøs bagefter. Men igen, det er kun spilletid og erfaring der gør ham bedre til at håndtere den slags og undgå det i fremtiden. Som nævnt mange gange før her i tråden var Vidic og Evra også ret middelmådige i deres første halvsæson - de blev begge blandt verdens bedste på deres positioner.
Lækkert at se Pogba tilbage. Han er præcis så vigtig som alle os United fans har skreget op om. Nu skal han bare holde sig skadesfri resten af sæsonen og så har vi en chance for at kæmpe med City.
når det kommer til city, så har jeg allerede tilskrevet dem mesterskabet desværre - de har alt et mesterhold skal have og lidt mere til. top-3 tror jeg dog er realistisk.
gik i seng efter første halvleg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så desværre ikke kampen, så udtaler mig kun på baggrund af mål highlights. Pogba´s impact er bare helt som forventet og hvor er det fedt og godt for fremtiden, og så smider vi lige Zlatan oveni også. Jeg er så hamrende ligeglad om Lindelof spiller godt for Sverige, eksperimenteringen med ham må indtil videre begrænses 100% til risikofrie kampe og Carabao Cup.
Hvad var det vi så i går?

Vi så et United hold i først 4-3-3 og siden 4-4-2 opstilling.
Begge offensivt funderede.
4-3-3 fungerede ikke. Der var ingen indstuderede løbemønstre og Uniteds spil var aldeles rodet.
Straks bedre gik det, da formationen ændredes til 4-4-2
Mata fandt rum på fløjen og kunne sætte spillet derfra
Pogba fandt rum til sine giftige fremstød fra midten
Både Lukaku og Rashford profiterede af hinandens tilstedeværelse.
Ja spillerne fik generelt mulighed for at spille det spil de hver især er bedst til

Med andre ord. Det var ganske anderledes end hvad vi hidtil har set
Og tak for det. Det var på høje tid.

Der har her i tråden været enorm kritik af Lindelöf.
Den er helt hen i vejret, synes jeg
Tror vi så to forskellige kampe
Dels satte han spillet bagfra og gjorde opspillet meget lettere for hele holdet.
Han frigjorde Pogba og Matic til hvad de hver især er bedst til

Og situationen hvor han gled?
Han forsøger at dække for den farligste situation, nemlig tværpasningen mod bagstolpen. Ser så at klatten spilles bagud og forsøger at korrigere, men glider.
Den bevægelse, hvor han glider, ville have været helt unødvendig, hvis ikke især Matic. men også Smalling havde kigget bold. Og hvis ikke Pogba havde fritaget sig selv for tilbageløb.
I tilgift var situationen aldrig opstået, hvis ikke Young havde stået en kegle ude på fløjen og ladet wingen glide forbi helt uantastet.
Jo der var mange fejl i forsvaret i den sekvens, men ingen af dem var Lindelöfs.
Han agerede helt rigtigt, men gled og det må være det, der ligger til grund for vurderingen.

Faktisk har jeg ham og Mata som de to bedste igår, selvom Pogba lavede et par rigtigt gode ting, som gav pote.

Ros også til Mou so til en afveksling rent faktisk satsede decideret offensivt.
Hvilket var en fornøjelse at se. Kan kun sige da capo og at mere fokus på offensive løb på træningsanlægget ikke vil skade.
Godt også at han hurtigt korrigerede for den mislykkede 4-3-3

Jo fodbold er et fornøjeligt spil og måden det opfattes på er som æbler og pærer
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg er helt enig omkring Young, og det udstiller vores behov for en tovejs venstreback. Young fungerer godt offensivt, men ikke defensivt. Darmian er modsat, men ingen fungerer begge veje. Mou satsede på Shaw, men det kan alle se nu ikke virkede, og dermed er det vores svageste punkt.
Der har her i tråden været enorm kritik af Lindelöf.
Den er helt hen i vejret, synes jeg
Tror vi så to forskellige kampe
Dels satte han spillet bagfra og gjorde opspillet meget lettere for hele holdet.
Han frigjorde Pogba og Matic til hvad de hver især er bedst til


ah det jeg nu ikke enig i, jeg ved heller ikke hvilken kamp du har set, men igår igen var han usikker som bare pokker i første halvleg, 2 halvleg kom vi hurtig foran og newcastle opgav ved 3-1 målet.

De eneste bolde han spillede fremad i banen var dem på 3m til matic og pogba, men hvis det er dem bolde du mener, så jo han var fantastisk, han havde 1 aktion i første halvleg hvor newcastle tvang ham til at løbe med bolden, og han havde en god aflevering ind til lukaku.
ved ikke hvad du mener med at han frigjore pogba og matic, den må du uddybe
Det er bare et mysterium hvorfor Shaw aldrig får chancen på den venstre back, kunne vi ikke lige få både ham og Rojo testet af her inden City kampen i løbet af de næste lidt blødere kampe. Og her må Jones/Bailey også meget gerne blive klar istedet for Smalling/Lindelof, jeg bliver nervøs bare ved tanken om samme forsvar som igår mod City (og Arsenal ugen før). Herudover pegen pilen op lige nu rent offensivt og vi har et par overkommelige modstandere lige for til at tanke yderligere selvtillid.
Annonce