Snak

Mere indhold efter annoncen
Du tænker ikke på Schlupp (#15)? Fosu-Mensah står inde på stregen ved siden af målmanden og slipper så Stanislas fuldstændigt, så han kan modtage det korte hjørne.

Palace i front nu. Vigtigt for Fosu-Mensah at de ikke taber hver gang han er i startopstillingen.
Jo, selvfølgelig. Det er mig, der tager fejl.
Så blev det kampdag, ja måske KAMPDAGEN. Vi SKAL simpelthen have 3 point hvis city skal hentes.
Som Jobsen skriver er dagen i dag KAMPDAGEN!

Går vi til den med glæde og forventning?
Eller måske med frygtsom bæven?

Hvad er det værste, der kan ske?
At City vinder, klæder os af og går i soloudbrud velsagtens.
Det må være analysen, i al fald for indeværende sæson.

Jeg synes dog at selvsamme analyse i fremtidsperspektiv kan være ganske anderledes positiv.
Forstået på den måde, at det vil være et signal om at der skal sadles om på en eller anden facon.
Det positive i det er selvfølgelig at bevidstheden overtrumfer måske´erne.

Omvendt, hvad er det bedste der kan ske?
At "vi" klæder City af og efterlader dem som et ganske almindeligt hold, der kan slås og at "vi" fortsat er inde i kampen om mesterskabet.
Også her er analysen uklar.
For vil succes i dag også garantere succes fremadrettet?
Er "vi" på rette spor?

Alt dette afhænger selvfølgelig af øjnene der ser og om vi hver især, som små børn, ikke er i stand til at behovsudsætte.
Er behovet for "instant gratification" større end den glæde bevidstheden om at være på rette vej kan give?

Selv vil jeg naturligvis glæde mig over sejr i dag, uanset hvordan.
Men jeg må også sige, at sker det UDEN at jeg finder at også fremtidsperspektivet er klart, så vil jeg være meget vægelsindet omkring succes eller ej.

Faktisk, tror jeg, at jeg lettere vil kunne akceptere et nederlag, der kommer i stand efter en god, perspektivrig indsats, end at jeg vil kunne glæde mig over en blodfattig og måske tilmed heldig sejr.

Vel er defensivt, hårdt arbejde også en væsentlig del af fodbold og som spiller kan en sådan sejr bestemt give glæde,
Men, men. "Vi" er Manchester United, ikke et hvilket som helst hold.

Uanset hvad sker, så håber jeg at netop det vil være synligt i dag og at perspektivet er meget synligt.
Kun sådan vil en sejr gøre mig rigtigt glad.

City skal slås på fodboldmæssig kunnen, ikke på blegt og mirakler.
Please!
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Det afgørende bliver om vi er nervøse eller bare spiller som vi startede imod Arsenal. Hvis det er det sidste, så vinder vi.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har svært ved at tro på tre point uden Pogba. Det så tit meget skidt ud, i den periode hvor han var skadet. Men Citys spil har trods alt heller ikke været prangende de sidste par kampe, så jeg tror godt, det kan blive en tæt kamp alligevel.
Matic-Fellaini fungerede nu også fint, men selvfølgelig ærgerligt at Pogba er ude.
Går vi til den med glæde og forventning?
Eller måske med frygtsom bæven?

Når man tænder for TV´et eller bevæger sig mod stadion, er det altid med glæde og forventning.
Det var det selv dengang Moyes var ved at fedte en samlet sejr hjem mod et dengang noget overlegent Bayern hold.
Selvfølgelig vil der, alt efter modstanderen, være en naturlig frygt for, at vi bliver sat på plads.

Er der i øvrigt nogen meldinger om kampen bliver spillet, eller om den bliver aflyst pga. vejret - i så fald er vi jo ude over Pogba issuet, og skal sandsynligvis møde City i en mere hektisk del af sæsonen, hvor CL er i den afgørende fase og FA Cuppen og PL kampene ligger så tæt, at man har trætte spillere og er nødt til at rotere meget mere, end både Mou og Pep har gjort hidtil i sæsonen.

Hvis kampen bliver til noget, er det væsentligt, at vi som minimum presser dem i dele af kampen med højt pres og genpres, når vi taber bolden. Det er også en stor del af deres taktik, så vi må for guds skyld ikke tabe bolden tidligt i opspillet med halvdelen af holdet på vej frem. Så lige i den del af spillet, forventer jeg ikke at vi spiller bolden ret meget rundt i opspillet, men i stedet spiller en del lange bolde til enten Lukaku (som imo er forbavsende svag til at hive dem til sig eller heade videre til en medspiller med det samme, og vinde den slags dueller), eller frimærket, hvor en af vores hurtigløbere kan gøre noget med den.

Det er i de her situationer vi er nødt til, at lægge et højt pres, når vi mister den højt.

Btw. man kan jo godt håbe på en grim sejr i dag, og stadig håbe på at spillet udvikler sig, så vi i en nær fremtid kan spille på en anden måde mod City og andre stærke hold. Bare ikke hvis bussen er parkeret. Vi har, så vidt jeg ved, vundet alle kampe på OT i år - det må jo borge for, at vi kan gøre det mod et stærkt hold som City også. Vi har i hvert fald selvtilliden på hjemmebane.

Jeg tror på en smal sejr - måske 2-1.
Jeg håber ikke fellaini starter inde, jeg regner ikke med at vi kommer til at have meget boldbesiddelse, og han kunne ikke starte en kontra om hans liv afhænger af det.
og med de små hurtige typer de har på midten vil de bare rende i cirkler om ham. nej ind med ham engang i anden halvleg hvis vi får kontral over kampen og han kan blive afgørende til sidst.
De Gea, Young, Rojo, Smalling, Valencia, Herrera, Matic, Lingard, Rashford, Martial, Lukaku

Ligner en 4-2-3-1 og med de 3 hurtige bag lukaku kan meget vel have en god effekt for city skal slås på de hurtige omstillinger
LUHG
Annonce