Snak

Mere indhold efter annoncen
Havde City så bare spillet os ud af brættet, så kunne jeg leve med det. Men jeg har sjældent set dem SÅ ringe. De skal simpelthen ty til dødbolde for at score.

Og vi er passive som 11 mus. Det er næsten ikke til at bære. Alle tiders chance for at hale ind på City og vi leverer en PINLIGT ringe indsats. Øv, hvor er jeg skuffet.
Unødvendigt nederlag. Da vi endelig beslutter os for at spille fodbold, er vi godt med i hele kampen. Bare en skam, at det tog 40 minutter.

Vi må kæmpe videre og håbe, at City på et eller andet tidspunkt heller ikke har de berømte marginaler på deres side.
Hold op, hvor er det skuffende at tabe på dødbolde mod City. Det var det aspekt af dette match up, jeg havde det nogenlunde komfortabelt med, at United kunne klare.
Lukaku er godt nok super skurk i denne kamp. Svigter defensivt ved begge City mål og brænder en gigantchance
Jeg græder ærlig talt over dette nederlag, det gør sgu ondt..
Bliver vist til Mourinho´s første nederlag nogensinde på hjemmebane en søndag, men det bad han selv om.

Så sandt, så sandt!

Det mest positive er, at det nu må stå klart for enhver at den spillestil ikke dur.
Selv Mourinho må efterhånden ha´ indset det.

Når man parkerer bussen uden egentligt ønske om at spille bold, så dur man ikke i United.
Punktum!

Ja, Lukaku laver 2 fejl som koster, men han gør det jo kun fordi der er for mange i bussen.
Han skal være fremme og lave mål. Det er i modstandernes glasbutik han skal lave uro.
Suk!
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
intet fungerede optimalt i dag, det var kun sporadiske tilfældigheder og random én-mands præstationer som var det bærende "spillekoncept" i dag, ingen turde spille kompromisløst i arbejdsraseri - nej alt foregik med håndbremsen trukket mourinho-style. ynkeligt at se på.
gik i seng efter første halvleg
Det efterhånden sjældent jeg kritisere mourinho herinde, men den her kamp må sku være på hans kappe.
sjældent har jeg set et mere passivt opsat united hold komme ud til en kamp, står bare og kigger over hele banen, da de kommer bagud 1-2 og 10min frem er der ingen der løber overhovdet. og han venter helt hen til de sidste min med at få zlatan og mata ind. pff.

Lukaku, det simpelthen for dårligt, der er ingen undskyldning for at brænde på
3m afstand med den jernfod han har. 2 assists til city og en afbrænder i verdens klasse. jeg begynder at tvivle på ham.

Med 75000 i ryggen og en reel mulighed for at tilspille sig en mesterskabschance, er det ulideligt at se det ikke forsøges.

Michael Jordan sagde engang: "de eneste skud, man med sikkerhed brænder, er dem man ikke tager"
Hvor er det dog rigtigt.

Det var ikke fordi United ikke kunne idag.
Det var fordi Mourinho ikke turde.
Var det noget med Pulis som ny træner, stetsonhatte?
Forskellen er lig nul

Det er noget sludder, med Pulis slipper man for de dårlige undskyldninger, så han er foran på point
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Hvorfor stiller Mourinho med 4 offensivt hurtige spillere for at parkere bussen? Og det var altså ikke kun de første 40 min - forskellen idag er at vi ikke har Silva og de Bryune i opspillet. Rash/Lin/Martial er alt for anonyme og øv hvor havde kritikerne ret i at en spiller med et ringe første touch der samtidig er alt for lidt involveret i spillet og aldrig scorer mod et godt hold ikke er 600 mill hver. City har haft et bedre fodbold hold end os siden 2012 og har det stadig. Det er så fucking pinligt at være en af verdens største fodbold klubber og udstille sig selv på hjemmebane på den måde i en must-win kamp. Jeg tror heller ikke vi havde vundet med en anden træner idag, vores spiller materiale er ikke godt nok idag og konkurrencen med mange nyrige klubber er blevet for svær. Best case i år er 2. pladsen og en CL kvartfinale.
Det eneste positive jeg kan tage med fra denne kamp er, at det ser ud til at Lindelöf har rystet den dårlige start af sig og ligner en stærk kandidat til fast starter i forsvaret.

Er sgu lidt træt af Lukaku for tiden... Håber han opper sig, for lige nu ligner han simpelthen ikke manden der kan tage United tilbage blandt de aller bedste!
UTD
Annonce