Snak

Mere indhold efter annoncen
ang. lex pinky: nu hvor vi her i tråden ikke længere er beærede med hverken razz, kongen, notthatduncan og et par notabiliteter mere, så kan jeg egentlig meget godt li´ at der stadig er plads til sarkasme og ironi. okay, måske pinky af og til kører den for langt ud i kolerisk "das untergang", men jeg finder det blot underholdende, da jeg godt selv kan lægge til og trække fra i hvad han reelt mener. det vil i andre osse kunne, hvis i ser lidt bort fra hans personlige svinere, som vel i grunden kun kommer når han er angrebet direkte, ellers synes jeg han holder sig pænt på takt-og-tone måtten.
gik i seng efter første halvleg
Der har vi så en helt forskellig vurdering af, hvad der skaber en god debat.
Og fred være med det - jeg har ikke noget imod at være uenige med folk - det lærer man ofte meget af.
Det er muligt at jeg ikke har set Pink fra sin bedste side, hvilket måske skyldes at jeg tidligere har brugt mest tid på udenlandske fora, og derfor kun har set ham under den seneste ‘svære tid’.
Men indtil det modbevises, med bedre “opførsel” herinde, fremstår han for mig stadig som en troll.
Han godtede sig over den elendige indsats og pointtab. Så har man ikke prioriteterne ordentligt plads. Hvis det er vigtigere Mourinho bliver en fiasko end at Mourinho bliver en succes fordi man har argumenteret for førstnævnte, så er man godt nok sørgelig.

Jeg kender ikke Pinks holdning. Men du glemmer en grund til, hvorfor man kunne ønske Mourinho fiasko - hvis man ikke kan lide hans spillestil, og ikke kan se, at han vil blive fyret, medmindre at United havner udenfor top 4, kan man vel godt ønske, at Mourinho og holdet taber nogle kampe, så chancen for, at vi får en anden træner er tilstede.
Så det kan jo godt være den grund, og ikke bare fordi man gerne vil have ret i det man sagde.

Det er en catch 22, for man sidder jo normalt ikke og håber, at ens eget hold taber og klarer sig dårligt.
Men hvis konsekvensen for, at holdet klarer sig semi-godt, er at træneren bliver på posten, og man har an antagelse om, at det aldrig bliver rigtigt godt med den træner, kan man jo godt sidde og håbe, at det bliver rigtigt dårligt med den træner, i stedet for semi-godt.
I mange United supporteres bøger, er der ikke noget der er semi-godt - no points for 2nd place. Men godt spil kan sagtens råde bod for en semi-god sæson pointmæssigt.

Personligt tror jeg aldrig det bliver godt med Mourinho ved roret. Jeg tror aldrig vi vinder mesterskabet med ham, og jeg tror aldrig jeg vil fryde mig over spillet i mange kampe igennem en sæson (jeg medgiver, at spillet i det meste af Newcastle kampen var rigtigt godt, og ca. 20-25 minutter i går var rigtigt godt, og ca. 10-15 minutter af Arsenal kampen var godt).
Derfor håber jeg selvfølgelig på, at han bliver fyret ASAP - da jeg kan frygte for en langvarig tørke - selv med en rigtig god træner, som blev ansat i morgen, ville der jo gå mindst 1-2 år, før vi ville være konkurrencedygtige med City - og den horisont rykker sig for hver dag Mourinho har tøjlerne.
Jeg kan stadig ikke sidde og håbe på at holdet taber mens de spiller, og jeg jublede instinktivt ved begge mål i går.
Men i de 3 uafgjorte kampe, var det jo ikke fordi jeg sad efter kampene og ærgrede mig over de tabte points. Vi havde stadig ingen chance for mesterskabet med de ekstra 6 points på kontoen.
Der har vi så en helt forskellig vurdering af, hvad der skaber en god debat.
Og fred være med det - jeg har ikke noget imod at være uenige med folk - det lærer man ofte meget af.
Det er muligt at jeg ikke har set Pink fra sin bedste side, hvilket måske skyldes at jeg tidligere har brugt mest tid på udenlandske fora, og derfor kun har set ham under den seneste ‘svære tid’.
Men indtil det modbevises, med bedre “opførsel” herinde, fremstår han for mig stadig som en troll.

Hvis du læser de første 5-10 sider i denne tråd, kan du se bl.a. pinky rose holdet for indsatsen mod Arsenal i en 1-0 kamp i Champions League.
Jeg vil lige påpege, at jeg dengang også var modstander af, at Mourinho kom til United :)
Jeg var dog lidt mindre skeptisk, da han blev ansat, og mente på det tidspunkt, at han kunne være en OK overgangsfigur.

Hvis du ikke vil se efter i tråden, er her mr. Pinks kommentar til den kamp:
"Udmærket kamp i går. United spiller helt fantastisk til og med scoringen. Inden da skulle Tevez selvfølgelig have bragt United foran. Fy for dælen en afbrænder. Arsenal stod med mange bag bolden, hvilket vel er naturligt nok, men en spiller som Fabregas lavede jo stort set intet fremadrettet? Forstår ikke at Scholes ikke kom på banen? Han kunne om nogen have slået den afgørende to-måls-aflevering. Man kan heller ikke påstå at United var heldige. Ronaldos drøn på overliggeren og Almunia som bare stod sublimt godt. Var der off side ved Giggs´ mål? Jeg tror det ikke. Lover ikke godt mht. Rio. Uden ham tror jeg ikke på videre avancement. I returopgøret kommer Van Persie og Ashavin med, og det har potentialet til at lirke et forsvar bestående af bl.a. Evans op.

United mangler virkeig en bomber a la Nistelrooy. Det var meget tydeligt i går. Rooney, Tevez og Børbatov (som Ølby siger) er ikke udprægede bombere. Desværre".
Mc86

Du skriver at du har brugt tid på udenlandske fora.
Er det MU fora?
Og er der i din optik nogle anbefalelsesværdige?

Har selv kun afsøgt markedet i beskedent omfang og må indrømme at jeg ikke var imponeret over hvad jeg fandt
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak Crazy Gang. Det kunne jo tyde på, at han har både gode og dårlige dage - det har de fleste vel :)
Eller også har han bare udviklet sig i negativ retning de seneste 8 år ;)
Nevermind, jeg vil ikke diskutere ham yderligere. Han er sikkert en fin fyr :)

Fynbo, har egentlig brugt redcafe en del. Faktisk er kvaliteten herinde også MEGET varierende, men modsat hér, så er det muligt at samle mere specifikke emner, hvilket har tiltalt mig. Herinde bliver dialoger om spillere, kampe, transfers jo nærmest overset på grund af fx den seneste tids snak om Mou vs andre trænere, som for mig har været lidt trættende.. Til gengæld er det rarere at skrive på dansk ;)
Tak Mc86

Også jeg synes at dialoger omkring spillere og transfers er interessante.
Deltager ikke i dem pt. - af 2 årsager.
Dels kender jeg ikke tilstrækkeligt til markedet for hverken spillere eller trænere og dels synes jeg "first things first" og det inkluderer i min optik at fokus bør være på at fastlægge en fremadrettet spilfilosofi først, dernæst håndplukke en egnet træner og så først anskaffe de relevante spillere.

Jeg frustreres faktisk over at mange synes at mene at nye spillere vil kunne gøre en forskel, uden at de førnævnte ting er på plads.
Som jeg ser det, er sandsynligheden for endnu en Di Maria langt større, end at ramme noget der for alvor giver mening.
Selv en Griezmann risikerer at drukne i det nuværende regi og anskaffelse af spildygtige folk bagude vil heller ikke give megen mening, hvis ikke spillet er tilstrækkeligt fremadrettet.
Det vil være at kaste gode penge efter dårlige, hvad jo aldrig er nogen god idé.
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Problemet er ikke mourinho - det er glazers og woodward. Jeg er med på at vi stirrer blindt på mourinho da det er ham der har det daglige ansvar for holdet, men det er åbenbart woodward som har den langsigtede strategi - og den går vel kun ud på at skabe en form for galacticos krydret med managers der har et stort navn og har vundet trofæer - føj for en omgang. Jeg kunne egentlig godt lide den tilgang man havde til det i fergie-dagene hvor strategien var at hente nogle af de største talenter under 25 og udvikle dem til verdensstjerner og sælge dem til real madrid etc. krydret med den store flok af spillere af egen avl.
For lige at slutte snakken om pink - han har altid for mig fremstået som seriøs herinde, og jeg har debatteret med ham siden min opstart på bold - mener det var i 2009. Jeg er ikke i tvivl om at han er glødende unitedfan og det er der vel ingen af jer der har været med siden starten der er. Jeg har dog set en nedadgående spiral siden lvg-tiden. Ja vi ønsker alle os fergie tilbage men det kommer aldrig til at ske og vi må forholde os til hvad vi har.
For derefter at vende tilbage til min første pointe. Jeg synes det virker alt for tilfældigt og uden plan hvad united er ved at ende ud i. Jeg snakkede med Paul McGuinness for et stykke tid siden og han fortalte mig at klubbens sjæl kommer til at dø ud med mourinho. Jeg håber ikke han får ret. Men det illustrerer vel meget godt hvorfor pink måske reagerer på så håbløs en måde - han ser nok det samme.
LUHG
Roy Hodgson afviser her til aften pure, at der skulle være hold i rygterne om, at Palace ønsker at ophæve med Fosu-Mensah, så de kan få en angriber ind på en lejeaftale. Det er rigtigt fint, nu hvor han er kommet tilbage i startopstillingen og får masser af førsteholdsfodbold. Woy skiftede ham jo ellers ud som en af de første ændringer, da han kom til, men efter der er kommet styr på fundamentet, har han bragt Timbo tilbage i startopstillingen igen. Kan han holde sig der er alt sat op til, at han kan dække højre back sammen med Valencia næste sæson.
LaPioche:

Jeg mener at huske, at vi to var meget imod det skifte for Fosu-Mensah, og jeg synes stadig vi har haft brug for en back-up på HB. Men jeg synes efterhånden, at skiftet har givet rigtig meget værdi for Fosu-Mensah. Både spilletiden, men også det med at kæmpe sig tilbage til sin plads, møde en masse modgang og vi må da håbe det ender godt for CP.

Glæder mig til at han er tilbage.
Annonce