Snak

Mere indhold efter annoncen
Jaså, Fellaini var skadet.
Altså ingen terrorudskiftning
Det så jeg ikke, beklager

Men derudover fastholder jeg den øvrige analyse
Det er ikke i dag man stolt proklamerer man er Unitedfan.
Man kryber langs husmurene
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Jeg går sgu rundt i min United trøje imorgen, ligesom jeg gjorde dagen efter City skilte os ad 8-2.. og jeg råber gerne så folk for noget at pege fingre af, jeg er ligeglad, i tykt og tyndt, United I AM!

Mourinho, din dejlige mand! Jeg har ønsket dig som manager i laaaang tid, helt tilbage fra din første tid i Chelsea! Men uha, du prøvede idag, men til taktikbordet med dig, også genopfind dig selv., idag kunne selv jeg se hvad der skulle til, det kan du, og spillerne, gøre bedre!

Lad attitude, indstilling & ikke mindst, så manglede der en gameplan.. medmindre planen var så simpel at det var en lang bold op på Lukaku, også tage den derfra, så ville alle jo vide det blev en lang aften på Wembley..

Jeg ved at Mourinho nok skal få det her til at blive en succes, der vil altid være nogle bump på vejen dertil, men det er der vi skal stå bag vores manager og spillere, og vise vores kærlighed til klubben som vi elsker!


"You can change your wife, your politics, your religion, but never, never can you change your favorite football team." <3

Det er meget specielt, at Mourinho vælger at sætte en ret offensiv midtbane-konstellation til en udebanekamp mod Tottenham. Tror alle herinde var negativt overraskede og bekymrede inden kampen gik i gang - og med rette viste det sig.

Pogba er ikke defensiv midt. Matic er ikke god nok som defensiv midt. Herrera er heller ikke god nok. Fellaini er Fellaini.
Hvordan kan man forvente, at man kan stå imod Tottenhams offensiv med Matic, Pogba og Lingard, som jo slet ikke er defensiv eller central midt???

Det er dybt frustrerende, at man ikke ser nogen tegn på forbedringer i spillet, og ikke har set det i flere år.

Det ændrer ikke på, at man naturligvis stadig er Unitedfan
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Jeg ved at Mourinho nok skal få det her til at blive en succes, der vil altid være nogle bump på vejen dertil, men det er der vi skal stå bag vores manager og spillere, og vise vores kærlighed til klubben som vi elsker!

Det er da noget af et statement, når man ser på Mourinhos historik.
Det er normalt i 2. sæson han får succes´en, hvor det plejer at være fra 3. sæson det begynder at gå ned ad bakke.
Man kan sige, at det var i 1. sæson han fik succes med de 2 trofæer han trods alt vandt, og som nogen påpeger, er vi endnu ikke matematisk ude af mesterskabskampen (omend det ser pænt umuligt ud), og vi har stadig muligheden i CL (men det har Tottenham, Chelsea, PSG, Real, Barcelona, Juventus, Bayern og City jo realistisk set også).
Jeg tror ikke på, at det bliver bedre, end det vi ser i denne sæson med Mourinho ved roret.
Men på positiv siden har vi lige nu en ret stærk trup, spiller for spiller. En anden træner bør kunne få en slagkraftig offensiv ud af den gruppe med en tilføjelse eller to.
Jeg skrev i går, at jeg først og fremmest mente, at vi fejlede taktisk såvel som mentalt.

Efter at have sovet på det, må jeg nok rykke det mentale op som den mest kritiske faktor. Mourinho snakker eksempelvis på sit pressemøde efter kampen om, at man netop havde set video af Spurs´ opgivnings-rush, eller hvad vi nu skal kalde det, og at han derfor havde forberedt sine spillere på det. Jeg må sige, at det også ville overraske mig, hvis han ikke havde givet bedre taktiske instrukser end dem, der kom til udtryk på banen i går. Dermed ikke sagt, at det taktiske var helt i orden (vi sidder jo en hel flok herinde uden trænerdiplomer og kan se, at midtbanen bliver et problem), men man kan vinde meget af det tabte ved simpelthen at have det rigtige mindset på banen.

Men når det så alligevel blev til en dukkert efter blot 10 sekunder, så må det simpelthen skyldes spillernes indstilling og attitude fra kampens start. Og det er enormt atypisk, synes jeg. Hvis der er noget, der kendetegner et Mourinho-hold, så er det da netop, at de er villige til at dø for ham på banen. At de kæmper røven ud af bukserne, og måske går lige voldsomt nok ind i duellerne mv. I går aftes lignede eksempelvis Smalling og Jones de samme tøsedrenge, som de gjorde under Louis Van Gaal. Det er ikke fordi det var de værste spillere på banen, men Mourinhos centerforsvar plejer altid at bestå at nogle hårde hunde, og vi havde to tæppetissere som vores defensive fundament i går. Det skuffer mig eddermame, og jeg håber Mourinho tager sin pep-talk fra kampen i går og river papiret i 1.000 stykker. For det var ikke én, han skal bruge igen.

Og nej, det er ikke fordi jeg har skiftet side og forlanger Mourinhos hoved. Jeg ser stadig absolut ingen grund til at fyre ham. Men han formåede slet ikke at sætte sine spillere op til en vigtig kamp i går, og det er altså nu engang hans ansvar. Jeg forventer at se 11 spillere med ild i øjnene fra kampens start på lørdag.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er jo interessant med den der Mourinhohistorik.

For det plejer jo at gå i stykker i tredje sæson, men det plejer også forudsætte en vindende anden sæson. Jeg kunne sagtens forestille mig det er noget af Mourinhos problemer i den famøse tredje sæson. At den måde han arbejder med sin trup på ikke har helt samme effekt, når man først har nået målene, som førhen.

Så er spørgsmålet bare om han kan forbedre det. Guardiolas hold har ikke umiddelbart en tendens til at gå særligt meget ned i niveau så der er tæt på ingen fejlmargin, udover at de andre hold også kan forbedre sig.
gerre

Er problemet ikke at det taktiske er reduceret til at "kæmpe røven ud af bukserne" og at United, modsat alle øvrige tophold (selv Chelsea), vægter det offensive holdspil utroligt lidt?
Man kan kæmpe sig til sejr i én kamp. Måske to eller tre, men så går det heller ikke længere. Især ikke når man møder hold, der har en ganske anden opfattelse af hvordan fodbold skal spilles.
Og som vel at mærke spiller holdbold, med indforståede løbemønstre.
De hold kan sagtens tabe, men har et spilsystem at falde tilbage på, modsat os

Når man til gengæld, som United, har en flagrende, humørsyg og ufatteligt egocentreret dirigent til at bestemme slagets gang, så kommer man uvægerligt til kort i mødet med eksempelvis Tottenham, med en dirigent i topform, som spiller holdspil.
Og som tilmed kæmper røven ud af bukserne.

Nej, det er helt lige gyldigt hvor mange "navne" man indkøber, hvis ikke holdets struktur er på plads og at hver enkelt spiller indser at han aldrig kan blive større end holdet.
Den slags er managerens opgave og det er her Mourinho aldrig har været sin opgave voksen. Han har altid ladet et par "navne" styre og på sigt dræner det energi og håb for alle øvrige. Derfor hans mange kollaps.

Kunne jeg bytte Pogba med Eriksen og Mourinho med Pochettino, gjorde jeg det.
Bedømt ud fra kampen igår, er Pogbas værdi lig nul. Ja, tværtom. Det var minusværdi.
Trods den enkelte gyldne aflevering i ny og næ.
Christian Eriksen, derimod, evnede både at styre og løfte holdets spil. Og tillige svigter han aldrig sit holdmæssige ansvar, hvad Pogba gør i overvejende grad.
Og i modsætning til Mourinho, evner Pochettino at få det bedste ud af sine spillere, ja dem alle.

Samtidig med at han vægter offensiv, seværdig bold
Suk!
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Ret vildt at vi bliver ved med alle de personlige fejl. Vi har nu haft tre kampe hvor den samme spiller koster to mål. I går Jones, og før det Lukaku og første gang var Lindeløf. I går var der dog masser af andre fejl så den kamp kunne vi sagtens have tabt alligevel, men det er godt nok frustrerende at vi gør arbejdet for modstanderen på den måde. Heldigvis er der snart kamp igen og forhåbentlig en helt anden attitude og koncentration.
Jeg synes man misser de primære pointer, hvis man hæfter sig ved, at begge Spurs’ mål kom efter personlige fejl. De blev også snydt for et straffespark og havde derudover chancer til at sende os hjem med en 5-0-lussing. Sandheden er bare, at vi var spillet ud af brættet og aldrig rigtigt blev farlige i den anden ende på trods af, at vi spillede med 3-4 angribere.

Midtbanen og Pogba/Mourinho er selvfølgelig dagens store samtaleemne. Jeg synes det er en 2-way street.

Når Mourinho beder Pogba om at spille som en defensiv midtbanespiller, så skal han selvfølgelig også være i stand til at løbe bedre retur og i det hele taget orientere sig bedre i defensiven. Det er helt indiskutabelt, og jeg er sikker på, at Mourinho var rasende på Pogba i går, fordi han ikke fulgte sine instrukser.

Men det undrer mig også helt gevaldigt, at Mourinho ikke forsøger at tilgodese styrkerne og svaghederne ved holdets bedste og vigtigste spiller, når han skal vælge sin startopstilling. Det kan jo ikke komme som et chok for nogen, at vi har problemer med Matic-Pogba-aksen mod et godt hold. Det har vi set adskillige gange allerede. Alle ved, at Pogba er bedst når han har en mere fri rolle til at gøre ondt på modstanderen og der er andre, der primært tager sig af de defensive pligter. HVORFOR vælger han så at vade direkte ind i løvens gab indsmurt i lammefedt og stille med den 4-2-3-1, som vi ved, ikke giver kontrol på midtbanen i de her kampe?? Jeg begriber det ikke.
gerre

Er problemet ikke at det taktiske er reduceret til at "kæmpe røven ud af bukserne" og at United, modsat alle øvrige tophold (selv Chelsea), vægter det offensive holdspil utroligt lidt?
Man kan kæmpe sig til sejr i én kamp. Måske to eller tre, men så går det heller ikke længere. Især ikke når man møder hold, der har en ganske anden opfattelse af hvordan fodbold skal spilles.
Og som vel at mærke spiller holdbold, med indforståede løbemønstre.
De hold kan sagtens tabe, men har et spilsystem at falde tilbage på, modsat os

Når man til gengæld, som United, har en flagrende, humørsyg og ufatteligt egocentreret dirigent til at bestemme slagets gang, så kommer man uvægerligt til kort i mødet med eksempelvis Tottenham, med en dirigent i topform, som spiller holdspil.
Og som tilmed kæmper røven ud af bukserne.

Nej, det er helt lige gyldigt hvor mange "navne" man indkøber, hvis ikke holdets struktur er på plads og at hver enkelt spiller indser at han aldrig kan blive større end holdet.
Den slags er managerens opgave og det er her Mourinho aldrig har været sin opgave voksen. Han har altid ladet et par "navne" styre og på sigt dræner det energi og håb for alle øvrige. Derfor hans mange kollaps.

Kunne jeg bytte Pogba med Eriksen og Mourinho med Pochettino, gjorde jeg det.
Bedømt ud fra kampen igår, er Pogbas værdi lig nul. Ja, tværtom. Det var minusværdi.
Trods den enkelte gyldne aflevering i ny og næ.
Christian Eriksen, derimod, evnede både at styre og løfte holdets spil. Og tillige svigter han aldrig sit holdmæssige ansvar, hvad Pogba gør i overvejende grad.
Og i modsætning til Mourinho, evner Pochettino at få det bedste ud af sine spillere, ja dem alle.

Samtidig med at han vægter offensiv, seværdig bold
Suk!

There is always next season :)
- nu kan vi råbe i kor med Liverpool. Men hvis de får en rigtigt god målmand, tror jeg faktisk de kan vinde PL i næste sæson.
Annonce