Snak

Mere indhold efter annoncen
Meh pogba som 10´er er jeg overhovedet ikke fan af, han er alt for langsom med både fødder og opfattelse til at være der, han skal være længere tilbage hvor alt spillet er foran ham
Indlæg der starter med "men søde" er jo netop også dybt personlige så stop dog det fis, vi har sku ikke leget i sandkasse sammen som børn.

Vi har et til fælles og det er vi er United fans, nogle er glade for at vinde uanset måderne det sker på, andre er mere kritiske og vil hellere have godt spil end de vil have sejre.

Gu fandne skrev jeg ikke jeg ikke ville følge United, jeg skrev jeg ikke ville SE united. Det er første gang i mine 45 år som United mand at jeg har det på den måde, så for mig at det sku alvorligt. Jeg finder pt. ingen glæde over at se os spille, og nej jeg skal ikke "bare" finde en anden klub.

Vi har fandme 130 års historie med i baggagen,og jeg forstår ikke man så nemt kan "glemme" dem fordi ejerne nu hedder Glazer og de har ansat en revisor til at stå for det sportslige såvel som det økonomiske. Det fortæller jo allerede lidt om hvad deres fokus er.

Selvfølgelig er jeg da skide glad for at vi kan vende en 2-0 til en 3-2 jeg er altid glad når vi vinder. Men at vi skal komme bagud til nr. 18 i rækken der har 13 skadede spillere og deres bedste forsvarsspiller siddende ude fordi de ikke må bruge ham, det er altså ikke noget der får mine hænder til at strækkes over hovedet i et HEEELLL YEAH råb.

Det er rigtigt Jose fik det vendt rundt med en modig tilgang i 2. halvleg, men det var da også hans mangel på samme som gjorde at vi kom bagud ...

Jeg er ikke Mourinho fan, men det mener jeg så heller ikke man behøver at være for at holde med United. Min kærlighed til klubben ligger heldigvis lidt dybere end en Portugisisk skønhed med narcissistiske tendenser.
Men Pogba som 10´er er jeg overhovedet ikke fan af, han er alt for langsom med både fødder og opfattelse til at være der, han skal være længere tilbage hvor alt spillet er foran ham


Jeg er som udgangspunkt heller ikke fan af at den plads skal besættes af ham når vi ser på resten af truppen, men jeg er personligt ved at være der, hvor jeg har svært ved at se ham fungere andre steder. I min optik så skal han frigøres for de fleste defensive pligter, for han ser simpelthen ikke ud til at han forstår de koncepter Mourinho vil spille med, og det må alt andet lige være nemmere for ham at slippe for dem på en 10´er position. Vi så i går at han på 8´eren, der gerne skulle være hans favorit position, stadig havde problemer i de tilbageløb han trods alt skulle tage, og hvis det bliver det generelle billede så giver det ingen mening at spille ham der.

At vi så har en del spillere der også kan spille en 10´er rigtig godt vidner vel bare om at sammensætningen af truppen igen er ved at se skæv ud. Pogba og Alexis i samme trup giver for mig ingen mening. Jeg kan ikke se en opstilling der vil tilgodese begge spillere tilpas meget til at de kan ramme deres max, og det må trods alt være målet. Så skulle det være at flytte Alexis op på toppen med Pogba bagved sig, men det vil så gå udover Lukaku, og det er jo ikke en mulighed. Han er simplethen vores bedste spiller lige nu. Jeg har nævnt det før, men det ligner en eklatant fejl at hente Alexis. Håber selvfølgelig at jeg tager fejl.

Mht. Pogba så synes jeg at Mikkel Bischoff havde en interessant pointe i går. Han mente at Pogba ville passe ind på et hold der havde et mere entydigt udtryk når de ikke havde bolden. Mourinho kører jo med forskellige former for pres i kampene, og ifølge Bischoff, så ligner det ikke at Pogba har spilintelligensen til at følge og forstå det. Den holdning deler jeg efterhånden efter at have set hvordan han skøjter rundt på banen. Det entydige udtryk skulle så gå ud på at vores hold skulle ligge højt i presset, så Pogba hele tiden vidste at han "bare" skulle ligge pres på manden foran sig. Det er både et udtryk jeg gerne vil se på vores hold, men med Pogbas fysiske egenskaber, så tror jeg egentlig også at det er en stil der vil passe ham rigtig godt.

Han er blevet vendt og drejet på de sidste mange sider herinde, og selvom han på ingen måde har gjort sig fortjent til at skulle flyttes rundt på den ene plads efter den anden for at tilgodese ham, og selvom han ikke har fortjent at få hele spillet sat op omkring sig, og selvom han ikke har fortjent at få hele stilen lagt an på sig, så er det bare noget der må forsøges. Han skal simpelthen lykkedes, for ellers er der ikke noget andet alternativ end at han må sælges, og det ved jeg ærlig talt ikke om jeg er interesseret i med de penge der er investeret i ham. Derudover så kan jeg heller ikke se et alternativ der er muligt at få, og som har samme potentiale.
jeg er med dig, muggedreng. det er jo netop pga kærlighed til klubben at det gør ondt langt ind i sjælen, at se united (under mourinho) spille som et kalkulerende og beregnende midterhold med håndbremsen trukket det meste af tiden. jeg mener heller ikke at det er en klub som united værdigt.

men hvis man fx er en yngre fan, der ikke kender klubbens historik særlig indgående, så vil jeg måske også være benovet over at resultaterne kommer hjem, også med den nuværende 2. plads, det er svært at sige.
gik i seng efter første halvleg
ang. pogba, så tænker jeg, om mourinho ikke har givet ham en "fri rolle" som playmaker, og at det er derfor vi ser pogba være over det hele, uden at være nogen steder på én gang. mit gæt er, at mourinho og pogba kun lige akkurat tåler hinanden, og derfor ser vi pogba gøre som han vil, og det har han bare ikke spille-intelligentsen til at gøre desværre. pogaba skal i min optik ligge som fast 8´er og selv kunne være en integreret del af angrebet, når der er behov for det. gang på gang ser vi pogba ligge nede i bagkæden fordi det er bekvemt for ham at undgå de grimme og kontante nærtacklinger, som det er helt tydeligt at han ikke bryder sig om.
gik i seng efter første halvleg
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved ikke, om det er blevet nævnt herinde, men det bliver rapporteret fra troværdige kilder, at McTominay skulle have valgt at repræsentere Skotland efter en samtale med landstræneren. Han nåede sågar ikke engang at snakke med Southgate. Selvom det engelske landshold i disse år er yderst tyndt besat på den centrale midtbane er det nok en meget fornuftig beslutning set fra et karrieremæssigt perspektiv. Personligt har jeg dog altid haft det sådan, at det må være spillerens nationalitetsfølelse, der må være det afgørende og ikke hvor man har mulighed for at opnå mest.

In other news, Demi Mitchell er ude med en knæskade i 8 uger, hvilket stort set betyder enden på hans sæson i Hearts. Det er virkelig ærgerligt, for han spillede faktisk godt for dem.
Jeg ved ikke, om det er blevet nævnt herinde, men det bliver rapporteret fra troværdige kilder, at McTominay skulle have valgt at repræsentere Skotland efter en samtale med landstræneren.


De nævnte det også i studiet i går. Ligner en fornuftig beslutning i forhold til spilletid.

Jeg tror ikke man skal forvente at han kommer til at udvikle sig til noget vildt, men trupspillere er der jo altid brug for, og mon ikke han ender op med at blive det.
Jeg er allerede begyndt at tænke på lørdagens kamp. Er der nogen som helst chance for, at United kunne finde på at lægge et højt pres på Liverpool, så hele kampen ikke kommer til at foregå på Liverpools præmisser?
Jeg er i tvivl, om vi har spillerne til at gennemføre et pres på en effektiv måde. Matic, MCTominay og Pogba er Liverpools midtbanespillere underlegne i den disciplin. Men Sanchez og til dels Lingard kan faktisk godt lægge et højt pres, hvis de får lov til det.
Man kan kritisere United for at tage et defensivt udgangspunkt mod Liverpool, men jeg gad godt at se, om United er gode nok til at spille en offensiv kamp - og dermed risikere Liverpools lynkontraangreb.
Er der nogen som helst chance for, at United kunne finde på at lægge et højt pres på Liverpool, så hele kampen ikke kommer til at foregå på Liverpools præmisser?


Jeg har virkelig svært ved at se det ske, men jeg tror rent faktisk at det ville bekomme flere af vores spillere. Som jeg også nævnte på en side tilbage, så kan jeg sagtens se Pogba fungere i et højt pres.

Nu hvor det ikke er noget vi har praktiseret igennem en hel sæson, og Mourinho samtidig er manageren, så tror jeg godt vi kan forvente det komplet modsatte. Jeg håber dog på at blive glædeligt overrasket.

@LaPioche

Mht. Liverpool-kampen er vi færdige, hvis vi ikke starter bedre, end vi er gjort de seneste to kampe. Så kommer den til at stå 3-0 efter 30 min.

Selvom vi har vundet de seneste kampe overbevisende, så var det en dødbold mod West Ham, der åbnede det op og en sen scoring i første halvleg mod Newcastle, hvor spillet ellers ikke var godt indtil da. Med de seneste kampe mod United i mente, så ser jeg ikke et scenarie, hvor United åbner op for vores hurtige kanter tidligt i kampen. Jeg ser det som en jævnbyrdig kamp, der kan gå begge veje.

I øvrigt kan jeg simpelthen ikke se, hvordan vi skal kunne stille op på en måde, så vi kan slå deres presspil, som jo bekendt er vores kryptonit.

Uden at det skal forstås som en stikpille, så er det lykkes Mourinho meget godt de seneste to kampe på Anfield at stille sig dybt, ´parkere bussen´, og lukke ned for de små rum. Selvom det måske har begrænset offensiven, så er det i hvert fald lykkedes for ham at neutralisere det spil, som Liverpool gerne vil spille.

Jeg havde en lille drøm om, at Fellaini kunne være med til sådan en kamp, så vi kunne spille den direkte henover og lade ham og Lukaku tage duellerne i luften med Van Dijk og Lovren/Matip/Klavan - men det ser ikke ud til, at det kommer til at ske. Den taktik har i øvrigt heller ikke været specielt succesfuld mod Liverpool.

Nu er jeg i gang, så kan jeg ligeså godt kommentere på det hele. :)
Noget af det jeg tit har frygtet mod United, er deres fysik. Men det plejer sådan set at gå fint med at lukke ned i luftrummet mod United. Jeg er mest nervøs for jeres individuelle kvaliteter med bolden ved jorden.

God kamp :)
YNWA
Annonce