Snak

Mere indhold efter annoncen
Rashford - Sanchez - Lingard som fronttrio ville i den grad løbe Liverpool bagkæde i smadder. Når en af de 3 viser træthed har man en frisk Lukaku til at sætte ind.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Jeg tror helt sikkert godt, United kan lægge et højt pres. Det så vi trods alt også i kampen mod Chelsea, da alle mand ellers fik gnedet søvnen ud af øjnene efter en halv times tid. Jeg ser heller ikke Henderson og co. være specielt dygtige til at spille sig ud af sådan et pres, selvom vi jo på ingen måde er lige så dygtige som Liverpool, Spurs mv. til at presse.

Som udgangspunkt har vi også en bagkæde, der i nogen grad kan matche Liverpool på kontraer. Vi har nok ikke nogen, der slår Salah i en sprint, men Valencia, Bailly og Shaw er altså alle virkeligt hurtige. Smalling kan også godt ramme en høj topfart. Men derfra og så til at lukke af for Liverpools omstillinger er der immervæk også et stykke vej.

Men spørgsmålet er også, hvor meget Liverpool gerne vil vinde. Ligesom jeg ikke ser Mourinho gå ind i løvens hule indsmurt i lammefedt ved at forsøge at spille sig op igennem Liverpools pres, så tror jeg heller ikke, at Klopp bare vil gå direkte i sådan en fælde. Han vil også have spillere på banen, der kan forsvare sig når United har bolden. 1 point på Old Trafford vil heller ikke ligefrem være dårligt for Klopp med tanke på, at United smider flere point end Liverpool i øjeblikket.

Jeg tror det kommer til at være to hold, der har lidt for stor respekt for hinanden til at skabe en for alvor seværdig kamp. Et hurtigt mål kan selvfølgelig ændre på dét.

Apropos McTominay, så synes jeg faktisk han pressede rigtigt godt mod Chelsea. Dejligt aggressiv og brugte sin krop godt. Til gengæld lignede han et nemt bytte, da han selv blev sat under pres i går.
Selvom vi har vundet de seneste kampe overbevisende, så var det en dødbold mod West Ham, der åbnede det op og en sen scoring i første halvleg mod Newcastle, hvor spillet ellers ikke var godt indtil da. Med de seneste kampe mod United i mente, så ser jeg ikke et scenarie, hvor United åbner op for vores hurtige kanter tidligt i kampen. Jeg ser det som en jævnbyrdig kamp, der kan gå begge veje.

Nej, mit indlæg byggede på den forudsætning, at United skulle forsøge at skabe kampen. Det er jeg helt enig med dig, at de nok ikke kommer til. Jeg gætter også på, at man forsøger at lukke de små rum ned og give Salah og co. minimal plads at løbe på. Men det tror jeg netop Mourinho vil gøre, fordi han godt ved, at han taber kampen hvis han forsøger at spille sig igennem Liverpools pres.

Noget af det jeg tit har frygtet mod United, er deres fysik. Men det plejer sådan set at gå fint med at lukke ned i luftrummet mod United. Jeg er mest nervøs for jeres individuelle kvaliteter med bolden ved jorden.

Helt enig. Jeres midterforsvarer plejer at blive forvandlet til luftmonstre mod os, og nu er Van Dijk sågar kommet til. Kvaliteten langs jorden bliver ikke et issue medmindre Mourinho investerer nok offensivt til, at Martial, Alexis, Lukaku får hinanden at lege med. De sidste par gange mod Liverpool har vores angriber været meget isoleret, og når de 9 andre markspillere skal forsvare langt ind i egen forsvarszone, så er der virkeligt langt fra eksempelvis Martial og så op til Lukaku. Man skal have virkeligt meget kvalitet, hvis man skal afdrible et halvt hold på egen hånd.
Jeg er allerede begyndt at tænke på lørdagens kamp. Er der nogen som helst chance for, at United kunne finde på at lægge et højt pres på Liverpool, så hele kampen ikke kommer til at foregå på Liverpools præmisser?

Det tror jeg ikke du skal regne med.
Det ville være selvmord, når det ikke er noget der er indøvet, og vi har i alle kampe mod Liverpool under Mou spillet med håndbremsen trukket.
Mit bud er skyttegravskrig fra Uniteds side af, og en forholdsvis sikker 0-0.
Kvaliteten langs jorden bliver ikke et issue medmindre Mourinho investerer nok offensivt til, at Martial, Alexis, Lukaku får hinanden at lege med. De sidste par gange mod Liverpool har vores angriber været meget isoleret, og når de 9 andre markspillere skal forsvare langt ind i egen forsvarszone, så er der virkeligt langt fra eksempelvis Martial og så op til Lukaku. Man skal have virkeligt meget kvalitet, hvis man skal afdrible et halvt hold på egen hånd.

Det er klart, det også forudsætter, at Mourinho er villig til at angribe og sende folk frem, når der er mulighed for det.
YNWA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
united skal spille sig ud af pools pres og holde deres front trio på afstand. liverpool er altid trætte sidst på kampene. 3-1 til united.
Duncan Castles skriver, at fordi Barcelona tøver med at opfylde Umtitis lønkrav er vi kommet på banen med et bud.

Det lyder bizart idet vi ikke ligefrem har mangel på centerforsvarer. Omvendt er han sgu nok bedre end hele banden og det kunne være en fantastisk makker til Bailly. Meeen, tag det med et gran salt. Ville være underligt hvis han byttede Barca ud med United.
@Muggedreng:

Ret skal være ret; du skrev, at du ikke ville SE dem - eller at du ikke ville se det "lortehold". Men du skrev også: "TAK for denne gang... første gang i 45 år skrider jeg". Det forstod jeg netop, som om du vendte holdet ryggen. Beklager hvis jeg har misforstået. Hvordan man i øvrigt vil være fan af eller følge et hold uden at se deres kampe, det må jeg få forklaret en dag.

Jeg er i øvrigt ikke typen, der bare vil vinde for enhver pris. Jeg vægter nemlig historien og traditonerne med bl.a. talentudvikling utroligt højt og finder det vigtigere at kunne identificere mig med klubben end at de vinder en masse trofæer. Derfor er det da også svært for mig pt., og derfor har Mourinho heller aldrig været min opfindelse.

Men kritik og utilfredshed kan i min verden godt blive for unuanceret. Og jeg bliver provokeret af sådan nogle som dig og Pink, der tager negativiteten til et helt nyt niveau, og så kom der en "men søde" din vej. Det var nu ikke personligt, jeg kender dig jo ikke. Men det var da nedladende.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Jeg tror på en 3-1 sejr med godt spil dog primært mål på kontra attack. Man U er bedre en Liverpool - det ses jo i tabellen.
kampen mod liverpool bliver en svær kamp at være vidne til, især hvis mourinho vælger at parkere bussen. jeg håber dog han tog ved lære af uniteds 2. halvleg mod crystal palace, hvor spillet i perioder var både seværdigt og fyldt med den energi og arbejdsraseri, de fleste nok har siddet og savnet siden efteråret.

mohammed salah skal der dækkes op for, og der skal lægges en plan a og b for hvordan united undgår at løbe direkte ind i kniven når liverpool sætter deres pres-spil i gang. som jeg ser det, så handler det om at få midtbanen stillet rigtig, så liverpool ikke kan få gang i deres vanvittige omstillinger, som pt er dødbringende uanset hvem de møder.

uniteds forsvar er pt. bedre end liverpools, hvis angreb så har scoret flere mål - lad os håbe at det gi´r united troen på, at liverpool sagtens kan holdes fra fadet.
gik i seng efter første halvleg
Annonce