Man har i stort omfang losset kulturen overbord, for at komme tilbage i det fine selskab, og det sammen med enorme summer.
Lige præcis, Bosse. Og det med en forventning om, at man fik hurtig succes. Den er nu ikke kommet, og man har givet ham lige så lang snor som van Gaal og længere snor, end Moyes.
Moyes var ansat for på lang sigt at levere, og van Gaal var ansat som transitionsfigur, der skulle påbegynde noget, som en anden kunne overtage.
Mourinho er ansat for at levere større titler på kort sigt - er kort sigt 2 eller 3 år?
Man gik væk fra princippet om en langsigtet plan med Moyes, da man kunne se, at han fejlede på mange parametre. Og man gik væk fra planen med van Gaal, da han ikke leverede en top 4 placering i sin 2. sæson.
Hvis man har haft en plan om hurtig succes med Mourinho, må man vel vurdere den her og nu, medmindre man har givet ham 3 sæsoner til at levere en af de store titler.
Jeg faldt i øvrigt over denne artikel. Hvis man kan se bort fra, at den er en sammenblanding af en tidligere artikel med nogle opdaterede data (han mangler opdateringen om, at vi nu har vundet 4 af 11-12 kampe mod de andre tophold, og altså ikke bare 2 af 10), og at indkast.dk ofte går efter clickbait overskrifter, synes jeg egentlig han rammer hovedet på sømmet med mange pointer:
http://indkast.dk/166198/havde-mourinho-fortjent-en-ny-kontrakt%3FIsær:
"Spørgsmålet kunne også være… har Mourinho et internationalt snit udover det sædvanlige, som må være kravet for at være manager i en af verdens største fodboldklubber? "
og
"I 2016 slog Mourinho fast, at hans liv var forfærdeligt på et hotelværelse i Manchester, men her 15 måneder senere bor han stadigvæk på Lowry Hotel – hvorfor har han ikke købt et hus at bo i? - er han overhovedet faldet til i Manchester? "