Lad nu vær. Tøfting har sgu ikke arbejdet tilnærmelsesvis så hårdt som en Laudrup eller Eriksen. Var der ikke også nogle forhold til nogle rockere hvilket kunne vise at han ikke har været seriøs nok omkring sin fodbold. Skal jeg nævne en ravel morrison til sammenligning - efter sigende det største talent i pogba generationen der pissede det hele væk. Du kan have nok så meget talent men det eneste der tæller i sidste ende er hårdt arbejde.
Alle trænere der havde tøffe under sig nævnte at han var den spiller der knoklede hårdest for det på holdet. Jeg ved ikke hvor hans rocker relationer skal blandes ind i hvor meget han knokler for det - det var din påstand - så må hans fritidsaktiviteter jo være uden for indflydelse.
Det er noget værre sludder, at der kun skal hårdt arbejde til - det er en af præmisserne, men absolut ikke den eneste. Hvis jeg fik en 5 årig hvid dansk knægt fra en forstad i københavn til at træne aktivt på sprinter 3 timer om dagen i de næste 10 år, ville han stadig ikke være i nærheden af verdenseliten på 100 meter - da han ikke har generne (talentet) til at blive en del af verdenseliten indenfor sprint.
Se på George Best - måske ikke den største mønster professional, men stadig nævnt som en af de bedste spiller gennem tiderne, og en af de bedste driblere.
Maradona var heller ikke en af de spillere der arbejdede hårdest på de hold han spillede på - godt eksemplificeret ved denne video fra Napoli tiden:
https://www.youtube.com/watch?v=4vashrNoXTE
Så det er noget sludder, at det eneste der skal til er hårdt arbejde. Det er en af parametrene, men på ingen måde den eneste.