Snak

Mere indhold efter annoncen
Håber du har ret for vi mangler i allerhøjeste grad en playmaker på banen a la scholes der kan diktere tempoet i kampene
LUHG
Jeg kender for lidt til fred til at vurdere ham. Men er der ingen der bekymrer sig om at han kun er 169cm og skal spille central midtbane i United?

Jeg vil snarere sige, jeg er chokeret over Mourinho. Troede ellers kun vi rekrutterede spillere på min. 1.85. Men nej, jeg tror ikke det er et stort problem - det går jo meget godt for Kanté og han er vel omtrent samme størrelse. Han vinder nok ikke alle sine hovedstødsdueller, men omvendt giver det ham nogle fordele ift. adræthed.

Butt eller Giggs

Det kan jeg virkelig ikke forestille mig. Butt har gjort det rigtigt fint som Akademidirektør, men han har bestemt ikke imponeret, når han har taget coaching-kasketten på, f.eks. i UEFA Youth League.

Giggs blev vejet og fundet for let ved sidste ansættelsesrunde og siden da har han været arbejdsløs i 2 år og udtaget to landsholdstrupper for Wales. Næppe noget, der kan ændre på dette.

At Mourinho imploderer undervejs i sæsonen, tror jeg dog alle vi kan forestille os.
"Håber du har ret for vi mangler i allerhøjeste grad en playmaker på banen a la scholes der kan diktere tempoet i kampene"

Jamen Toggle dog. Det har vi da så afgjort haft! :) - Faktisk hele 2

Pogba der enten har spillet en lang, eller snurret rundt om sig selv, til modstanderne har pillet bolden fra ham.
Og Matic, der konsekvent har spillet bagud eller til siden og sikret at tempoet maksimalt blev moderat.

Spøg til side. Jeg finder det overvejende sandsynligt at Mourinho har haft en afgørende finger med i spillet, hvad angår opspilstempo.
Fokus har konstant været at undgå boldtab, når lige ses bort fra hans foretrukne hierarkiske leders (Pogba) manøvrer. Når de seks bagerste har haft de evner for hurtigt fremspil de har haft, giver det nogen mening for mig. Der hvor kæden springer af, er at han ikke har søgt at ændre på det.

Så ja, det vil for alvor være en god idé at anskaffe en spiller, der kan styre både tempo og afleveringer fremad. Især inde centralt. At spille en fri back på flanken er ingen kunst og det har vi set så rigeligt
Kun døde fisk flyder med strømmen!
For øvrigt er det sjovt i den forbindelse at huske på den artikel jeg læste skrevet af Rio Ferdinand om hans første træning efter han kom til klubben.

De skulle spille til 2 mål og han var på hold med Keano. Første boldberøring 22 år gammel og meget starstruck smed han den ud til højrekanten hvorefter Keane i samme sekund eksploderede.

"HVAD FANDEN HAR DU GANG I?" skreg han .....Ferdinand forklarede at han afleverede bolden. "Det her er kraft eddeme United ikke en bondeklub, her spiller du bolden mellem kæderne" råbte Keane videre.

Og som Ferdinand nu ganske tørt konstateter så havde Keane jo ret. Bolden skal sættes på spil allerede fra forsvaret af, alle spillere på et tophold skal turde risikere bolden er det er måske netop hovedet på sømmet. Det må vi ikke under Mourinho og derfor bliver vores spil fuldstændigt ideforladt og uden nogen form for nerve og tempo.

Jeg tvivler på at det nogensinde ville ændre sig uanset hvor mange Xavier Iniestaer Scholeser vi henter ind, det er det grundlæggende den er gal med.
Giggs blev vejet og fundet for let ved sidste ansættelsesrunde og siden da har han været arbejdsløs i 2 år og udtaget to landsholdstrupper for Wales. Næppe noget, der kan ændre på dette.

At Mourinho imploderer undervejs i sæsonen, tror jeg dog alle vi kan forestille os.

Hvis man skulle pege på 2 unge talentfulde managers, som har vist noget spændende fodbold, kunne det være Nagelsmann eller Jardim.

Spørgsmålet er bare, om Nagelsmann er en no-nonsense træner, som spillerne vil komme til at respektere, fordi han er en hård hund med en ordnung muss sein attitude, da flere vel næppe automatisk vil respektere en træner der er yngre, end dem selv.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, Jardim ville være et godt alternativ såfremt Mourinho selvantænder undervejs i sæsonen. Han er nok den eneste træner, der kunne få mig til at overveje at bytte ud på posten.
Jeg er altså også imponeret af Nagelsmann - i hans første 70 i spidsen for Hoffenheim, fik de 3. flest points i bundesligaen, kun oevrgået af Bayern og Dortmund. Selvom de har et langt lavere budget, end mange hold i BL.

Han overtog et hold der lå 17 i bundesligaen, og vandt 7 af de første 14 kampe (de resterende kampe i den sæson). Siden har han skaffet dem hhv en 4. og en 3. plads i BL.
Han har selv "opfundet"/inoveret på træningssiden, hvor han har indført flere ting, som har hjulpet på udviklingen af spillere, som man ikke har set før andre steder.

Han har været assistent under Tuchel, og har en filosofi der siger, at der er kortere til modstanderens mål, hvis man erobrer den tæt på modstanderens målfelt (det er jo som taget ud fra den tyske bog).

Og han har også uddannelsen med sig. Hvis ikke han blive opsnappet af en anden stor klub, kunne jeg godt forestille mig, at han kunne blive Bayern træner i en lang årrække. Han slår mig som det største talent (prodigy) på trænersiden lige nu.

Jardim ville, som nævnt, heller ikke være helt dumt.
Fin anekdote Mugge

Som både fokuserer på de spillemæssige problemer og fraværet af et fornuftigt hierarki.

Èn hierarkisk leder, som Keane, er dog efter min mening passé.
Der er spilsituationer, hvor den samme spiller ikke bør være bestemmende.
Som indpisker ja, men vedkommende må overlade taktstokken til de bedre egnede, i de situationer.

Man kan sige at det også kendetegner en god leder. At uddelegere og benytte sig af den samlede kvalitet i holdet.

Jeg husker en kamp fra nu forrige sæson, tror jeg.
Blind spillede back og Pogba "venstreorienteret" 8´er.
Blind var fremme omkring midterlinien og blev spillet af en af midterforsvarerne.
Egentlig en rimelig start på spilopbygning, da Blind jo altid har været god til den penetrerende aflevering og et overblik, der matcher - også ude fra flanken
.
Det huede dog ikke Pogba. Han løb nærmest helt ud til Blind og krævede klatten.
En tydeligvis noget fortørnet Blind overlod ham den pligtskyldigst og søgte lidt længere frem langs linjen. Pogba kiggede op efter et mål for en guldaflevering (formentlig Zlatan) og fandt det ikke.
Da han først lige skulle ud og tiltvinge sig klatten, var der ikke basis for at orientere sig fremad før 1. berøring, så vigtige brøkdele af sekunder var tabt
Ellers ganske essentielt på topplan og resultatet var da også at han pludseligt var omringet af både sin egen og Blinds oppasser. Overblikket var gået helt fløjten og Pogba leverede den vanlige pirouette, blev frataget bolden og skældte Blind huden fuld. Blev iøvrigt efterfølgende stående, fortørnet over ikke at kunne spille som han mente sig berettiget til og lod de bagerste rage kastanjerne ud af ilden for ham.

Det kan man kalde det modsatte af lederskab og så gennemført barnligt og idiotisk, at jeg måtte knibe mig i armen. Ikke så meget over at Pogba kunne finde på det, men at Mou lod det foregå. I de følgende kampe havde Pogba præcis samme rolle og Blind blev sat af.
At det skulle tage Mou næsten 2 sæsoner at indse at det nok ikke var en god idé, ja det må man tilskrive buschaufførens kvaliteter, eller totale mangel på samme.
Hvad angår spilstruktur, udnyttelse af ressourcer og generel mandskabsbehandling
Blind blev frataget sine muligheder for at bidrage positivt til holdet og Pogba blev bekræftet i at her bestemte han, uanset hvad han så ellers brugte det til.
Det kan man da kalde at benytte sig af holdet ressourcer (her ikke mindst Pogbas egne)!

Vi ved alle at det resulterede i gråd og tænders gnidsel.
Er Blind den primære årsag til det? Er en mentalt ufærdig Pogba?
Eller skal vi smide den abe hvor den hører til?
Kun døde fisk flyder med strømmen!
@TCG
Ja, han har da bestemt imponeret. Men du kender jo godt min holdning til managerposten i United, ligesom jeg også godt ved, at du er uenig - jeg kan bedst lide, hvis man har bevist, at man kan vinde noget. Det har også hele tiden været mit forbehold overfor Pochettino og det ville være det samme med Nagelsmann.

At vinde den græske liga med Olympiakos er måske ikke videre enestående, men at slå PSG i den franske liga med et Monaco-hold, der havde kostet en brøkdel - det er sådan noget, der aftvinger respekt hos mig. Derfor ville Jardim være langt at foretrække for mit vedkommende. Det skader selvfølgelig heller ikke, at han i Monaco har været fantastisk til at bruge unge spillere og integrere dem på førsteholdet.
og at 4-4-2 er det foretrukne spilsystem
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce