Snak

Mere indhold efter annoncen
LaPioche igenigen

"Rashford har selvfølgelig ikke fået de der 5-10 starter i træk, men hvordan skal Mourinho kunne forsvare det, når han har spillet, som han har gjort? "

Det kan han ikke, med mindre han selv ændrer fokus og strategi.

Når både Martial og Rashford, som begge havde fået en ganske positiv start på holdet, dykker så meget som det sås (tæl gerne Memphis med i den ligning), så ligner det i min optik så helt klart et mønster.
Nu er det jo dig og ikke mig, der er statistikkyndig, så måske du har et bud på det.

Men for mig at se, er enten tildelingen af roller i forhold til spidskompetencer, den hierarkiske (u)orden eller strategien selv skurken i det spil. Eller hvad jeg mener, kombinationen af alle 3.
Skulle man forsøge at tælle op hvor mange, der har forbedret deres spil, eller bare holdt niveau i den forgangne sæson, set i forhold til de som har præsteret modsat, så må bundlinjen vise et klart minus.

Ingen er mere modtagelige over for den slags udsving end netop de unge, offensive folk og her må den dybere årsag ligge.
Med andre ord. Rashfords og Martials lave præstationsniveau, har årsager de ikke alene kan bebrejdes.
Også uden at det kan påvises statistisk
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Ja, ja da hehe

Pogba skal selvfølgelig spille. Hver gang.
Men han skal sandt for dyden også styres/vejledes og benyttes rigtigt.

For ham gælder det helt samme. Hans præstationer må også ses i lyset af de ovennævnte fejl/mangler.

Er der nogen spiller i truppen lige nu, som man kan tiltro evnen til at præstere på allerøverste hylde, så er det udover De Gea ham.
Ergo må han gelejdes derhen, hvor det muliggøres og det er, i min optik, så ganske klart en Mourinhoopgave. Som han i den grad skylder at vise sig kapabel til
Kun døde fisk flyder med strømmen!
https://www.independent.co.uk/sport/football/transfers/gareth-bale-manchester-united-transfer-news-goal-video-watch-overhead-kick-latest-offer-wages-a8371531.html

Miguel Delaney, der er i omegnen af en 50/50 hvad angår hit-rate, skriver nu, at Bale har fortalt holdkammeraterne, at han ønsker United-skiftet. Så mangler vi bare, at han også kigger på hus i Cheshire for at have begge klichéer med.

£600.000/ugen (før skat) er naturligvis en voldsom hyre, men det gode er, at Bale ikke har ret meget leverage, for der er ikke andre end United, der kommer bare i nærheden af at betale en lignende løn. Han får svært ved at finde et bedre tilbud end os rent økonomisk uanset hvor højt Woodward er villig til at gå.

Ingen er mere modtagelige over for den slags udsving end netop de unge, offensive folk og her må den dybere årsag ligge.
Med andre ord. Rashfords og Martials lave præstationsniveau, har årsager de ikke alene kan bebrejdes.
Også uden at det kan påvises statistisk


Statistisk set har Rashford, Martial og især Lingard taget et højdespring i deres præstationer i forhold til sæsonen før. Er det ikke noget der taler for Mourinho?
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Inuk

Nu gik talen jo på Martial og Rashford. Ikke så meget på Lingard.
Men jo, man kan finde "beviser" og finde retfærdighed i statistik i en uendelighed.
Det har du helt ret i.
Og netop det er årsagen til min holdning til statistik generelt betragtet.
F.eks. Mourinho har vundet mere sølvtøj end Klopp. Ergo må han være en bedre træner.
Den holder ikke helt, vel?
Eller Bale betales 5 fange så meget som Eriksen. Så må han være 5 gange så god.

Det samlede billede er fortsat mere troværdigt, synes jeg. For selv om man er "enøjet", vil det ene øje fange flere nuancer end statistik gør.
Vi er alle suckers for hvad vi tror på og er nogen forblændet at statistik, så er det helt deres valg.
Jeg køber det blot sjældent
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det samlede billede er fortsat mere troværdigt, synes jeg. For selv om man er "enøjet", vil det ene øje fange flere nuancer end statistik gør.

Fair nok. Jeg mener bare Mourinho må gøre noget rigtigt når Rashford, Martial og Lingard er involveret i flere mål end tidligere.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Det er sommer og agurkerne smager godt, men for pokker da, det er nu ikke alle agurker, der er lige - gode.

Tv3sport skriver at ifølge en spansk journalist, skulle United være interesseret i et bytte, Ronaldo for Pogba med 600 millioner kroner oven i til Real

Tak for kaffe!

Så dum kan vel hverken Mourinho eller Woodward være. Trods alt
Kun døde fisk flyder med strømmen!
Eller Real Madrid. Ser ikke Pogba passe ind på Real Madrids midtbane, akkurat som han pt. ikke passer ind på Uniteds. Dertil er franskmandens defensive evner simpelthen ikke gode nok.
Real Madrid | Cleveland Cavaliers
Ronaldo skal jo ingen steder. Det er det samme cirkus hver eneste sæson.
Ja, vel er det LaPioche

Det eneste man vel kan være i tvivl om, er hvis strategi det er.

Ronaldos egen, for at gøre sig interessant
Hans agents, for at sikre fortsat stor interesse
Eller Reals ledelses, for at gøre fansene opmærksom på at de har en verdensstjerne allerede og ledelsen der for ikke behøver at finde en sådan.

Det siges at krig blot er er fortsættelse af den førte politik.
Det siges også at i krig, er det første offer sandheden.
Hvorfor man kan konkludere, at politik er fyldt med løgn :)

Kun døde fisk flyder med strømmen!
Annonce