Som det allerede er blevet nævnt, ligner spillet det samme fra sidste sæson, så det vil jeg ikke træde mere rundt i. Forhåbentlig kan det blive bedre, også med tanke på at det var første kamp i sæsonen.
Hvad der er værre, er at Alexis ligner en mand der simpelthen har toppet, og at vi desværre har fået ham på det triste tidspunkt i hans karriere. Jeg var overbevist om at han efter en lang opstart ville gøre det godt her i starten, og at han ville føre an på et forholdsvis profilløst hold. Det var svarere det modsatte. Man skal selvfølgelig ikke drage for mange konklusioner efter blot én kamp, men lægger man det sammen med hans jammerlige præstationer fra sidste sæson, så har jeg godt nok svært ved at se, hvor man skal finde det positive. En ting er at han spiller meget for sig selv, og virker til at have svært ved at skabe relationer, men noget andet er at han mislykkedes med snart alle hans aktioner, uanset om det er en dribling eller en aflevering.
Selvom jeg har hadet handlen lige fra starten, og at jeg på ingen måde bryder mig om ham, så håber jeg godt nok at han kommer til at oppe sit spil, for det virker til at Mourinho kommer til at holde stædigt fast i ham, og at hans situation bliver afgørende for vores sæson.