@Kroesus
Lettere arrogant udlægning, United missede simpelthen muligheden for at signe Klopp? Det løb var jo kørt for længst:
https://www.fourfourtwo.com/news/klopp-i-turned-down-manchester-united
Og i øvrigt - hvad skulle Klopp have kunnet gøre anderledes for United som følge af det financielle overtag du fremhæver? Klopp har fået præcist de spillere han har peget på under hans tid i Liverpool, så mon ikke han er fint tilfreds.
Jeg mener også United missede muligheden, fordi timingen aldrig var der.
Da Ferguson stoppede var man bl.a. ude efter Klopp, som dengang udtalte af han var beæret over at blive nævnt i den forbindelse, og at han var vild med Uniteds fans, men at han stadig ikke var færdig i Dortmund.
Da han så stoppede i Dortmund havde United van Gaal, og ledte på det tidspunkt ikke efter en afløser - og få måneder inde i sæsonen hvor Klopp var stoppet i Dortmund indså ledelsen i Liverpool, at Rodgers var et skidt match, og fyrede ham, og Klopp var ledig.
Heldig timing for Liverpool, og mindre heldig timing for United. Havde det været United i den situation, tror jeg nu også han havde valgt United.
Denne artikel siger det nu meget godt:
https://www.theguardian.com/football/2016/jan/15/jurgen-klopp-manchester-united-sir-alex-ferguson