Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo heller ikke en dårlig ting, hvis Mourinho ender med at sætte ild til omklædningsrummet. Ancelotti aer også stjernerne med hårene.

En fyring af Mourinho vil også være et forsøg på at mildne flere højtprofilerede spilleres utilfredshed og på at beskytte de helt store investeringer. Hvis Zidane tager over og får spillere som Pogba, Martial og Sanchez til at præstere uden, at resten af holdet nødvendigvis fremstår som en fasttømret enhed, så kan det give noget stabilitet - forudsat at det som minimum er nok til topfire.

Og så er Real Madrid også en vanskelig klub for en ny træner - især i Ronaldo-æraen. En stor del af taktikken blev dikteret af at få Ronaldo til at præstere. Måske har Zidane en større taktikker gemt i sig, end Real Madrid-tiden viste? Hvis Man. Utd. vakler mellem en ungdomstræner/gammelt klubkoryfæ og Zidane, så ville jeg klart mene, at Zidane er et bedre valg.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
moderator
Brugen af Casemiro viste nu trods alt også en form for taktisk forståelse. Dén ændring var ret afgørende for den succes han fik med Real.
https://kortlink.dk/sudv
Hvis Zidane kan fristes af at stå i spidsen for et velbetalt projekt, som nok kommer til at tage 2-3 sæsoner, hvis målet er et mesterskab, ja så bør han da være et emne. Han vil være en manager som spillerne ser op til, og som samtidig på visse - og afgørende? - punkter er Mous modsætning. Om det er nok til at holde på en Pogba f.eks. er mere tvivlsomt. Jeg vil tro at sidstnævne, efter at have vundet VM, nu går målrettet efter muligheden for at vinde CL. Det ved han godt ikke pt. er muligt med jer. Så på den baggrund vil jeg tro at han er smuttet senest til næste sommer.
Ancelotti? Han er da ikke ledig på nuværende tidspunkt.

Selvfølgelig ville det være en kraftig forbedring, hvis Zidane kunne få gang i et par af individualisterne. Pogba og Alexis er trods alt så dygtige fodboldspillere, at de egenhændigt kan sparke en del point hjem. Det ville bare være sjovere at få en træner ind, der faktisk kan opbygge et kollektiv som alt andet lige har en længerevarende effekt end det andet.

Men jeg kan også godt se, at det perfekte navn ikke er på markedet og jeg ville da også til hver en tid foretrække Zidane fremfor to unge mænd, der knap nok har licenserne på plads.

Jeg siger i øvrigt heller ikke, at Zidane er taktisk uduelig. Blot at jeg stadig synes der hænger et spørgsmålstegn over ham hvad det angår.
Men er de samme spørgsmålstegn ikke dem som man stillede ved Guardiola før skiftet til Bayern, hvor han drog fordel af jobbet hos Barcelona ved at kende klubben som sin egen bukselomme? Guardiola overtog i sin tid det bedste spillermateriale i verden, nøjagtig lige som Zidane gjorde det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det synes jeg ikke. Det er vel rimeligt bredt anerkendt, at Guardiola rent taktisk var nytænkende i de år. Bl.a. genopfandt han den falske 9´er med Messi.

I øvrigt synes jeg også der er væsensforskel på den udfordring det var i Bayern og den udfordring Man United vil være i den nuværende forfatning. Bayern var allerede mestre, da Pep kom og vel fik han genetableret dominansen efter man havde glippet mesterskabet i nogle af de tidligere sæsoner, men Bayern var vel trods alt stadig favoritten inden hver sæson. Jeg har ikke set nogen have United som favoritter til mesterskabet i England inden denne sæson - og hvis de havde, så var det i hvert fald ikke på grund af truppen.
Utroligt at vores klub er blevet til Europas galehus. Den havde jeg sgu aldrig set komme.


Lidt off-topic, men Utd var allerede i 90´erne Europas galehus (;
Visca el Barça
Jeg forstår ikke hvorfor I vil vedblive at det skal være et navn der overtager United, i stedet for personer der brænder for klubben og som har vist de mestrer det taktiske.

Sporene burde da i den grad efterhånden skræmme.

Drop nu det der quickfix mode og se langsigtet, det er sku da det vi altid har været kendt for. (Zidane er for mig endnu et quick fix)
Det vigtigste er bare at Mou skal væk nu.

Jeg ved ikke rigtig hvad du henviser til med vi var et galehus i 90erne?

Der har været lidt halløj med bla. Beckham, Keane, RVN, Staam men de blev så også solgt for at begrænse problemerne, samt ferg der ville stoppe karrieren men ikke gjorde det.

Spillerne trives ikke under Mou, det tror jeg de vil gøre under Zidane...
Klubben var vel nærmere et galehus fra Busby stoppede og indtil Ferguson tog over i 1986?
Annonce