@Mugge:
Jeg forstår det er nemt at lade sig forblænde af 4 sejre på stribe med godt spil i 3 af dem, efter den ørkenvandring klubben har været igennem de sidste 5,5 år.
Men hvad, ud over at han er normand, tidligere United spiller, sympatisk, har lavet resultater på ungdomsniveau og et mesterskab men Molde og en fin start med et markant bedre hold end de 4 modstandere er det der gør ham egnet til på sigt at være træner/manager for verdens største klub (eller en af dem)??
Hvad, ud over at han er fra norge og tidligere Unitedspiller, gør ham mere egnet, end f.eks Hjulmand?
Eksemplerne på at det er en skidt ide at forlænge en interim træner er mange - bedste eksempel er vel Roberto di Mateo, som kun skulle have været midlertidig, vandt CL, blev fastansat, og var røget ud i glemslen inden længe. Han fungerede godt på kort sigt, af mange af de samme grunde som Solskjær, men han var aldrig den rette mand til det "permanente" job.
Umiddelbart kan jeg ikke komme på andre eksempler, af det eksperiment det vil være med Solskjær, der er gået rigtigt godt, end Guardiola, som altså alle dage har været en innovativ manager, der arbejder hårdt for at få holdet til at fungere som en enhed.
Zidane formåede at vinde CL 3 gange i streg. Men det var altså også med 11 af verdens bedste spillere. Jeg ser f.eks. ikke ham som god nok til United.
Schmeichel idtalte for et par uger siden, at han sandsynligvis ville lægge en billet ind på jobbet som sportsdirektør. Han har mange af de samme kvaliteter, som nu nævnes i forbindelse med Solskjær. Det får mig altså ikke til at mene, at det er en god idé.