Snak

Mere indhold efter annoncen
Fuldstændig enig.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Bold
Moyes og Rooney har sluttet fred, men der kan jo altid ligge gammelt nag alligevel.

Hvilken afløser vi får, afhænger af hvilke ejere vi har. Hvis jeg var Glazer-familien, så ville jeg prøve at få solgt inden Ferguson går af, for jeg tror overgangen bliver dyr både hvad angår transfers og resultatmæssig nedgang.

Hvis de stadig er ejere, kunne en relativt sparsommelig type som Moyes nok tiltale dem. Specielt hvis Ferguson giver ham et par gode ord med på vejen. Godt nok brugte Moyes 15 mio. på Fellaini, som jeg har virkelig svært ved at se er meget mere end ordinær. Men Moyes har da generelt gjort et par scoop gennem tiden.
\"If Kenny hadn\'t pissed away £35m on the geordie lump we would have had the funds to secure Dempsey and possibly be be in the running for van Persie.\"
Bold
"Men det er da vist også kun hvert 2. år vi skifter trøjer, og dem vi har nu fik vi sidste sommer"

Den vi har nu er jubilæumstrøje for at fejre 100-året for Old Trafford, så vidt jeg husker. Så vi skifter, og vi havde nok skiftet alligevel med en ny hovedsponsor coming in. Sådan en mulighed lader man ikke gå fra sig hos Glazers.
\"If Kenny hadn\'t pissed away £35m on the geordie lump we would have had the funds to secure Dempsey and possibly be be in the running for van Persie.\"
Indrømmet, Moyes er et rigtig godt bud på en langsigtet løsning. Problemet for Moyes, og enhver anden britisk manager, vil være at med mindre han præsterer noget som Fergie ikke har præsteret, som eksempelvis at vinde CL 2 år i træk, så vil han konstant blive sammenlignet med Fergie uanset hvor godt han klarer sig.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Det er da fuldstændig ligemeget om den kommende træner er britte eller en anden nationalitet. Han vil under alle omstændigheder blive sammenlignet med Fergie.
Det vigtigste for mig, er at fodboldfilosofien er den rette. Det skal være en træner der fokuserer på offensiv bold. Og netop derfor mener jeg ikke at Mourinho er den rette mand. Men jeg kan ikke rigtigt se andre pt.

Moyes har da gjort det fint i Everton. Men kan han præstere noget stort i en storklub. Hughes kunne ikke synderligt meget mere med bunker af penge i hånden, end han kunne uden. Hvorfor skulle Moyes kunne det?

Der er ikke mange folk som ville være oplagte. Guus Hiddink ville nok være en god mand, men han er landstræner for Tyrkiet, og derfor nok ikke tilgængelig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sagde Ferguson ikke engang, at Solkjær ville være en god mand til posten?

Egentlig synes jeg det ville være klogest, hvis Ferguson var med i udpegningen, så tråden kan samles op fra hvor han lægger den.

Felix Magath eller van Gaal kunne også være muligheder.
٩๏̯͡๏۶ “From Doubter to Believer” Suarez - The Ambassador of Kwan.
Bold
Ferguson kommer også til at spille en stor rolle i udvælgelsen, det er meldt ud flere gange. Skulle ikke undre mig han får noget nær det endelige ord.

Jeg er blot glsd for, at vi i den situation er sluppet af med Queiroz, for sad han der den dag Ferguson sagde stop, så ville han have taget over. Det tror jeg ikke der er meget tvivl om. Nu har han mere eller mindre floppet på egne ben indtil videre, så han er forhåbentlig ikke inde i billedet.

Van Gaal tror jeg på ingen måde er i spil. Enten skal man have en gammel sværvægter ind, en Hiddink eller Capello, som har fået noget ud af stort set alt de har rørt ved de sidste mange år. Det har van Gaal ikke.

Ellers bliver managere en under 50, som man kan satse på langsigtet. Det er her Moyes og ikke mindst Mourinho formentlig er inde i billedet. Men lad os nu se hvornår Ferguson stopper. Jeg har svært ved at ham stoppe, så længe han har en realistisk mulighed for at nå nummer 19 før Liverpool.
\"If Kenny hadn\'t pissed away £35m on the geordie lump we would have had the funds to secure Dempsey and possibly be be in the running for van Persie.\"
moderator
@Razz

Ganske underholdende, hvordan du i går fik påstandens genstand til selv at underbygge påstanden. Tommelfinger op!
https://kortlink.dk/sudv
"Moyes har da gjort det fint i Everton. Men kan han præstere noget stort i en storklub. Hughes kunne ikke synderligt meget mere med bunker af penge i hånden, end han kunne uden. Hvorfor skulle Moyes kunne det?"

Kunne Ferguson det indenfor samme tidshorisont som Hughes? Næppe..

Hvis historierne taler sandt, så har Ferguson igennem en årrække nærmest fungerede som konsulent for Moyes. Så forudsat at Moyes på et tidspunkt bliver dygtig nok til selv at træffe beslutninger, kunne han godt være manden. I mine øjne har han bare slet ikke udstrålingen og fremtoningen til en topklub..

PS.: Er Fergusons fodboldfilosofi mere offensivt anlagt end Mourinhos? På ingen måde efter min mening..
Det har den nu nok været, vil jeg mene, men på det seneste er det svært at argumentere for det.

Fraset de første 40 min mod Bayern samt perioder i vores hjemmekampe mod Shitty, så kan jeg ikke huske ret mange kampe i år, hvor man er i nærheden af at falde i svime over vores spil. Vi spiller - især i Europa - sgu ofte så velovervejet og kontrolleret, at man er ved at falde i søvn.

Det er nok på det punkt - tempoet - at man allermest savner min tidligere søn, selv om Valencia på ingen måde er langsom. Men det er hans - og alle de andres - spil derimod.

Puuuha, hvor har jeg ofte været irriteret over Mourinho, men som en mand der skal vinde trofæer til vores kære klub er det svært at pege på en bedre kandidat.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
Annonce