Nu vandt de jo så CL i forrige sæson med nøjagtigt samme hold, tilmed med 97 point i PRL, så det er da en sandhed med modifikationer. Året forinden var de sjovt nok også i CL-finalen. Du regner heller ikke United anno 2009-10 for ét af de bedste engelske hold i nyere tid, selvom de "blot" formåede at vinde CL året forinden eller hvordan? Scenariet er vel nogenlunde det samme.
Det her Liverpool hold blev for nogle uger siden rated højere end Arsenals overvindelige hold og Uniteds treble mandskab. Det er din kontekst min kommentar skal ses, og kan ærlig talt ikke se at de kan komme op på den hylde med de nederlag de har lidt, og når de "kun" står tilbage med 1 pokal.
Tillykke med at Liverpool vinder mesterskabet i suveræn stil, det er velfortjent, men at hive dem op på det allerøverste trin historisk set, det kan jeg simpelthen ikke se at de kvalificerer sig til, uanset hvor mange kampe de så har vundet på hjemmebane, eller hvad man nu ellers vil hive frem som argument. Der vejer en treble, eller en sæson uden nederlag, altså højere.