Snak

Mere indhold efter annoncen
Liverpool er altså historisk set et godt hjemmehold.

Jeg forudsiger ikke fremtidige resultater, men præsenterer jer blot for lidt materiale, der kan hjælpe jer til at forstå pessimismen. Som Coppell den gamle ræv er inde på, så er det erfaring og fornemmelser dette handler om. Det er naturligvis ikke den endegyldige sandhed.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Jeg er rystende enig med Kongen i den her sag.

Hvem siger et nederlag skulle være nemmere at bære, hvis man ikke tror på sejr?

Resignationen tilskrives udelukkende historien. Jeg bliver hverken mere glad for et mesterskab eller mindre ked af det, hvis det kikser, fordi jeg ikke tør tro på en Chelsea-fejl på Anfield. Det er fornemmelser baseret på alt for mange år.


Kunne ikke have skrevet det bedre selv. Jeg bliver lige så glad som jer - MINDST - hvis vi vinder mesterskaber. Jeg tror bare det havner i London. Det er i virkeligheden så simpelt.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
Hehe, The Guardians Rumour Mill om rygterne om, at Sir Alex trækker sig tilbage...

Alex Ferguson "may" leave Manchester United at the end of the season, just as the Mill "may" spend its summer reclining at its exclusive 114-room Neverland ranch-style chateau on Cap-d´Antibes in the company of The Saturdays, Sarah Brown and Samantha Cameron, occasionally dive bombing the beaches of the Cote d´Azur in its fur-lined executive helicopter gunship and dining every evening on vintage moose-milk cheese and life-sized scale replicas of itself made entirely from After Eight mints.
\"At the end of this game, the European Cup will be only six feet away from you, and you’ll not even able to touch it if we lose. And for many of you, that will be the closest you will ever get. Don’t you dare come back in here without giving your al...
moderator
Men derfra og så til at kalde det et mirakel er der også temmelig langt.

Mirakelsnakken virker simpelthen så påtaget, ligesom Sunderland pludselig er en næsten uoverkommelig opgave, medens Chelsea nærmest har en walkover på Anfield.



Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Selvfølgelig er der langt til et mirakel.

Men du må prøve at forstå mekanismerne bag dette. Jeg er sikker på, at alle United-fans tror på det, i hvert fald indtil søndag, men derfor kan man jo godt resignere med baggrund i hvordan det normalt går i en slutning af en sæson.

Og så er det da noget mere interessant at læse om folks frustrationer og akutte give-op-attituder, end det er at læse om bud på startopstillinger og "køb den, den og den spiller, så er vi mestre i 2011". Og ud med den, den og den spiller. Der kan man tale om manglende realisme.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Og så er det da noget mere interessant at læse om folks frustrationer og akutte give-op-attituder..."
Det er vel det, som Eckhart Tolle kalder for "the collective pain body". Man oplever et sammenhold og tilfredsstillelse ved at have en fælles lidelse.

Personligt synes jeg det er sjovere at snakke potentielle signings, og vores reelle muligheder for 4. mesterskab i træk, men jeg er også bare jubeloptimist ;)

"... men derfor kan man jo godt resignere med baggrund i hvordan det normalt går i en slutning af en sæson."
Vi kunne fra starten af sæsonen have sagt os selv, at et mesterskab ikke var muligt. Der er aldrig nogen hold der har vundet 4 i træk, så statistikken siger, at det er umuligt ;)
Af samme grund ryger Barcelona ud til Inter i aften. De har ingen chance for at tabe til Bayern, og de kan ikke vinde CL i år, da intet hold har vundet CL 2 år i træk.
moderator
Men du må prøve at forstå mekanismerne bag dette.

Jeg finder det blot påtaget, at man ikke ser forskellen mellem en udekamp på Anfield og på Stadium of Light, men i stedet klistrer sig til historikken.
Der er selvfølgelig et afvæbnende element i nærmest at udskrige Chelsea til at være selskrevne til mesterskabet, når man tager modstanderne i betragtning.

Mirakelsnakken tager jeg heller ikke dig til indtægt for, men hos andre brugere har den været oppe at vende.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
"Vi kunne fra starten af sæsonen have sagt os selv, at et mesterskab ikke var muligt. Der er aldrig nogen hold der har vundet 4 i træk, så statistikken siger, at det er umuligt ;)"

Det var også min vægtigste grund til at afskrive mesterskabet i august.

"Jeg finder det blot påtaget, at man ikke ser forskellen mellem en udekamp på Anfield og på Stadium of Light, men i stedet klistrer sig til historikken."

Det handler vel ikke om enkelt kampe, men netop om historikken. Når et hold først bider sig fast, er det endnu ikke sket i PLs historie, at det er kikset. Nuvel, tingene kan heldigvis ændre sig, men jeg vil forbeholde mig retten til at være pessimistisk omkring det. Chelsea har naturligvis ikke prøvet denne situation før, og det kan man da håbe på bliver til Uniteds fordel. Jeg er ikke nervøs for Pools indsats i kampen - den klub er stor nok til at hvile i egne resultater - ligesom Sunderland også vil gå helhjertet til kampen mod United.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Kan Kongen ikke datoen? Det er sgu da ikke juni.
Næh - havde håbet på en længere pause, men debatten omkring pessimisme var for interessant. Og så var det kun 2 ugers barsel jeg havde tilgode.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Annonce