Snak

Mere indhold efter annoncen
Angiveligt kigger både Arsenal og Tottenham på Evan N´Dicka fra Frankfurt. Han er fransk U21-spiller, venstrebenet, over 190 cm, hurtig, kan spille central forsvar og back. Virker som en aggresiv type, og måske er Ake mere en sweepertype. Men Ake er kun 180 cm, hvillet altid vil være en bekymring i England.

Uanset hvem vi kigger på, så kan jeg godt lide ideen om at få en venstrebenet central forsvar (ikke Rojo....)
Nu ved jeg godt, at jeg har forsvaret Lindelof herinde tilpas mange gange til at folk nok tror, jeg har hans plakat på væggen herhjemme...

Men aldrig i livet om Nathan Ake ville være en forstærkning af Lindelof. Som de har spillet siden genåbningen, synes jeg faktisk Maguire har været den svageste af de to. Men jeg ved godt, at han til gengæld kommer med nogle lederegenskaber, som Lindelof ikke gør.
I øvrigt, jeg vil rigtigt gerne have Sancho, men jeg tvivler virkeligt meget på, at vi kan beholde ham de næste 10 år, såfremt vi henter ham denne sommer. Han slår mig som en type, der ikke bliver alt for længe hvert sted.
Troede sgu han var højere end 180, det må være håret der har snydt mig...men har nok også en forkærlighed for forsvarere der scorer mål en gang imellem
Og i modsætning til lapioche er jeg absolut ikke fan af lindelof men jeg synes også at lindelof er bedre end ake. Til gengæld ser jeg midterforsvaret som det absolut vigtigste at forstærke. Ikke fordi at lindelof og maguire ikke har fundet melodien men simpelthen fordi lindelof er alt for langsom til at supplere maguires kompetencer og alle vores alternativer enten er for ringe eller er lavet af glas. Så gerne at vi satsede på tuanzebe i stedet for Lindelöf men tuanzebe er også lavet af glas. Så ud med smalling, Jones og rojo og ind med en ny midterforsvar der kan forstærke os og supplere maguire.
LUHG
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Måske TFM eller D´sHawN BerNard soM back Up
Hvis vi er ude efter Ake, må det jo være fordi pengene ikke er til mere, når vi forhåbentlig ender med at få Sancho, og så er han et billigt alternativ. Det må forventes at Jones og Rojo ryger videre, så der skal jo en ekstra spiller ind, og der kan han vise sig at være et godt økonomisk valg. God alder, kan spille i den rigtige side, kender ligaen, har potentiale til mere, og kan sælges videre uden det store tab.

Jeg siger ikke at jeg er på ham, men kan godt forstå, hvis man ender med at tage beslutningen om at hente ham ind. Meget afhænger dog af prisen, som skal være meget lav.
Bournemouth rykker sikkert ned, så måske kan han fås relativt billigt, og han har vist ret god fart til at supplere Maguire. Meeennn. Det var ikke lige den hylde, jeg havde håbet på. Hvad siger i andre?

Pallister spillede for Boro der rykkede ned og alligevel blev han købt og fik en fin karriere. Det samme kan siges om vores nuværende anfører. Han har da klaret sig fint efter han rykkede ned med Hull.
Den der er godt tilfreds, er en rig mand - Lao Tzu
Inuk: det kan jeg ikke være uenig i. Selvfølgelig kan Ake være god, selvom han rykker ned. Han har hurtighed og er rigtig god med bolden, så på den måde er han scoutet til en bestemt rolle på holdet ved siden sf Maguire. Men jeg har bare aldrig set ham som en dominerende forsvarsspiller, som man lægger specielt mærke til. Ser jeg fx Mings eller Duffy, så lægger jeg mærke til dem, for de kan dominere modstanderne fysisk - og er faktisk ganske gode med bolden. Men dem ser vi heller ikke som startere for os.
Måske er hylde bare et dårligt ord, for det handler ikke om, hvilken klub spilleren repræsenterer lige nu, men udelukkende om kvaliteter. Jeg er bange for, at Ake har den rette profil som venstrebenet, hurtig og erfaren i PL, men nok bare ikke er helt god nok til at gøre os bedre.
Det handler jo ikke om, at han spiller for en nedrykker. Vi kan jo også alle sammen blive enige om, at Grealish er en fin fodboldspiller selv hvis Villa rykker ned.

Jeg ser bare ikke Ake udgøre en forstærkning. Han er måske lidt hurtigere end Lindelof, men taber til gengæld endnu flere hovedstødsdueller. Og derudover virker det ikke til at være det store problem for Maguire at spille til venstre, så omend det på papiret ser godt ud at have en venstrebenet stopper, så tvivler jeg på, det ville betyde det store for os i praksis.

Bailly ville være den perfekte makker til Maguire, men som bekendt går han jo i stykker hele tiden.

Men så vil jeg også sige, at det kan heller ikke kun være op til holdkammeraterne at dække af for Maguires manglende fart. Han bliver også nødt til selv at agere klogere end det har været tilfældet siden genåbningen. Nok er han anfører og det i øvrigt med rette, men hvis han begynder at blive en svaghed som modstanderen udnytter, så har både han og vi et problem. Vi kan jo ikke gå på kompromis med alt andet bare fordi Maguire har brug for lynhurtige folk omkring sig.
Annonce