Snak

Mere indhold efter annoncen
Men når vi nu lige har set holdet spille 90 min. stort set uden at skabe en målchance, så er det ikke en storsejr over West Ham, der står først for i mine forudsigelser.

Det er lidt underligt, at en 2-0 sejr ikke vil stille os bedre end en uafgjort. Altså, medmindre man går op i kampen om 3./4. pladsen.
@Muggedreng

Solskjær stillede op i en formation, og med en fremgangsmåde, der tidligere har virket til UG mod Chelsea, og andre af topholdene, så lidt underligt at skose ham for det. Grunden til at opgaven ikke lykkedes, har i højere grad noget at gøre med besætningen, og det er efterhånden tydeligt for enhver, at så snart vi skifter bare én enkelt mand ud, fra vores stærkeste start 11, så smuldrer korthuset. Bredden er et issue, som det også er blevet debatteret herinde de sidste par uger, så lad os håbe at vi kan få rettet op på det i transfervinduet, selvom vi nok ikke skal forvente en enorm tilgang af nye spillere.
Utroligt så ringe verdens bedst betalte målmand har lov at være uden det får konsekvenser.

Det jo netop derfor det ikke for konsekvenser. Han koster 375k om ugen.

https://twitter.com/telegraphducker/status/1285112505665228802?s=21
En del af planen i går var nok også at holde os i kampen så længe som muligt og så sætte Pogba og Martial ind med 30 min igen.

Den plan blev så ødelagt, dels af Baillys skade og dels af det dårlige forsvars- og målmandsspil ved 1-0 scoringen.

Alt hvad der så bliver snakket om i pausen bliver slået totalt itu efter 20 sek. af 2. halvleg.

Det er tit meget sort/hvidt i fodbold
Hvis vi for en stund skal rette blikket på manageren, så har de seneste kampe altså også givet Solskjær noget at tænke over. Southampton viste vejen og siden har både Palace og Chelsea kopieret setuppet med (blandet) succes.

Step 1: Pres højt, Step 2: Hvis det slår fejl, begå et hurtigt frispark.

Det er jo ikke nogen revolutionerende taktik, men det har givet os store udfordringer. Vi har tydeligvis haft problemer med at spille os ud af et højt pres, og når vi endelig har fået bolden forbi presset, har modstanderne været dygtige til at få lavet et hurtigt frispark inden vores forreste folk kunne kombinere sig igennem til noget. I går begår Chelsea 21 frispark i løbet af 90 minutter, og det er selvsagt med til at bryde vores rytme rent offensivt. Så er det selvfølgelig lidt udtur for os, at Mike Dean ikke synes 21 frispark skal kaste en eneste advarsel af sig, men vi må jo fokusere på de ting, vi kan kontrollere selv, så der skal helt sikkert arbejdes på at spille sig forbi et højt pres og evt. glide af på tacklinger.

Jeg holder en hjemmekarantæne fra de øvrige klubtråde, fordi der var lidt dårligt humør sidst jeg kom forbi, men jeg kan se, at vi bliver kaldt klynkende i Chelsea-tråden. Jeg har svært ved at genkende det billede, idet jeg ikke har set nogen, der ikke mente, at nederlaget var fuldt fortjent, men for god ordens skyld vil jeg da gerne understrege, at ovenstående ikke er udtryk for sure rønnebær. Vi skabte dårligt en målchance og så fortjener man naturligvis ikke at gå videre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg holder en hjemmekarantæne fra de øvrige klubtråde, fordi der var lidt dårligt humør sidst jeg kom forbi, men jeg kan se, at vi bliver kaldt klynkende i Chelsea-tråden. Jeg har svært ved at genkende det billede, idet jeg ikke har set nogen, der ikke mente, at nederlaget var fuldt fortjent, men for god ordens skyld vil jeg da gerne understrege, at ovenstående ikke er udtryk for sure rønnebær. Vi skabte dårligt en målchance og så fortjener man naturligvis ikke at gå videre.


Jeg har ikke set en eneste herinde i denne tråd hævde at det ikke var et fair nederlag. I en dårlig kamp var Chelsea bedst, og vi havde ikke meget at komme med.

Men det kan vel ikke undre nogle at det er deres holdning derinde. Det er ikke ligefrem fordi overliggeren bliver sat højt, og objektivitet, er en by i Rusland. Der er det trods alt noget andet, når man for eksempel læser lidt med i Arsenal eller Liverpool tråden.
Nu havde jeg desværre ikke mulighed for at se kampen i går, men jeg kan forstå, at vi igen bliver slået på lidt højt pres med små frispark, personlige fejl og manglende overskud og kvalitet hos indskifterne.

Vi vidste jo godt, at vores bænk svækker vores hold, men jeg synes at det er enormt skuffende, at vores 12-16 mænd overhovedet ikke kan bidrage med bare en lille smule. Så er det heller ikke nemt at være OGS i et så presset program.

Jeg var heller ikke pjattet med den offensive del af opstillingen i går, for der var ikke nok folk med offensive kvaliteter på banen, men selve ideen om at spille 3-5-2 har jo netop virket mod Chelsea før.

Vi må sgu håbe, at vi kan kravle over målstregen ift top 4, for der er meget lidt energi tilbage i holdet. På positivsiden har ledelsen forhåbentligt forstået, at 2-3 forstærkninger er et must til næste sæson. Hvis vi havde vundet alle kampe nu, ville de sikkert have tænkt, at vores nuværende trup ville være stærk nok.
Vi vidste jo godt, at vores bænk svækker vores hold, men jeg synes at det er enormt skuffende, at vores 12-16 mænd overhovedet ikke kan bidrage med bare en lille smule. Så er det heller ikke nemt at være OGS i et så presset program.

Det her er afgjort et problem nu her, men jeg synes ikke entydigt det betyder, at vores bredde er SÅ dårlig. Det kan selvfølgelig være, men som North bemærkede i går, kan det også have noget at gøre med, at de ikke har mange minutter i benene. Jeg vil så personligt ikke klandre manageren for dette. Jeg synes det er fint, at han har prioriteret at spille dem, der præsterede når vi nu havde så meget behov for point. Jeg tror vi havde tabt langt flere point end der har været tilfældet, hvis ikke Solskjær havde holdt fast i stammen. Men pandemien og den lange pause har gjort, at vi ikke har ret mange spillere i kampform. Normalt ville den første kamp efter en pause på 1-2 måneder være en pre-season kamp. For mange af vores reserver var det en FA Cup kvartfinale mod Norwich - og det efter en pause på 3 måneder.

Vi har en stor kvalitetskløft, helt sikkert, men det ser også endnu værre ud nu her end der reelt er, tror jeg.

Jeg var heller ikke pjattet med den offensive del af opstillingen i går, for der var ikke nok folk med offensive kvaliteter på banen, men selve ideen om at spille 3-5-2 har jo netop virket mod Chelsea før.

Vi havde helt sikkert for få offensive folk på banen, hvis planen var at dominere dem spillemæssigt. Men hvis vi skulle presse dem højt - som de pressede os - så synes jeg egentlig besætningen var fin. Som Mkarner (mener jeg) skrev i går, så var vores pres bare ikke-eksisterende. Skulle vi spille på den måde, som vi gjorde, så havde det været en fordel at have Ighalo oppe foran frem for James.
Hvis man er til Podcast, kan jeg anbefale en udsendelse fra Mediano, hvor de går i dybden med Uniteds taktiske spil, med og uden bold. Der er mange ting man måske ikke ligger mærke til i løbet af en kamp, når følelserne tager over, og de kommer rigtig godt omkring det.
Bouhafsi skriver, at Sancho presser på for et skifte væk fra Dortmund nu.
Annonce